“Ми більше не маємо права втратити цей шанс”. Олександр Сушко на 1st Accession Exchange Forum

28-29 листопада Центр «Нова Європа» проводить 1st Accession Exchange Forum – головний дискусійний майданчик зі вступу до ЄС країн Східної Європи та Західних Балкан.

Цьогорічний Форум є особливим з кількох причин. Перш за все, Україна та Молдова отримали статус кандидата в ЄС, а Грузія – потенційного кандидата. Це суттєво змінило теми, які обговорюватимуться під час форуму, водночас оцінка просування реформ залишається важливою частиною конференції.

З вітальною промовою на відкритті Форуму виступив виконавчий директор Міжнародного Фонду “Відродження” Олександр Сушко.

“Багато хто з присутніх працював заради того, щоб Україна та інші країни Східної Європи досягли успіху у своїх прагненнях здобути статус кандидата на вступ до ЄС. Ніхто з нас не думав і планував, що це станеться за таких умов, але воно сталось. Безперечно, попереду нас чекає ще багато роботи, проте ми мусимо визнати, що цьогорічний прогрес, свідками якого ми є зараз, не є результатом повномасштабної війни. Так, російська агресія дала поштовх, який зафасилітував нашу євроінтеграцію, проте не через неї ми досягли у цьому успіху і перейшли на новий рівень у цьому процесі. Тож я б хотів відзначити ті спільні зусилля, яких ми всі доклали заради цього. Ця робота тривала не одне десятиліття, інколи ми знаходились у складній переговорній позиції з ЄС, не були впевнені щодо європейських перспектив України та не завжди мали чітке бачення — коли, як і за яких умов ми досягнемо своєї євроінтеграційної мети. 

Тому зараз люди можуть казати, що дії ЄС були емоційною реакцією на війну, нашу сміливість та стійкість. Але це не той випадок. Сьогодні ми будемо обговорювати багато важливих моментів цієї нової реальності, нашого прогресу і того, наскільки Україна ефективна у своїй амбіції виконати усі критерії, виставлені Європейським Союзом. Але у будь-якому випадку, ми уже маємо визнання, яке є результатом довготривалої роботи і я радий бачити людей, які доклали до цього чималих зусиль для цього, працюючи в уряді, парламенті та організаціях громадянського суспільства, як в Україні, так і за її межами.

Я б хотів відзначити ще одну важливу причину того, що українська заявка на членство була схвалена цього року. Міф, про Україну як про щось близьке до failed state — держави яка не має перспектив, чия спроможність дуже низька — було зруйновано. Цей міф був частиною політичного іміджу України тривалий час, і певним чином для цього дійсно були причини. У нашій країні не все працює так, як нам би хотілось. Я багато разів чув фразу: «Україна ніколи не втрачала шанс втратити шанс». Але ми довели й доводимо, що цей вислів хибний, адже у нас більше немає права втрачати свій шанс, особливо зараз, коли наша країна знаходиться у небезпеці. Але водночас, ми вже бачимо, що наша країна не провалилась — наша демократія, найважливіший елемент нашої країни, довела, що вона здібна не просто вижити, але й забезпечити роботу усіх найнеобхідніших функції держави. Починаючи з найвищого рівня — сильного лідерства Президента, закінчуючи базовою самоорганізацією людей. Від нас цього не очікували, та і для нас самих це було сюрпризом. Але ми з упевненістю можемо казати, що в нашій країні, в нашому суспільстві є велика сила. 

І зараз, коли ми звертаємось до наших колег з ЄС, ми вже не знаходимось у позиції «пасажира», який просить взяти його на борт поїзда. Сьогодні ми можемо бути частиною його локомотиву і рухати цей поїзд у майбутнє. І це наше досягнення, наша ключова відмінність в порівнянні з попередніми роками. І це наш найсильніший аргумент у євроінтеграції. Я розумію, що ця робота забере ще багато часу і зусиль, що на нас чекають не лише успіхи, але й розчарування. Але поїзд уже рухається, а зміни політичної і соціальної мапи Європи — невідворотні.”


Форум організований Центром «Нова Європа» у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Міжнародним фондом «Відродження», Інститутом європейської політики та реформ та Фондом Сороса в Грузії. Accession Exchange Forum відбувається за підтримки ЄС в рамках проєкту EU4USociety, що фінансується ЄС і реалізується Міжнародним фондом «Відродження».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: