Медичне страхування по-німецьки

У виданні "Буковинське віче" опубліковано статтю Альфреда Вірлінґа про медичне страхування в Німеччині

У виданні “Буковинське віче” опубліковано статтю Альфреда Вірлінґа про медичне страхування в Німеччині. Переклад та адаптацію тексту здійснила Діана Козоріз. Матеріал підготовано за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

Медичне страхування по-німецьки
Альфред Вірлінґ

Німеччина, як і абсолютно переважна більшість членів ЄС належить до тих держав, де медичне страхування є обов’язковим. Мені взагалі складно уявити, як людина може жити без медичної страховки. Адже в разі важкої хвороби чи потреби вартісної операції особі складно самій перекрити витрати. Окрім того, страховка поширюється навіть на застуду чи зубний біль. Просто варто викликати лікаря, щоб він зафіксував стан і написав рекомендації для лікування і рецепт. Таким чином, особа є цілком захищеною від життєвих несподіванок, і коли стається біда, не треба позичати гроші у кредит, збирати у родичів та друзів, а просто скористатися страховкою. Медичне страхування в Німеччині є невід’ємною частиною сфери соціального забезпечення та захисту.

Переваги обов’язкового медичного страхування в Німеччині викладені в п’ятій книзі Соціального кодексу. Страховка може покривати послуги з профілактики захворювань та їх загострення, а також для контрацепції, стерилізації та абортів, штучне запліднення, профілактика стоматологічних захворювань, послуги для раннього виявлення захворювань, допомога по хворобі, лікування хвороб, в тому числі, психотерапія, доставка лікарських засобів та медичних препаратів, догляд вдома, стаціонарне лікування, медична реабілітація, лікування під час вагітності та материнства.

Медичне страхування в Німеччині відшкодовує страховку повністю або частково за вартість лікування хвороби, по материнству чи нещасних випадках. Німеччина є чи не першою країною в світі, яка запровадила обов’язкову медичну страховку. Вперше це сталося у 1883 році за правління Отто фон Бісмарка. Він ввів обов’язкове медичне страхування для робітничого класу, щоб робітники обирали роботу на державу, а не в приватних фірмах. Люди з невеликими заробітками, звісно, на таку пропозицію погоджувалися. Згодом, на початку 20 століття були розширені групи населення, які повинні обов’язково страхуватися.

Під час двох світових війн, розколу Німеччини ця система працювала не завжди досконало, часто реформувалась та переформатовувалась. Проте у 2007 році був прийнятий закон про загальне державне обов’язкове медичне страхування. У країні діє два види медичного страхування – державне і в приватних фондах. Як правило, і перше, і друге працюють функціонально і без збоїв, проте часто буває так, що приватні фонди покривають ширше коло хвороб і операцій. Якщо людина вирішила застрахуватися у приватному фонді, то фонд робить спеціальний аналіз, наскільки життя саме цієї людини може бути під ризиком, це залежить від професії, віку, місця проживання, стану здоров’я на момент перевірки, попередніх захворювань. Відповідно до цього вираховуються ризики і об’єм страхової допомоги. Що стосується державного страхування, то тут схема простіша – громадянин щомісяця сплачує близько 15% від доходів, але не більше, ніж півтисячі євро на місяць. Завдяки цим сплатам за потреби і надається страховка. Так, це справді недешево сплачувати 15% доходів щомісяця, але здоров’я все таки важливіше. Бо якщо раптом станеться автомобільна аварія, яка вимагатиме пересадки органів чи людина захворіє на рак, без медичної страховки дуже складно перекрити медичні витрати, адже медицина сама по собі досить дорога. Разом з тим, німецька медицина і одна з найкращих в світі за позитивними результатами лікування та впровадженням медичних новітніх технологій.

Хоча приватні страховки мають ширший спектр покриття, державні кращі тим, що вони відразу покривають витрати на лікування, а за страховки у приватному фонді пацієнт спочатку сам платить за лікування, а потім фонд повертає. Мабуть тому 85% німців користуються все таки державними страховками, і тільки 15% приватними.

За останніми даними статистики, в Німеччині незастрахованими залишаються трохи менше 150 000 осіб, це навіть не піввідсотка населення країни. Тож такий показник чітко засвідчує, що медичне страхування є необхідним і вигідним.

До речі, в Німеччині будь-хто з країни-члена ЄС може скористатися спеціальною страховкою, розробленою для дії в межах Європейського Союзу. Тож не варто боятися за те, що під час подорожі можуть виникнути проблеми із забезпеченням нормального стану здоров’я.

Контакти:
“Буковинське віче”
Леся Воронюк
lesiavoroniuk@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: