Мешканці одеських гуртожитків не можуть приватизувати житло

В Одесі найгіршим є соціальне становище мешканців гуртожитків для одиноких громадян і сімей

В Одесі найгіршим є соціальне становище мешканців гуртожитків для одиноких громадян і сімей. Про це свідчать результати дослідження, яке здійснила ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Зношеність гуртожитків значно вища, ніж в інших будинків у місті, занедбано прибудинкові території.

Експерти відзначають, що в цих локальних співтовариствах майже немає традицій об’єднання для більш ефективного вирішення спільних проблем.

В Одесі приблизно 330 гуртожитків, з яких понад 100 передано в комунальну власність територіальної громади міста. Станом на 1 липня 2012 року 52 гуртожитки з цих 100 за рішеннями Одеської міськради отримали статус житлових будинків, а їх мешканці – право на приватизацію своїх кімнат згідно з законом “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”.

Лише в декількох із цих гуртожитків створено органи самоорганізації населення (ОСН) у вигляді будинкових комітетів, у декількох створено ініціативні групи з організації ОСН. Але їх практично усунуто від наведення порядку в гуртожитках, їхніх представників не включено до складу Наглядової ради з питань розподілу й утримання житла в гуртожитках і використання гуртожитків і прибудинкових територій.

Суб’єкти природних монополій (“Одесаобленерго”, “Одесагаз”, “Інфоксводоканал”) часто зловживають своїм монопольним становищем і застосовують неправильні тарифи на свої послуги для гуртожитків.

Найбільш актуальною для мешканців гуртожитків є проблема приватизації житла. Адже жителі близько 85% гуртожитків Одеси навіть теоретично не мають змоги реалізувати своє право на власне житло, оскільки в цих гуртожитках приватизувати житлові приміщення поки що не дозволено. А там, де приватизацію квартир (кімнат) міськрада дозволила, процес приватизації останнім часом також сповільнився через об’єктивні й суб’єктивні причини. До об’єктивних причин належать відсутність документації на гуртожитки, технічних паспортів на будинки, неузаконені переобладнання приміщень, помилки в реєстрації (прописці) тощо. Суб’єктивні причини: небажання персоналу житлово-експлуатаційних підприємств і міських служб вирішувати питання відновлення документації на гуртожитки, документального оформлення приміщень і реєстрації жителів, а також зацікавленість окремих мешканців гуртожитків без зайвого розголосу вирішувати свої проблеми незаконним шляхом і всупереч законодавству.

Одначе ця тема ще не потрапила до порядку денного міської влади. У звіті міського голови перед громадою міста за перший рік роботи жодним словом не згадано про гуртожитки та їх мешканців. У Положенні про постійну комісію Одеської міськради з житлово-комунального господарства, структури самоорганізації населення та розвитку паливно-енергетичного комплексу, затвердженому рішенням Одеської міськради від 08.04.2011 №506-VI, також немає жодної згадки про гуртожитки. Жодного питання щодо гуртожитків не містить і перспективний план роботи виконавчого комітету Одеської міської ради на 2012 рік.

Контакти:
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
(048) 738 68 30
ask@soborka.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: