«Безвіз» може спровокувати зростання міграції. Результати дослідження

Запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом може призвести до зростання вимушеної та трудової міграції. Про це свідчить оприлюднене днями дослідження щодо української міграції до країн ЄС, здійснене аналітиками «Європи без бар’єрів». Згідно з дослідженням, українці мігрують через погіршення соціально-економічних умов, високий рівень корупції в органах влади (кумівство, відсутність соціальних ліфтів тощо), значне зниження середніх доходів населення, розгортання збройного конфлікту на Сході України і страх мобілізації на військову службу, а також через бажання отримати вищу освіту у Європейському Союзі.

Запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом може призвести до зростання вимушеної та трудової міграції. Про це свідчить оприлюднене днями дослідження щодо української міграції до країн ЄС, здійснене аналітиками «Європи без бар’єрів».

Міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати розвиток аналітичних центрів і дослідження, які можуть стати підґрунтям для формування якісної публічної політики. Одним з таких є актуальне дослідження потенційної динаміки міграції українців до країн ЄС «Українська вимушена та трудова міграція до країн ЄС – поточна ситуація та потенціал», організоване за підтримки Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

“Ми послідовно підтримуємо дослідження аналітичних центрів і “Європи без бар’єрів” – наш багаторічний партнер. Це дослідження важливе, адже вказує на можливі ризики в міграційній сфері  та пропонує уряду варіанти вирішення потенційної проблеми”, – наголосила Софія Голота, менеджер програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Згідно з дослідженням, українці їдуть з країни через погіршення соціально-економічних умов, високий рівень корупції в органах влади (кумівство, відсутність соціальних ліфтів тощо), значне зниження середніх доходів населення, розгортання збройного конфлікту на Сході України і страх мобілізації на військову службу, а також через бажання отримати вищу освіту у Європейському Союзі.

Експерти зазначають, що хоч міграційні процеси зростуть, вони не матимуть ефекту «цунамі», а будуть поступовими. Саме тому маловірогідним є ризик призупинення безвізового режиму для України. Тим не менше, уряд має продовжувати зосереджено працювати над запровадженням необхідних реформ та проводити інформаційну кампанію для громадян України про правила користування «безвізом».

«З огляду на той факт, що економічні чинники залишаються домінантою, яка визначає міграцію з України, український уряд повинен працювати над поліпшенням економічної ситуації. Це усуне ризики», – підкреслила Ірина Сушко, виконавчий директор громадської організації «Європа без бар’єрів».

Разом зі збільшенням кількості трудових та вимушених українських мігрантів, експерти очікують деяке збільшення кількості відмов у в’їзді на територію Європейського Союзу. «Після початку дії безвізового режиму очікується певне збільшення кількості відмов у в’їзді, а також виявлення українських мігрантів, особливо трудових, які перевищили терміни перебувають в ЄС та добровільно повертаються в Україну», – прогнозує Катерина Кульчицька, аналітик «Європи без бар’єрів».

Для додаткових коментарів щодо проектів Ініціативи з розвитку аналітичних центрів можна звернутися до директора програмної ініціативи “Демократична практика” МФ “Відродження” Олексія Орловського або менеджерки Софії Голоти, надіславши запит на pr@irf.ua.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: