Медичне капеланство в Україні потребує умов для розвитку

Нині в Україні досі залишається неврегульованою сфера душпастирської опіки над пацієнтами, які перебувають на лікуванні у закладах охорони здоров’я. Минув понад рік після створення Робочої групи з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я. Підготовлено проект Наказу Міністерства охорони здоров’я України «Положення про капеланство у сфері охорони здоров’я», що був узгоджений на рівні Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.  Релігійні спільноти та громадянське суспільство наполягають на найшвидшому прийнятті відповідних документів, щоб медичне капеланство отримало можливість розвитку в Україні. Про це йшлося на прес-конференції, що відбулася 7 жовтня у Києві.

Капеланство в охороні здоров’я – це інститут (служба) капеланів, які представляють різні конфесії, мають богословську і клінічну спеціалізовану підготовку та уповноважені релігійними організаціями здійснювати душпастирську опіку в закладах охорони здоров’я, спрямовану на забезпечення релігійних і духовних потреб пацієнтів, їхніх сімей та медичного персоналу. Для того, щоб медичний капелан міг здійснювати свою душпастирську діяльність, йому необхідно пройти богословську та клінічну підготовку, час від часу підвищуючи свою кваліфікацію. Потрібно зауважити, що до Національного класифікатора НК 026:2019 «Класифікатор медичних інтервенцій», затвердженого наказом Мінекономіки від 13.12.2019 № 677, входить підклас 1915 «Інші втручання з підтримки клієнтів», що, зокрема, включає такі втручання, як «Духовна підтримка» (код 96187-00) та «Духовний ритуал» (код 96240-00). Найбільш компетентними у здійсненні цих видів допомоги є саме медичні капелани.

Професійне капеланство почало розвиватися понад 100 років тому в США і сьогодні поширене в багатьох країнах світу, зокрема в Польщі, Словаччині, США, Австралії тощо. В Україні найактивніше розвивається військове капеланство, але потрібно скеровувати сили і для становлення медичного капеланства. На сьогодні розпочато процес розробки законодавчої бази щодо створення служби лікарняних капеланів в Україні. З цією метою наказом МОЗ України від 07.06.2019 № 1321 була створена Робоча група з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я.

«Капеланство – це служіння, яке покликане допомагати потребуючим. Однією із обов’язкових передумов для впровадження капеланства в медицині є налагодження дієвої співпраці на всіх рівнях, і найважливіше – на рівні державно-конфесійної та міжконфесійної співпраці», – відзначив Сергій Дмитрієв, протоієрей, в.о. голови Синодального управління медичного капеланства Православної Церкви України, голова правління ГО «Елеос-Україна».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: