Медичні закупівлі: проблеми, пропозиції, очікувані результати

36% тендерів у сфері медицини були зірвані минулого року на місцевому рівні. Про це повідомив експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський в ході круглого столу «Медичні державні закупівлі: проблеми, пропозиції очікувані результати», що відбувся 26 травня у готелі «Київ».

36% тендерів у сфері медицини були зірвані минулого року на місцевому рівні. Про це повідомив експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський в ході круглого столу «Медичні державні закупівлі: проблеми, пропозиції очікувані результати», що відбувся 26 травня у готелі «Київ». За словами експерта результати шокують. Із 181 тендера визначенням переможця завершилися 115. Тобто, 66 закупівель або 36% зірвалися.

Основними причинами зриву стали різке підвищення цін на ліки, бюрократичність процедур, корупція та непрофесійність комітетів конкурсних торгів.

За словами Канєвського, для недопущення подібної ситуації в майбутньому необхідно підвищити рівень професійності комітетів конкурсних торгів, які проводять закупівлі.

«Для підвищення кваліфікаційного рівня учасників комітетів з конкурсних торгів експертами Центру був розроблений навчально-методичний посібник з проведення держзакупівель у сфері медицини, – додав Гліб Канєвський. – Вже скоро він буде надісланий у сотні медичних закладів по всій Україні. Очікується, що його використання підвищить ефективність закупівель ліків та обладнання для хворих».

За словами Олександра Шатковського, старшого експерта з питань державних закупівель Проекту ЄС, одним зі шляхів вирішення проблем у сфері держзакупівель може стати поширення практики рамкових закупівель. Ця нова для України, але давно знайома в Європі процедура, може значно збільшити результативність та ефективність державних закупівель.

Про іншу інституційну новацію, яка допоможе зменшити корупційні ризик та зекономити кошти розповіла Кристина Гуцалова, співкоординатор проекту з проведення електронних державних закупівель ProZorro. «Нині через систему ProZorro оголошено більше 200 торгів на суму ₴188 млн. Зареєструвалось 55 організаторів, участь в торгах взяли 276 компаній. Ми підрахували, що за результатами завершених тендерів, є 18% економії коштів – різниця між очікуваною сумою закупівлі та фінальною», – сказала Кристина Гуцалова.

Про урядовий курс на модернізацію закупівель повідомила начальник відділу аналізу державних закупівель Мінекономрозвитку Наталія Шимко. Електронні закупівлі будуть вводитися поступово, аби не шокувати замовників. Передбачається, що спочатку систему електронних закупівель запустять на рівні центральних органів влади. А згодом і на всіх інших. Також Наталія Шимко сповістила, що найближчі тижні уряд внесе до парламенту новий законопроект про закупівлі, який суттєво спростить участь бізнесу на тендерах.

«Реформа з реорганізації системи державних закупівель триває, а отже існують реальні шанси усунути проблеми тендерів у медичній сфері, – підсумував Гліб Канєвський. – Реальна боротьба з бюрократичними перешкодами, рамкові закупівлі та електронні торги можуть мінімізувати проблеми в постачанні ліків у регіонах».

 Захід організовано за фінансової підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Посилення прозорості та відповідальності використання бюджетних коштів на забезпечення потреб пацієнтів, які живуть з ВІЛ/СНІД, хворі на гепатит та туберкульоз»

Контакти: ЦПСА

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: