Ми зробили неможливе! Запам’ятайте номери: 3704-1 та 3747!

Олексій Орловський, директор програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, опублікував на сайті “Самоорганізація в громаді” статтю про підготовку нової редакції закону “Про органи самоорганізації населення” й законопроекту “Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання”.

Ми зробили неможливе! Запам’ятайте номери: 3704-1 та 3747!
Олексій Орловський

Тиждень тому ми писали про факти ігнорування виконавчою владою позиції громадськості та подання в обхід неї на розгляд Верховної Ради України проекту нового Закону України «Про органи самоорганізації населення» в редакції Мінрегіону (зареєстрований на сайті ВРУ 29.11.13 за № 3704).

Процес підготовки цього законопроекту в кулуарах виконавчої влади та його «обговорення з громадськістю», наочно засвідчив, що Мінрегіон не спромігся налагодити нормальний діалог із громадськими експертами, а проект закону, підготовлений Всеукраїнською асоціацією сприяння самоорганізації населення, який відповідає інтересам самих ОСНів та пройшов широке обговорення, був проігнорований.

Крім того, потребує паралельного просування у Верховну Раду України інший законопроект Всеукраїнської асоціації – «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання». Адже саме загальні збори (конференції) є ключовим інструментом вирішення питань створення та багатьох аспектів діяльності ОСНів. Цей законопроект, який протягом трьох років проходив широке громадське обговорення, вже був розглянутий і підтриманий Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України у жовтні 2013 року.

Намічене на 10 грудня засідання Координаційної ради, на якому мали бути остаточно розглянуті, схвалені і передані до Верховної Ради обидва проекти законів, з відомих причин не відбулося. Тож ми мали терміново зареєструвати у ВРУ законопроект Всеукраїнської асоціації «Про органи самоорганізації населення» як альтернативний урядовому, а також законопроект «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання».

Хоча обидва законопроекти були готові до подання заздалегідь, вся інтрига полягає у тому, наскільки реально в надзвичайно складних суспільно-політичних умовах об’єднати зусилля представників парламентської більшості та опозиції навколо цих документів – і зараз, при збиранні підписів, і потім, при голосуванні в Раді. Адже урядовий законопроект було зареєстровано у ВРУ саме напередодні кривавого розгону мирної акції на Євромайдані, що потягнув за собою ескалацію суспільно-політичного протистояння.

Але місцева демократія має діяти у будь-яких умовах! Тож підписи народних депутатів на підтримку двох законопроектів збиралися і в Одесі, і в оточеній загонами «Беркуту» Адміністрації Президента України, і на Майдані Незалежності в забарикадованому Будинку профспілок, і в комітетах Верховної Ради, і в зайнятій «революційними масами» будівлі КМДА, і на вулицях Києва. Як результат – під обома законопроектами за три дні вдалося зібрати підписи дев’яти народних депутатів від різних політичних сил.

Ось імена тих депутатів, які не побоялися в цих складних умовах підтримати громадські законопроекти:
– Юрій Мірошниченко та Світлана Фабрикант – від «Партії регіонів»;
– Володимир Бондаренко, Андрій Шевченко та Олег Медуниця – від БЮТ;
– Віктор Чумак та Наталя Новак – від УДАРу;
– Едуард Леонов та Олег Сиротюк – від «Свободи».

Дякуємо народним депутатам за підтримку!

Важливо, що серед підписантів – три представники профільного Комітету ВРУ – Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування: Володимир Бондаренко, Наталя Новак та Олег Сиротюк. Саме Володимир Бондаренко (до речі, один з авторів чинного закону «Про органи самоорганізації населення») планується як основний доповідач цих законопроектів на пленарному засіданні ВРУ.

Особливо варто відмітити позицію членів парламентської більшості народних депутатів Юрія Мірошниченка (представника Президента України у ВРУ) та одеситки Світлани Фабрикант, які підтримали альтернативний урядовому законопроект про ОСНи як більш демократичний і перспективний для подальшого розвитку самоорганізації!

Ми вдячні і нашому соратнику Максиму Лацибі, за допомогою якого вдалося дістатися деяких із вказаних нардепів.

Отже, 11 грудня обидва громадських законопроекти було зареєстровано у Верховній Раді України, а саме:

– за № 3704-1 проект нової редакції Закону України «Про органи самоорганізації населення»

– за № 3747 проект Закону України «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання».

Тепер усіх нас очікує тривала і напружена боротьба за громадські законопроекти. При цьому ми впевнені, що при об’єднанні наших зусиль із профільним Комітетом ВРУ та іншими народними депутатами, які не тільки на словах, а й на ділі є прихильниками народовладдя, цілком реально добитися їх ухвалення Верховною Радою.

Для цього своє ключове слово мають сказати наші партнерські громадські організації та й самі органи самоорганізації населення. Треба не тільки зайняти активну позицію по даних питаннях, а й організувати лобіювання цих законопроектів на рівні свого можливого впливу на народних депутатів та інших осіб, здатних сприяти ухваленню законопроектів у ВРУ!

Контакти:
“Громадянське суспільство та належне врядування”
Олексій Орловський
(044) 461 95 00
orlovsky@irf.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: