На Херсонщині правову допомогу наближають до селян

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух, присвячений затвердженню Улянівською сільською радою на Херсонщині Положення про порядок залучення юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух, присвячений затвердженню Улянівською сільською радою на Херсонщині Положення про порядок залучення юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги. Документ розробили юристи Центру правової інформації та консультацій у місті Скадовськ, роботу якого координує ГО “Скадовщина – мій рідний край” за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

На Херсонщині правову допомогу наближають до селян
Оксана Пастух

Улянівська сільська рада першою з 13 рад Скадовського району Херсонщини затвердила Положення про порядок залучення юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги. На черзі ще 7 сільських рад району, які бажають створити умови для надання селянам безоплатної правової допомоги.

До цієї події Центр правової інформації та консультацій, який працює на базі Скадовської районної громадської організації «Скадовщина мій рідний край», йшов майже чотири роки. Створений у 2010 році Центр, розпочав надавати безоплатну правову допомогу місцевим жителям за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Консультування, складання позовних заяв, супроводження справ скадовчан у суді користувалися не аби яким попитом. До того ж фахівці Центру допомагали місцевій владі розробляти нормативну документацію, вдалося навіть зменшити навантаження на працівників мерії, бо люди йшли з проблемами до юристів. Авторитет напрацьовувався завдяки поширенню серед людей інформації про чергову перемогу юристів. Оскільки подальша доля Центру залежала від фінансування, то мерія Скадовська та депутатський корпус підтримали ідею створити комунальну установу “Скадовський Центр правової допомоги”, яка повністю фінансується з бюджету міської ради. До речі, це був першій подібний досвід в Україні. Отже, з 2013 юристи Центру, тепер вже в межах комунальної установи, продовжили надавати безоплатну допомогу. Чи легко було піонерам? Ні. Чого тільки коштує тяганина з районною прокуратурою щодо законності існування Центру за рахунок міського бюджету! Тривалий час владі Скадовська та юристам Центру довелося доводити, що все у правовому полі. Були отримані листи з Генеральної прокуратури, міністерства юстиції, які підкреслили важливість існування Центру. Своє слово сказала й громада міста, яка у квітні на сесії виступила на підтримку Центра. Центру бути, сказали люди, їх підтримали депутати.

Звичайно, що діяльність Центру не обмежувалася тільки Скадовськом. Активісти тісно співпрацювали з головами сільських рад району. Мешканці прилеглих сіл мали можливість безоплатно звертатися за правовою допомогою до юристів Центру правової інформації та консультацій, який продовжив працювати в районі за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Крім того, за відсутності посади юриста в апараті виконкому та сільської ради, юристи неодноразово надавали юридичну допомогу працівникам та головам сільських рад. Така співпраця та хороші відгуки керівництва міської ради дали позитивний результат: 8 із 13 сільських рад надали свої письмові підтвердження бажання співпрацювати.

Але в якій формі цю співпрацю реалізувати? Який варіант з організації надання безоплатної правової допомоги обрати у невеличких сільських радах? Сільські голови, які побачили перспективу наблизити безоплатну правову допомогу до селян, прорахували варіанти. Вийшло, що при мізерних бюджетах, утримувати у кожній сільській раді власну комунальну установу неможливо. Тому прийшли до висновку, що на сьогодні кращий варіант реалізації права членів сільської громади на безоплатну правову допомогу – це залучення на конкурсній основі юридичних осіб приватного права.

Юристи Центру в травні-червні 2014 року розробили та надали до сільських рад проект Положення про порядок залучення сільськими радами Скадовського району Херсонської області юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги.

Найактивнішою виявилась Улянівська сільська рада, яка 23 липня 2014 року на сесії затвердила Положення. Це стало першим кроком у запровадженні сталої системи безоплатної первинної правової допомоги для жителів села. Інші сільські ради вищезазначений проект рішення винесли на депутатські комісії та планують затвердити на чергових сесіях сільських рад в серпні-жовтні поточного року.Депутати сподіваються на мирне небо та спроможність бюджетів сільських рад, що дасть можливість забезпечити реальне співфінансування та залучати до роботи юристів.

Отже, крок за кроком Скадовський Центр доводить, що, навіть, при наявності припонів та браку коштів можна налагодити роботу по наданню допомоги людям. Здоровий глузд завжди перемогає.

Довідка

Комунальна установа “Центр надання безоплатної правової допомоги” знаходиться за адресою: 75700, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63, каб. 4 (приміщення міськради).

Безоплатну правову допомогу можна отримати кожен понеділок, вівторок та четвер з 09.00 до 15.00, обідня перерва з 12.00 до 13.00. П’ятниця – робота з документами. Телефон: (05537) 5-37-55.

Контакти:
ГО “Скадовщина – мій рідний край”
(05537) 5 34 13
8282@i.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: