Місцеві депутати Закарпаття неналежно інформують мешканців про свою діяльність

В Ужгороді відбувся експертний круглий стіл “Рік після місцевих виборів: моніторинг результатів реформи виборчого законодавства в Закарпатській області”

22 травня в Ужгороді відбувся експертний круглий стіл “Рік після місцевих виборів: моніторинг результатів реформи виборчого законодавства в Закарпатській області”. Захід провело Карпатське агентство прав людини “Вестед” у межах відповідного проекту, який здійснюють Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу й Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час круглого столу відбулася презентація експертної доповіді “Моніторинг результатів реформи законодавства України про місцеві вибори на прикладі трьох рад Закарпатської області”. Детальніше про результати розповів експерт “Вестед” Павло Білак. За його словами, громадський моніторинг тривав у 5 регіонах України. На Закарпатті “моніторили” обласних депутатів, а також місцевих депутатів в Ужгороді та Виноградові. У ході моніторингу досліджували, чи звітують депутати про свою роботу, чи приймають виборців, наскільки активно беруть участь у засіданнях рад, чи висвітлюють свою діяльність у ЗМІ, соціальних мережах, чи ведуть блоги. Також опитували і громадян, чи обізнані вони з роботою своїх депутатів.

Щодо депутатських звітів Павло Білак розповів: “Ми зауважили, що звітування в більшості відбувається формально. Як правило, його проводять вчасно, але складається враження, що депутати не зацікавлені, щоб громадяни прийшли й почули про діяльність свого обранця”. Експерти відзначили, що досить важко знайти інформацію про те, де й коли можна потрапити на прийом до депутата.

Згідно з висновками моніторингу, більшість депутатів не надто активно представляють інтереси виборців у радах. Їхня активність обмежується поданням кількох запитів. На сесіях виступають в основному голови фракцій і депутатських груп, що не дає змоги оцінити рівень активності інших депутатів.

Слабкою є і взаємодія депутатів із медіа. Зазвичай вона відбувається з ініціативи журналістів, а не депутатів. Украй рідко депутати публікують власні статті чи заяви.

Вуличне опитування, проведене в межах моніторингу, виявило, що переважна більшість опитаних не знають депутатів своїх округів, не задоволені діяльністю місцевих рад. Тільки 5% респондентів уважають, що змішана система виборів покращила ефективність і якість місцевих рад. 59% виборців не знають жодного депутата місцевих рад, 59,5% не знають, що депутати приймають громадян. Понад 86,5% опитаних не знають депутата від свого округу.

“На зв’язок депутатів із виборцями запровадження змішаної системи суттєво не вплинуло. До виборів кандидати роздавали навіть візитки з номерами телефонів, однак непоодинокими є випадки, коли після вибрів ці номери просто змінили”, – розповів представник міськвиконкому Олександр Волосянський.

Карпатське агентство прав людини “Вестед”
(0312) 619 661
vested@tes.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: