Міліція масово й системно порушує право власності громадян

Експерти стверджують, що українська міліція системно порушує право власності громадян

Українська міліція системно порушує право власності громадян. Про це свідчать дані дослідження “Моніторинг дотримання права власності в діяльності ОВС: актуальний стан і проблеми”, яке провела Одеська правозахисна група “Верітас” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. Результати дослідження правозахисники представили 28 лютого в Києві.

За словами експерта дослідження Сергія Швеця, в Україні функціонує озброєний орган виконавчої влади, який суспільство спроможне утримувати лише в межах 40%. Саме таким є обсяг фінансування міліції з бюджету. Додаткові ж надходження за рахунок платних послуг та інших, непрозорих джерел фінансування міліції 2010 року склали, за оцінками фахівців, майже 12 мільярдів гривень.

“Механізм позбавлення громадян їхньої власності полягає в тому, що люди змушені оплачувати дії міліції, які вона зобов’язана вчиняти безкоштовно. Це послуги ДАІ, підрозділів дозвільної системи, відділу у справах реєстрації громадян (ГІРФО) тощо. Переважну більшість цих послуг громадянам нав’язують”, – наголосив Сергій Швець.

У свою чергу, керівник групи “Верітас” Андрій Толопіло додав, що таке “благодійництво”, запроваджене міліцією на свою користь, – ніщо інше, як системне позбавлення громадян їхньої власності. “Використовуючи право на отримання благодійних внесків, міліція фактично створила систему “поборів” щодо залежних підприємств, організацій і громадян”, – вважає він.

За даними дослідження, співробітники української міліції нерідко скоюють різноманітні злочини, щоб заволодіти майном громадян. Найбільш поширеним є вимагання хабарів. Трапляються й випадки викрадення чи протиправного затримання людей із подальшим вимаганням викупу, катування людей з метою заволодіти їхніми коштами, розбої, пограбування, крадіжки, шахрайства тощо.

Одним із найбільш поширених і масових видів порушень експерти назвали протиправні затримання транспортних засобів і доставку їх на платні майданчики. За оцінкою фахівців, щороку міліція затримує 7 тисяч автомобілів під різними приводами, найчастіше протизаконними. Найбільш дієвим способом протидії цьому керівник проекту “Дорожній контроль” Ростислав Шапошников називає позови до суду.

Пам’ятка з питань діяльності міліції щодо дотримання права власності

Центр інформації про права людини
Марина Говорухіна
050 612 00 20

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: