На Донбасі посилилися антиєвропейські настрої

Дослідження здійснив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центр Разумкова

За останній час на Донбасі суттєво посилилися антиєвропейські настрої. Про це свідчать результати дослідження, яке здійснив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центр Разумкова в межах Громадського соціологічного консорціуму, діяльність якого підтримує Міжнародний фонд “Відродження”, Європейський Союз, Посольство Нідерландів в Україні та Національний фонд за демократію.

Донбас вирізняється з-поміж усіх регіонів абсолютною підтримкою інтеграції в Митний союз в альтернативній постановці питання. За останній рік кількість тих, хто виступає за членство України в Митному союзі, зросла з 62% до 68%. Водночас кількість прихильників ЄС досі найнижча по всій Україні (13%), а частка інтеграційних “неприєднанців” зменшилася на 6%. Фактично основна частина тих, хто був проти як ЄС, так і Митного Союзу, визначилися на користь останнього.

На Донбасі кількість тих, хто відчуває себе європейцями, ще рік тому була на рівні 27%, а тих, хто не відчуває, – 62%. Наразі соціологи фіксують радикалізацію настроїв і бажання дистанціюватися від європейської спільноти, адже серед мешканців Донбасу істотно зросла частка тих, хто категорично не вважає себе європейцем, – із 33% у травні 2013 року до 55% у травні 2014 року.

Загалом європейцями зараз себе вважають 38% громадян, тоді як не вважають 54%. На хвилі підйому проєвропейських настроїв у грудні 2013 року було зафіксовано максимальний показник у цьому питанні – 44%. Після того він пішов на спад, але в цілому з 2008 року кількість тих, хто ідентифікує себе як європейця, поступово збільшується.

У регіональному розподілі найбільше тих, хто вважає себе європейцями, серед жителів Заходу (59%). У Центрі вважають себе європейцями 43%, не вважають – 47%; на Півдні – відповідно 38% і 50,5%; на Сході – 28,5% і 63%; на Донбасі – 11% і 82%. На Півдні кількість тих, хто не вважають себе європейцями, дещо зросла за останній рік (з 44% до 50,5%). На Сході змін не відбулося.

Загальнонаціональне дослідження громадської думки тривало з 14 до 18 травня 2014 року. Опитування було проведено в усіх регіонах України за винятком Криму. Загалом опитано 2011 респондентів за вибіркою, репрезентативною для дорослого населення України (18 років і більше). Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Повні результати дослідження

Контакти:
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
(044) 581 33 17
dif@dif.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: