Міністра соціальної політики закликають переглянути принципи державної підтримки інвалідів

Міністру соціальної політики Людмилі Денісовій передано відкрите звернення

Фундація “Відкрите суспільство” та громадські організації інвалідів вимагають від держави підвищити ефективність і результативність державної допомоги, зробити її доступною, а також привести її у відповідність із потребами інвалідів / роботодавців і вимогами ринку. Відкрите звернення з цими вимогами було передано Міністру соціальної політики Людмилі Денісовій. Відповідний моніторинг було здійснено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, щороку на підтримку статутної діяльності громадських організацій інвалідів виділяють від 10 до 56 млн. грн. Кошти йдуть переважно на утримання майна й апарату НУО, фінансування публічних заходів. Як правило, на ці гроші претендує обмежене коло організацій: Українське товариство сліпих, Українське товариство глухих, Союз організацій інвалідів України, Національна асамблея інвалідів України, Конфедерація громадських організацій інвалідів і деякі інші. Фахівці наголошують, що критерії виділення коштів не є прозорими й Міністерство соціальної політики та Державна служба у справах ветеранів та інвалідів розподіляють гроші в ручному режимі. Як наслідок, державна підтримка є недоступною для решти громадських організацій, а при розподілі державної фінансової підтримки з’являються ознаки корупційних ризиків і конфлікту інтересів.

За словами експертів, працевлаштування інвалідів є іншою серйозною проблемою для України. Інструментами стимулювання зайнятості інвалідів є податкові пільги та позики для підприємств, які надає Фонд соціального захисту інвалідів. Попри видатки Фонду в розмірі 860 млн. грн. у 2013 році на соціальну, трудову та професійну реабілітацію, досі в середньому в Україні працевлаштовано 16% інвалідів, тоді як стандарти Міжнародної організації праці передбачають працевлаштування 50% від загальної чисельності інвалідів. Втрати державного бюджету від надання податкових пільг – понад 110 млн. грн. за підсумками 2013 року. Фахівці зазначають, що податкові пільги та позики доступні здебільшого підприємствам громадських організацій інвалідів, що негативно впливає на створення робочих місць на інших підприємствах.

Крім того, експерти вказують на неефективність використання коштів Фонду соціального захисту інвалідів. Поширеною є імітація працевлаштування інвалідів на підприємства: інваліди працюють на 1/4 або 1/3 ставки, яка ще до того визначається як мінімальна заробітна плата.

Фахівці переконані, що нормативно-правова база державної підтримки інвалідів потребує реформування.

Контакти:
Фундація “Відкрите суспільство”
Леся Шевченко
(044) 425 77 09
lesya@osf.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: