На іншому фронті без змін? Поточний стан та перспективи реформ в Україні

Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі спільно з Інститутом європейської політики, Фонд «Відкрите суспільство» та за підтримки Фонду аналітичних центрів (Будапешт), Міжнародного фонду Відродження і SIDA організував дискусію «Інший фронт України: поточна ситуація та перспективи реформ», яка відбулася 30 листопада у Брюсселі.

Сьогодні Україна воює на двох фронтах; на одному вона відстоює свою територіальну цілісність проти російської агресії, а на іншому впроваджує реформи. Щоб обговорити, як Україна втілює реформи, Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі спільно з Інститутом європейської політики, Фонд «Відкрите суспільство» та за підтримки Фонду аналітичних центрів (Будапешт), Міжнародного фонду Відродження і SIDA організував дискусію «Інший фронт України: поточна ситуація та перспективи реформ», яка відбулася 30 листопада у Брюсселі.

«Україна досягла помітних результатів у реформах; особливо разючим є врегулювання макроекономічної ситуації», – зауважив Петер Вагнер, голова групи «Підтримуємо Україну» в Європейській Комісії. Посадовець звернув увагу на приголомшливу роль українського суспільства, яка підтримує і просуває реформи. «Хоча багато вже було зроблено, деякі закони все ще не ухвалено або ж вони запроваджуються дуже повільно. Попри інші важливі питання, Україна займає чільне місце у порядку денному ЄС», – запевнив Петер Вагнер. На його думку, боротьба з корупцією та судова реформа є найважливішими для України, оскільки здобутки у цих питаннях допоможуть привабити інвесторів та стабілізувати економіку.

Oлексій Сидорук, аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» мені Ілька Кучеріва, презентував свою  публікацію про децентралізацію. Він розповів про поточні напрацювання державної влади, найближчі перспективи, а також роль ЄС у просуванні цієї реформи. Певний прогрес у цьому напрямі зроблено, – підсумував експерт. «159 об’єднаних територіальних громад уже створено. Однак реформа буде незавершеною, доки Верховна Рада не проголосує зміни до Конституції України у  другому читанні. Ці зміни спричиняють напругу в українському суспільстві, оскільки вони надають особливий статус окремим районам Донецької та Луганської областей. Вони є однією з вимог, які Україна повинна виконати згідно з Мінськими домовленостями». Для пришвидшення децентралізації, експерти радять українській владі проводити інформаційну кампанію, щоб пояснити широким верствам населення, чому зміни до Конституції необхідні. Аналітики також закликають ЄС «розвести поняття децентралізації та Мінських домовленостей. Це значно пришвидшить децентралізацію в Україні».

«Українці справді покладають великі сподівання на ЄС щодо прискорення реформ», – наголосив Сергій Солодкий, заступник директора Інституту світової політики. Згідно із дослідженням  Інституту світової політики «Як ЄС міг би пришвидшити реформи в Україні?», 30% населення очікує більшого тиску ЄС на Україну. Дослідження також засвідчує, що 65% українців розчаровані темпом реформ. «Українське громадянське суспільство просить європейські інституції більше залучатися до процесів реформ, адже саме громадянське суспільство має мало важелів впливу на владу», – сказав експерт. Він також висловив переконання, що громадянське суспільство України та ЄС будуть більше співпрацювати задля швидкого та комплексного запровадження реформ, наприклад, як у випадку візової лібералізації між Україною та ЄС. «ЄС може реагувати на окремі заклики громадянського суспільства. Це засвідчить, що реформи відбуватимуться з ініціативи українців, а не винятково на вимогу міжнародної спільноти», – підсумував Сергій Солодкий.

Іскра Кірова, аналітик Інституту європейської політики, Фонд «Відкрите суспільство», погодилася, що співпраця між ЄС та громадянським суспільством України є неодмінною запорукою швидких та ефективних реформ в Україні. Вона використала приклад візової лібералізації як приклад того, яким плідним може бути таке співробітництво. Пані Кірова погодилася із тезою Сергія Солодкого про великий вплив ЄС на українську владу. Говорячи про досягнення й помилки, вона звернула увагу на помітний успіх у реформуванні громадської адміністрації, хоч Україна все ще повинна затвердити закони про викиди газів та розслідувати злочини, пов’язані із корупцією та Майданом.

У рамках візиту експертів до Брюсселю відбулися також закриті зустрічі з посадовцями Групи Підтримки Європейської Комісії, Служби зовнішніх справ ЄС, а також з тимчасово виконуючої обов’язки Представника України при ЄС Любові Непоп.

Конференцію та візит організовано у рамках Проекту «Покращення комунікаційних можливостей українських аналітичних центрів» Офіс зв’язку українських аналітичних центрів впроваджує за сприяння «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яку впроваджує Міжнародний фонд «Відродження», Фонд розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

За матеріалами Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: