На Сумщині суд допоміг в оздоровленні дитини за кордоном

На порталі "Правовий простір" опубліковано статтю Ольги Жукової про надання юридичної допомоги матері для оздоровлення дитини за кордоном

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Ольги Жукової про надання юридичної допомоги матері для оздоровлення дитини за кордоном. Допомогу жінці надав Центр правової інформації та консультацій у Сумах, діяльність якого координує Обласне об’єднання громадян “Усвідомлений вибір народу” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

На Сумщині суд допоміг в оздоровленні дитини за кордоном
Ольга Жукова

До Центру правової інформації та консультацій Обласного об’єднання громадян «Усвідомлений вибір народу» звернулася пані Наталя* з проханням скласти позовну заяву до суду про дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька, який безпідставно його не надає.

Юрист Центру склала позовну заяву, застосувавши норми діючого законодавства – Закон України «Про порядок виїзду та в`їзду в Україну громадян України», Правила перетинання державного кордону України, затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 № 57 (редакція Постанови КМУ від 25.08.2010р.).

П’ять років тому шлюб між Наталею та її чоловіком Павлом* було розірвано. Вони мають неповнолітню доньку Софію*, якій зараз 8 років. Софійка після розірвання шлюбу залишилась проживати з матір`ю.

Нажаль, дівчинка часто хворіє і у зв`язку з цим потребує щорічного оздоровлення. Кожного року мати забезпечує санаторно-курортне лікування Софійки, здебільшого за кордоном. Наталя – приватний підприємець, і до того ж змогла створити нову родину з чоловіком, який непогано заробляє. Їх рівень доходів дозволяє здійснювати оздоровлення дитини за межами України. Крім того, такий відпочинок ще й сприяє розширенню світогляду дівчинки, ознайомленню з культурою інших народів.

Відповідно до п.4.1. Правил перетинання державного кордону громадянами України встановлюється, що виїзд з України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, здійснюється в супроводі одного з батьків, та за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків, якщо він відсутній у пункті пропуску. У цьому документі обов’язково зазначається держава прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій країні.

Наталя неодноразово зверталась до колишнього чоловіка і до цього року жодних проблем з оформленням документів, що дозволяють перетинати державний кордон з донькою, не виникало. Павло добровільно надавав згоду на тимчасове вивезення дитини за межі України.

У грудні цього року Наталя разом зі своєю сім’ю мала намір поїхати на відпочинок до Єгипту. Під час цієї подорожі Софійка оздоровлювалася б на морі. Але не зважаючи на попередній позитивний досвід відпочинку за кордоном та необхідність оздоровити дитину, колишній чоловік безпідставно не дав згоди на виїзд доньки за межі України. При цьому жодних вагомих аргументів, які б пояснювали та обґрунтовували його відмову не навів.

Пунктом 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» передбачається, що за відсутності згоди одного з батьків, виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.

Пані Наталя звернулася до Центру правової інформації та консультацій Обласного об’єднання громадян «Усвідомлений вибір народу». Юристи Центру проконсультували її та допомогли скласти позовну заяву до суду з наступними вимогами: визнати відмову колишнього чоловіка на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої Софії безпідставною. Дозволити Наталі тимчасову поїздку з донькою без згоди та супроводу другого з батьків на відпочинок та оздоровлення до Єгипту.

Невдовзі відбувся суд. Його рішенням Наталі наданий дозвіл на тимчасовий вивіз дитини за кордон. Стосунки між колишнім подружжям можуть бути різними. Головне, щоб діти не ставали заручниками відносин батьків.

*Ім’я та прізвища героїв змінено з етичних міркувань

Контакти:
Обласне об’єднання громадян
“Усвідомлений вибір народу”
Світлана Дронік
066 58 06 881

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: