Моніторинг ефективності Програми енергоефективності в Одеській області

23 грудня 2014 о 13:00 в приміщенні прес-центру «Паритет» відбулася прес-конференція на тему «Відкритість бюджетного процесу в рамках реалізації Програми енергоефективності в Одеській області».

23 грудня 2014 о 13:00 в приміщенні прес-центру «Паритет» відбулася прес-конференція на тему «Відкритість бюджетного процесу в рамках реалізації Програми енергоефективності в Одеській області».

Захід проводився в рамках проекту «Моніторинг ефективності реалізації обраних регіональних програми Одеської області» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

В ході презентації результатів проекту директор БФ «Місцева ініціатива» Юрій Звеліндовскій поінформував присутніх журналістів про те, що в рамках реалізації Програми спочатку була заплановано впровадження енергозберігаючих проектів на суму – 785 млн. грн. Однак, впродовж 2010-2014 р (термін реалізації програми) енергозберігаючих заходів було проведено всього на суму 99 млн. грн., що становить менше 13% від запланованого. Він підкреслив, що якби обласна і міська влада більш відповідально поставилися до реалізації даної програми, то сьогодні можна було б уникнути відключень світла, тому що економія одній тільки електроенергії від реалізації Програми була запланована в обсязі більше: 500 млн. кВт * годин.

Так само, Юрій Звеліндовскій зазначив вкрай низький рівень відкритості реалізації Програми, відсутність звітності з боку влади в процесі використання фінансів і низький рівень взаємодії Департаменту ЖКГ області в процесі взаємодії з громадськістю. Такий «набір» негативних факторів призвів до того, що представники БФ «Місцева ініціатива» були змушені звернутися до суду і в рамках судового позову забезпечувати своє законне право на проведення громадської експертизи.

«Аналізуючи фінансові показники реалізації програми можна зрозуміти, що вона була прийнята Одеською обласною радою з дефіцитом в 217 мільйонів гривень» – зазначив Сергій Звеліндовскій. В рамках свого виступу він розповів, що на сьогоднішній день дані якими оперує Програма та ті терміни, на які вона розрахована абсолютно не відповідають економічним умовам. Великі сумніви викликає коректність більшості наданих статистичних даних, на яких формувалися багато Програмних постулатів, не кажучи вже про форми їх надання. Багато статистичних даних та прогнозні розрахунки не підкріплені поясненнями, в результаті чого сенс багатьох висновків або розмитий, або абсолютно не однозначний. (до таких прикладів можна віднести і дані про показники ВВП в першій частині програми і розрахунки строків окупності та посилання на прогнозований економічний ефект у додатках). Крім того, абсолютно поверхово, не пов’язано з іншими економічними показниками, в деяких пунктах надані посилання на залучені кредитні кошти.
Сергій Звеліндовскій підкреслив, що за 4 роки реалізації Програми чиновники і представники профільного Департаменту на жаль, не оновили документ в плані економічних показників, економічного ефекту, джерела фінансування та терміну окупності.

Резюмуючи свій виступ, він звернув увагу, що в даній Програмі існує одна серйозна недоробка, яка може призвести до небезпеки втрати об’єктів власності міста та області, в результаті залучення інвестицій. Мова йде про те, що абсолютно не опрацьований механізм захисту активів комунальних об’єктів міста та області від відчуження, після реалізації інвестиційних проектів, у разі не виконання власниками тих чи інших умов інвестування. Одним із прикладів, недоопрацювання механізму захисту, в рамках реалізованої аналогічної програми він представив ситуацію із землями сільськогосподарського призначення, які були віддані олігархам десятками гектарів під проект встановлення сонячних батарей.

«Основні проблеми, в контексті енергозбереження, в Одеській області полягають у зношеності мереж, відсутності достатніх потужностей для генерації енергії і орієнтація, насамперед, на традиційні види енергії» – саме так вважає експерт проекту Сергій Назарчук.

У своєму виступі він так само звернув увагу на використання нетрадиційних джерел енергії, створення на їх основі будівель, районів і населених пунктів з «нульовим» споживанням енергії – одне з основних стратегічних напрямків у сфері енергоефективності для Одеського регіону. Основними джерелами енергії можуть стати: низькопотенційна енергія Чорного моря і внутрішніх водоймищ, енергія хвиль для локальних об’єктів (наприклад, о. Зміїний), енергія, яку видобувають із вторинної сировини, на полігонах ТПВ, сонячна енергія для нагріву води. Для втілення в реальні проекти даних напрямків доцільно використовувати науковий потенціал провідних навчальних закладів та наукових центрів Одеси та створені ними розробки.

Контакти: Юрій Звеліндовскій, (067) 4806499, e-mail: bfmiodessa@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: