Міністерства запевняють, що готові розсекретити генплани міст

Міністерства запевняють, що готові зробити генеральні плани міст більш відкритими

Міністерства готові зробити генеральні плани міст більш відкритими. Про це заявили представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва й ЖКГ і Міністерства оборони на прес-конференції на тему незаконності проектів нових державно-будівельних норм (ДБН), яка відбулася 12 січня в Києві. Захід організував Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) у межах проекту “Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Така позиція є прогресивною й довгоочікуваною. Проте всупереч їй проект нових державно-будівельних норм усе ж передбачає обмежувальний гриф “Для службового користування” (ДСК) на генеральних планах міст. Саме тому наша організація офіційним листом звертається до Мінрегіону й закликає його вирішити цю проблему. Адже обмеження доступу містян до генпланів призводить до порушення прав громадян, до корупції та стримує інноваційний розвиток міст”, – сказав голова СЦГІ Володимир Щербаченко.

У листі представники трьох громадських організацій – Східноукраїнського центру громадських ініціатив, Центру громадянських свобод і Бюро екологічних розслідувань – закликають Міністерство:
– провести громадське обговорення нових будівельних норм;
– привести ДБН у відповідність до Конституції та закону “Про доступ до публічної інформації”;
– створити практичні механізми реалізації закону “Про регулювання містобудівної діяльності” та чітко визначити, як інформація генеральних планів має поділятися на відкриту й з обмеженим доступом.

“Рішення про доступ до документів під грифом “ДСК” приймає керівник організації або її підрозділу. У випадку з генпланом це одноосібне рішення міського голови чи головного архітектора. Така схема доступу до головного документу, який регулює питання землекористування, містобудування, майбутніх інвестицій, є прямим джерелом корупції та зловживань. Хіба може доступ до документу, який визначає умови щоденного життя сотень тисяч людей, залежати від однієї особи? Якщо уряд затвердить такі ДБН, це буде свідомим збереженням корупції в землекористуванні та містобудуванні”, – наголосив Володимир Щербаченко.

Про незаконність проектів нових ДБН розповіла Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод: “Нові ДБН не враховують норм Конституції України, Орхуської Конвенції, законів України “Про інформацію”, “Про доступ до публічної інформації”, “Про регулювання містобудівної діяльності”. Це загрожує порушенням прав громадян, збереженням корупційних ризиків у сфері землевідведення та стримуванням економічного розвитку міст. Крім того, нові проекти не визначають, яка інформація є відкритою, а яка має обмежений доступ”.

За словами експертів, проекти документів передбачають, що розробники генпланів виготовляють паперові версії документу з грифами “Для службового користування”. Про виготовлення доступної для громадян версії генплану без грифів обмеження доступу в цих документах не сказано. Це суперечить п. 7 ст. 6 закону “Про доступ до публічної інформації”, де встановлено, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ.

Проекти уряду побіжно згадують виготовлення креслень генпланів для проведення громадських обговорень, але не передбачають доступу до текстової складової документу, хоча вона є не менш важливою. Передбачено, що доступною буде брошура генплану, яка містить лише основні положення й не дає повноцінного уявлення про запланований розвиток міста.

Проект нового ДБН також передбачає, що всі графічні матеріали генпланів буде створено в масштабах, які автоматично підпадають під гриф “ДСК” відповідно до положень про переліки відомостей, що становлять службову інформацію в Мінрегіоні та Міноборони. Таким чином, свідомо обмежено доступ громадян до екологічної інформації, якої, згідно зі ст. 50 Конституції, ніким та за жодних умов не може бути засекречено.

Крім того, новий документ указує на перевагу державних інтересів над громадськими. Зокрема, вносити зміни до генерального плану дозволено “у зв’язку з необхідністю врахуванням державних інтересів”, а необхідність враховувати громадські інтереси підставою для внесення змін не є.

Більш детальний аналіз проекту ДБН – у додатку.

19 грудня 2011 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва й ЖКГ оприлюднило проекти чотирьох нових державно-будівельних норм. При цьому постанова Кабміну від 3 листопада 2010 року №996 зобов’язує проводити “публічне громадське обговорення проектів нормативно-правових актів, що мають важливе суспільне значення та стосуються конституційних прав, свобод, інтересів громадян”.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
zahyst@gmail.com

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: