На Львівщині тривають виїзні правові консультації людям з особливими потребами

У березні представники Центру громадської адвокатури та Львівської обласної асоціації інвалідів відвідали Яворівську та Мостиську районні асоціації інвалідів та зустрілися з людьми з особливими потребами цих районів.

У Яворівську зустріч відбулася в приміщенні Яворівської районної асоціації інвалідів. Під час зустрічі громадяни мали можливість отримати правові консультації щодо роботи медико-соціальної експертної комісії, а також з інших питань.

Представник Львівської обласної асоціації інвалідів Оксана Кіяновська розповіла про проблемні питання, які виникають у інвалідів при зверненні до медико-соціально експертної комісії, а також про шляхи їх вирішення. Також вона звернула увагу на необхідність співпраці медико-соціально експертних комісій та інвалідських організацій, які з середини можуть донести до МСЕК проблеми, з якими стикаються інваліди.

Як відзначила юрист Центру громадської адвокатури Оксана Коваль, відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я. Тому медико-соціальна експертиза повинна проводитися після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Голова Яворівської районної асоціації інвалідів Віра Дмитрів звернула увагу на необхідність проведення таких зустрічей в майбутньому, оскільки вони сприяють підвищенню правової обізнаності інвалідів щодо порядку проходження медико-соціальної експертизи, а також спонукають інвалідів до більш активного захисту своїх порушених прав.

Загалом під час зустрічі було надано 32 правові консультації щодо проходження медико-соціальної експертизи, встановлення причин інвалідності, присвоєння групи інвалідності залежно від хвороби. Також було надано консультації і з інших правових питань, зокрема, щодо призначення інвалідності безтерміново, правового статусу особи, що супроводжує інваліда, пільгове забезпечення інвалідів ліками, порядок отримання компенсацій за невикористані путівки на санаторно-курортне лікування та ін.

На зустрічі з людьми з особливими потребами Мостиського району були присутні голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко, перший заступник голови Львівської обласної асоціації інвалідів Оксана Кіяновська, юрист Оксана Коваль, члени Мостиської районної асоціації інвалідів.

Під час зустрічі громадяни мали можливість отримати правові консультації щодо роботи МСЕК, а також з інших питань. Зустріч відбулася в приміщенні Мостиської районної ради.

Леонід Тарасенко поінформував громадян про прийняття нового положення про медико-соціальну експертизу та положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, які почали діяти з грудня 2009р., та про новації, які закріплені в цих нормативно-правових документах. Зокрема, громадяни дізналися про повноваження районних медико-соціально експертних комісій, порядок оскарження цих рішень до обласного Центру МСЕК. Також обговорювалися проблемні питання щодо правового статусу особи, що супроводжує інваліда. А саме не зовсім чітко прописано в законодавстві України – хто надає такий статус особі, що супроводжує інваліда, та якими пільгами вона користується. Оксана Коваль, юрист Центру громадської адвокатури, відзначила, що потребу в сторонньому нагляді, догляді та допомозі для інваліда встановлює міська (районна) медико-соціально експертна комісія. Проте більше згадок про це в Положенні про медико-соціальну експертизу немає.

На думку Оксани Кіяновської, першого заступника голови Львівської обласної асоціації інвалідів, на практиці виникає чимало проблем у взаємовідносинах між медико-соціально експертними комісіями та громадянами, які підлягають вирішенню. Досить важливою в цьому процесі є роль громадських організацій інвалідів та правозахисних організацій, які повинні сприяти реалізації та захисту прав громадян, в тому числі і у взаємовідносинах громадян з МСЕК. Як відзначили учасники зустрічі, у взаємовідносинах з МСЕК громадянинові слід зайняти активну позицію та показати представниками МСЕК, що громадянин обізнаний з своїми правами. Також учасники підсумували, що державні установи повинні бути більш відкритий для громадян, інформувати їх про зміни в законодавстві та брати активну участь у роз’яснювальній роботі з питань медико-соціальної експертизи.

Загалом під час цієї зустрічі було надано 24 правові консультації щодо проходження медико-соціальної експертизи, встановлення причин інвалідності, присвоєння групи інвалідності залежно від хвороби. Також було надано консультації і з інших правових питань, зокрема, щодо надання пільг інвалідам загального захворювання, забезпечення інвалідів автомобілями та санаторно-курортним лікуванням тощо.

 

Зустрічі відбувалися в рамках проекту «Центр з надання правової допомоги при вирішенні конфліктів, які виникають під час проходження медико-соціальної експертизи» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

 

Інваліди Городоцького району дізналися більше про процедури медико-соціальної експертизи

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: