На Книжковому Арсеналі презентували книгу Володимира Вакуленка-К., вбитого російськими військовими

22 червня на XI Книжковому Арсеналі презентували книгу Володимира Вакуленка-К. “Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші”, в рамках Спеціальної програми Українського ПЕН “Памʼять говорить”.

Участь в презентації взяли письменники Вікторія Амеліна, Катерина Міхаліцина, Сашко Дерманський, колишня дружина Володимира Ірина Новіцька, його мати Олена Ігнатенко та молодший син Віталій, редакторка видавництва Vivat Олена Рибка, журналістка Катерина Лихогляд та директор програми “Соціальний капітал” Міжнародного фонду “Відродження” Григорій Баран.

Модерувала обговорення книги директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

Фото: Алекс Заклецький

Володимир Вакуленко був письменником, активістом та волонтером, і в березні 2022 року, під час окупації Ізюмщини російськими військами, був викрадений та вбитий. Його Щоденник містить записи, які письменник вів від початку повномасштабного вторгнення, під час окупації Ізюма та його рідного села Капитолівка на Харківщині аж до власного викрадення росіянами.

Аби віддати шану Володимиру, учасники та слухачі презентації розпочали її хвилиною мовчання.

До примірників видання ввійшли: щоденник окупації, тексти колег і друзів, фотографії деокупованої Ізюмщини, вірші Володимира Вакуленка для дітей і дорослих. Ініціаторами видання його записів стали Український ПЕН, видавництво Vivat та Харківський літературний музей за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

“Ми би хотіли, щоби цієї книжки не було. Щоби сьогодні на Книжковому Арсеналі Володимир Вакуленко презентував свій щоденник і читав вірші на Вуличній сцені Арсеналу, а в рамках дитячої програми – бавився б з дітками і читав їм вірші з “Татусевої книги”, – написала виконавча директорка PEN Ukraine Тетяна Терен.

Фото: Алекс Заклецький

“Володимир усвідомлював, що його схоплять, розумів, що в нього вкрай мало шансів вижити – бо українець, бо волонтер і активіст, бо має гідність. За день до викрадення він приховав щоденник під вишнею, заповівши батькові: “Коли наші прийдуть – віддаси”. – розповідає Український ПЕН.

Під час презентації Григорій Баран зацитував американського письменника в’єтнамського походження В’єт Тан Нґуєн, який у своїй книзі спогадів про війну (“Нічого Ніколи не вмирає”: В’єтнам і Пам’ять про війну”) пише: “Усі війни ведуться двічі – перший раз на полі бою, другий раз у пам’яті” (ориг. “All wars are fought twice, the first time on the battlefield, the second time in memory”).

Фото: Алекс Заклецький

“Усі ці місяці роботи над текстом, офомленням прав, упорядкуванням, версткою і дизайном книжки ми всі постійно запитували одне одного: “А що би сказав Володя? Якою була б його думка про саме такий добір текстів? А про ось це закреслення в щоденнику? А про дизайн? А про ось це фото?” Усі ми намагалися бути максимально уважними. Усі ми пам’ятали про відповідальність і наш великий борг.” – пише Тетяна Терен.

Як воно – жити в окупації? Якими стають люди? Що відкривається перед очима та в серці? Читайте книгу “Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші”, яка скоро вийде у книжковому видавництві Vivat.

Довідково

Володимир Вакуленко-К. – письменник, активіст та волонтер, що був викрадений у березні 2022 року під час окупації Ізюмщини російськими військами. 28 листопада 2022 року ДНК-експертиза підтвердила, що тіло, яке знайшли в могилі №319 в ізюмському лісі, належало Володимиру. Він був убитий двома поcтрілами, точна дата та обставини вбивства достеменно невідомі. Після звільнення Ізюмщини від окупантів щоденник Володимира знайшли його батько та письменниця Вікторія Амеліна. Оригінали записів зберігаються у Харківському літературному музеї.

Володимир Вакуленко-К. – автор 13 книжок, лауреат літературних премій “Срібний тризуб” (2011), “Золотий тризуб” (2011), Міжнародної літературної премії імені Олеся Ульяненка (2012), Всеукраїнського конкурсу імені Леся Мартовича (2014), Міжнародного конкурсу “Коронація слова” (2014). Посмертно отримав нагороду Prix Voltaire Special Award 2023 від Міжнародної асоціації видавців.

***

Ознайомитись з іншими подіями Книжкового Арсеналу, до яких долучаються партнери Фонду, можна тут.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: