На круглому столі в Ужгороді обговорили послуги Раннього втручання в Україні

У четвер 24 січня 2019 року о 14.30 у малому залі засідань Закарпатської ОДА відбувся круглий стіл на тему «Впровадження послуг РВ в Україні: реалії та перспективи»

У четвер 24 січня 2019 року о 14.30 у малому залі засідань Закарпатської ОДА відбувся круглий стіл на тему «Впровадження послуг РВ в Україні: реалії та перспективи»

Цей захід проходив в рамках Зимової Школи Раннього втручання, який проводить Закарпатський обласний центр комплексної реабілітації «Дорога життя» при підтримці Міжнародного фонду «Відродження».

Зі вступним словом виступив представник Закарпатської ОДА, Директор департаменту соц. захисту населення облдержадміністрації Михайло Петрішка.

Він привітав присутніх, після чого передав слово модератору зустрічі – Виконавчому директору ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» Наталії Скрипці.

Після представлення Координаторів та фахівців органів місцевого самоврядування 4-х пілотних регіонів – Харкова, Одеси, Ужгорода та Львова, слово було надано директору департаменту соц. захисту населення Закарпатської облдержадміністрації Михайлу Петрішці, який поділився наявним досвідом з питання реалізації пілотного проекту РВ в Закарпатській області та коротко описав як вирішуються поточні проблеми органами місцевого самоуправління. Також він розповів, що на сьогоднішній день в Закарпатській області плануються створити 2 нових відділення РВ.

Основними проблемами, які на сьогоднішній день заважають координованій роботі по впровадженню послуги РВ, на думку чиновника є:

– відсутність стандарту РВ;

– недостатня правова підтримка – необхідно внесення змін в існуючу законодавчу базу;

– недостатня фінансова підтримка впровадження послуги РВ з Держ. бюджету.

Далі слово було надано заст. директора – зав. відділення раннього втручання комунальної реабілітаційної установи «Обласний центр комплексної реабілітації» Ірині Рошкович.

Вона поділилася своїм баченням щодо впровадження послуги РВ не тільки в Закарпатській області, але в Україні в цілому, а також позначила «виклики до РВ» і способи їх подолання.

За її словами, «Міністерство соціальної політики України та департаменти соціального захисту населення на місцях – це та платформа з якою дуже зручно починати впроваджувати послугу РВ», кінець цитати.

Що стосується «викликів до РВ», то один з найголовніших це часто брак розуміння суспільством в цілому і батьками дітей з особливостями зокрема, що таке послуга РВ і для чого вона потрібна.

Необхідно працювати з суспільством, з батьками, проводити інформаційні кампанії з роз’яснення того, що таке послуга і система РВ, в тому числі з представниками органів влади та фахівцями різних секторів. Тут, за словами пані Рошкович, необхідна працювати разом з батьківськими організаціями на правах рівноправності і поваги.

Проблема необхідної кількості та якості кадрів – ще один виклик системи розвитку РВ.

Після виступу представників з Закарпаття, слово було надано представникам Львівської області, заступнику начальника управління соц. обслуговування Львівської ОДА Юлії Мєльнікової та заступнику директора з медичних питань  НРЦ «Джерело» Тетяні Міщук.

Юлія Мєльнікова розповіла про плани розвитку послуги РВ у Львівській області, про створення нових команд, про проблеми, з якими стикаються фахівці і способах їх вирішення.

Після її виступу слово взяла Тетяна Міщук, яка поділилася досвідом Львівського центру зі створення команд РВ. Крім того, вона розповіла про бажання створення цілої мережі РВ, зробивши це можливими за рахунок підключення дитячих поліклінік м. Львова.

Серед проблем, які на сьогоднішній день заважають повноцінній роботі по впровадженню послуги РВ, на думку Тетяни Мирославівни одними з найгостріших є відсутність законодавчої бази «… яка допомогла б нам створити все це», відсутність стандарту РВ і «кадровий голод».

Від Одеського регіону виступили начальник управління соціального захисту населення Овідіопольської РДА Вербицька Оксана та координатор Одеської команди РВ, завідувач відділення РВ при КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров’я» Одеської обласної ради Кривоногова Оксана.

Вербицька Оксана розповіла про створення нових Центрів РВ в Одеській області – в Овідіопольському районі та у м Подільськ. Поділилася досвідом вирішення труднощів, що виникли при створенні цих центрів, а також зазначила загальні для впровадження послуги РВ проблеми:

– відсутність стандарту РВ;

– відсутність кадрів (спеціалістів РВ), в сільській місцевості;

– слабке фінансування послуги РВ.

Кривоногова Оксана розповіла про роботу Одеської команди РВ, зазначила, що проблеми з якими стикаються фахівці РВ практично ідентичні у всіх регіонах Пілотного проекту і вирішувати їх треба спільними зусиллями. Як один із прикладів вона привела активну роботу в складі Координаційної ради Одеської ОДА, представників батьківських громадських організацій “Сонячні діти” та “Особливі діти”.

На її погляд – це відмінний приклад отримання представниками органів місцевого самоврядування «зворотного зв’язку» саме від батьків, як безпосередніх отримувачів послуги РВ.

Також пані Оксана розповіла про досвід співпраці Центру РВ з представниками як обласної так і міської влади. В результаті такої роботи вийшла схема взаємодії Центру РВ, як методичного центру з фінансуванням з обласного бюджету та кабінету РВ в 6-й міської дитячій поліклініці з фінансуванням з міського бюджету.

Від Харківської області виступали перший заступник директора департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА Тетяна Бабенко та виконавчий директор Благодійного фонду «Інститут раннього втручання» та завідувачка відділенням ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН», координатор Харківської команди РВ Ганна Кукуруза. Тетяна Бабенко розповіла про досвід впровадження РВ в трьох населених пунктах Харківської області за безпосередньої підтримки Інституту РВ, фахівці якого проводили навчання нових команд. Навела статистику по кількості дітей, яким необхідно отримувати послугу РВ у Харківській області. А також зазначила складності при впровадженні послуги РВ – відсутність стандарту РВ, недостатнє фінансування і як наслідок, нестача фахівців РВ. Відзначила як один з можливих варіантів, роботу з ОТГ, які могли б проводити фінансування РВ через закупівлю соціальних послуг за рахунок місцевих бюджетів. Тобто ОТГ можуть самостійно створювати команди і центри РВ в області.

Ганна Кукуруза підняла питання про закупівлю послуги РВ як соціальної послуги. Розрахунок вартості, хто і як його буде робити, організація діяльності послуги під спільним підпорядкуванням (соц. захист, охорона здоров’я, ОТГ) – ось далеко не повний перелік питань, на які належить відповісти командам РВ і представникам органів місцевого самоврядування найближчим часом.

В кінці зустрічі до дискусії підключилися фахівці медичних установ і представники органів влади  Закарпаття, а також Наталія Скрипка як представник ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України».

Піднімалися питання підпорядкування, фінансування, відсутність координації між відомствами, вихід з послуги РВ і перехід в ІРЦ, відсутність належної кількості фахівців.

В ході обговорення було прийнято рішення про обмін досвідом між чотирьома пілотними регіонами.

Було запропоновано пропозиції круглого столу оформити протокольним рішенням  та направити його до Міністерства соціальної політики як Національного координатора розвитку послуги раннього втручання в Україні.

Метою проведення заходів в рамках Зимової Школи Раннього втручання в Ужгороді, яка є першим заходом в цьому році по реалізації проекту «Зміцнення мережі ECI в Україні шляхом розробки національних команд тренерів та підвищення професійної спроможності постачальників послуги раннього втручання в Закарпатській області», який був підтриманий Міжнародним фондом «Відродження».

Позиція Міжнародного фонду «Відродження» може не співпадати з думкою автора.

~~~

Контакти для додаткових запитань

Олег Кириленко, координатор проекту, + 380312 445881, centrreab@i.ua

Ірина Рошкович, зав. відділення раннього втручання, + 380312 445882, roshkovych@i.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: