Міністерству охорони здоров’я закидають недостатньо прозору закупівлю ліків для онкохворих дітей

Експерти оприлюднили результати громадського моніторингу закупівель лікарських засобів для лікування дітей, хворих на онкологічні й онкогематологічні захворювання

Міністерство охорони здоров’я України недостатньо прозоро провело закупівлю лікарських засобів для лікування дітей, хворих на онкологічні й онкогематологічні захворювання. Про це свідчать результати громадського моніторингу, який здійснюють Всеукраїнський благодійний фонд “Крона” спільно з Опікунською радою Центру дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку НДСЛ “Охматдит” у межах проекту “Громадський контроль у сфері державних закупівель лікарських засобів для дітей із онкогематологічними захворюваннями” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

Усього було оголошено 65 лотів (кожен лот – одне найменування засобу) для закупівлі ліків і реагентів для лікарень і відділень усієї України. Розкриття пропозицій закупівлі відбулося 3, 10, 11, 12 і 15 серпня.

Рішення про закупівлю прийнято по 45 позиціях ліків на загальну суму 46,9 млн. грн., по реагентах – на 937 176 тис. грн. МОЗ дає у своєму повідомленні від 22 вересня інформацію про проведення тендерів на суму 57,5 млн. грн. Одначе, як відзначають експерти, з оприлюднених повідомлень про результати закупівель по напряму “дитяча онкологія й онкогематологія” 57 мільйонів не виходить. Припускають, що МОЗ мав на увазі суму оголошених закупівель, а не реально проведених.

По 18 позиціях торги не відбулися з таких причин:
• було подано менше двох пропозицій конкурсних торгів (або взагалі не подано);
• у зв’язку з відхиленням усіх пропозицій конкурсних торгів (причина невідома);
• ціна найвигіднішої пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на закупівлю.

Експерти відзначають, що по 11 позиціях не було подано жодної пропозиції, навіть на такий поширений в аптечній мережі антивірусний препарат як валациклавір (“Валавір”, “Валацикловір-КР”, “Вальтрекс”, “Герпевал”).

Наразі оголошено повторні торги на ті препарати, по яких не відбулася закупівля.

Експерти занепокоєні рішенням по одній із позицій (“Метотрексат”, 500 мг), де запропонована ціна перевищує ціну, яку було зазначено в реєстрі оптово-відпускних цін на лікарські засоби. У цьому реєстрі, що оприлюднений на сайті МОЗ, ціна за одиницю препарату “Метотрексат” (500 мг, ТОВ “ЛЕНС-Фарм”, Росія) – 188,26 грн. А з розрахунку суми лоту й кількості одиниць, які закуплено, виходить, що Міністерство купує препарат за 291,5 грн. Переможець – ПАТ “Фармстандарт-Біолік”.

Згідно з постановою Кабміну “Питання декларування зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які закуповуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів”, з 1 грудня 2010 року підлягають декларуванню зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров’я. Ціни, зазначені в реєстрі, можуть бути офіційним обґрунтуванням при формуванні закупівельної ціни.

На цей факт експерти звернули увагу членів комітету з торгів, але зауваження було проігноровано. Так само залишилися без відповіді інші листи до МОЗ, надіслані під час моніторингу.

ВБФ “Крона”
Лариса Сідєльнік
095 82 107 83
l.sidelnik@niko.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: