Медіації в судах: досвід та перспективи

Як спільними зусиллями громадськості та суддів допомогти людям швидко і результативно вирішити конфлікт? Це питання обговорювали під час конференції на тему «Медіації в судах: досвід та перспективи» за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Як спільними зусиллями громадськості та суддів допомогти людям швидко і результативно вирішити конфлікт? Це питання обговорювали під час конференції на тему «Медіації в судах: досвід та перспективи» за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження». Організатор Волинська обласна громадська організація «Центр правової допомоги»

Під час конференції був представлений та проаналізований досвід застосування альтернативного способу вирішення конфліктів – медіації, як на теренах Волинської, так і Івано-Франківської областей та Республіки Польща.

Участь у заході взяли судді Апеляційного суду, судді із восьми судів Волинської області, представники МФ «Відродження» та USAID, керівники юридичних клінік із Рівного та Івано-Франківська, представники Львівського центру медіації, медіатори, які пройшли навчання в рамках проекту по впровадженню медіації в судовій системі, який реалізовує ВОГО «Центр Правової Допомоги» та інші фахівці, які зацікавлені у медіації.

Оксана Завидовська-Марчук, суддя апеляційного суду у Волинській області заявила: «Волиняни часто перебувають у судових спорах. Щороку більше 15 мільйонів українців проходить через судові процедури. Я вважаю, що сторонам конфлікту необхідно пропонувати альтернативні методи вирішення їх спору, аби вони не йшли одразу до суду. Створення інституту медіації дасть можливість стороні й особі, яка має здібності і навички спілкування, вирішити конфліктну ситуацію. Це буде спокій, мир і злагода в суспільстві. Механізм співпраці з медіаторами на законодавчому рівні не закріплений, як і процесуальними нормами. Але ми користуємося статтею 175 Цивільно-процесуального кодексу про примирення сторін, ст. 29-30 про права сторін в процесі. І таке право на примирення суд роз’яснює особам».

Завідувач юридичної клініки Катерина Гичка, з Івано-Франківська, поділилася своїм досвідом у запровадженні та розвитку медіації у судах. З 52 медіації, які були проведені – 12 завершились успішно.

Презентувала власні досягнення у сфері медіації і керівник українсько-польського проекту та розповіла про досвід впровадження медіації в Республіці Польща і Христина Потапенко, аспірантка інституту Аллерханда у Кракові. Вона розповіла: «Суд визначає час для медіації до 1 місяця, проте термін може бути продовжений. У справах про майнові права винагорода медіатора складає 1% від предмету спору, не менше 30 злотих і не більше тисячі, якщо ж вартість спору не можна визначити або справи про немайнові права – винагорода медіатора становить 60 злотих за першу зустріч, та 25 злотих за кожну наступну. Якщо суд зобов’язав медіатора ознайомитись з матеріалами справи, то винагорода за весь процес становить на 10% вище».

На сьогоднішній день медіація в судах впроваджується з ініціативи громадського сектору за підтримки міжнародних донорів. З метою більш ефективного застосування процедури медіації при вирішення спорів уже напрацьовані рекомендації щодо внесення змін до цивільного процесуального законодавства, які представив Андрій Овсієнко, суддя Апеляційного суду Волинської області. Зокрема він наголосив: «Необхідно впроваджувати інститут медіації для врегулювання цивільних спорів у позасудовому порядку. Тому ЦПК потребує внесення змін шляхом доповнення ст. 201 та ст. 203 про проведення медіації».

Щодо перспектив законодавчого врегулювання медіації в Україні з учасниками подискутувала Анна Лиско, співзасновник Львівського центру медіації, член НАМУ.

Волинські судді вже рік як підтримують впровадження медіації в судах та мають конкретні результати:

Олена Матвійчук, керівник проекту, медіатор відзначила: «За такий короткий проміжок часу є ряд напрацювань та досягнень, але зупинятись не збираємось. За допомогою застосування медіації в судах вдалось позитивно вирішити 7 з 10 справ, які передавались медіаторам чим зберегли час, кошти та здоров’я самих людей і позбавили їх судової тяганини. У 8 з 10 справ сторони відзначили, що саме медіація допомогла їм порозумітись. 16 з 25 опитаних людей після медіації підкреслили налаштованість суддів допомогти їм самостійно вирішити конфлікт, чим підвищили довіру до себе. На запитання чи будете ви використовувати медіацію у конфліктних ситуаціях в подальшому житті: 18 з 25 опитаних відповіли «Безумовно так», 5 – «залежно від ситуації».

Вперше у Волинській області налагоджений ефективний механізм співпраці суддів та медіаторів заради посилення правових можливостей людей і він дійсно працює».

Ірина Зарецька, радник з питань права та тренінгів проекту USAID «Справедливе правосуддя» відмітила: «Запровадження медіації в судах до сьогодні здійснюється за підтримки міжнародних проектів і медіація не застосовується, на жаль, судами на постійній основі, а виникає час від часу, як пілотний або грантовий проект у тому чи іншому суді. Після реєстрації на весні цього року у Верховній Раді України двох законопроектів про медіацію є сподівання, що медіація у судах сприятиме сторонам у вирішенні спорів між ними та примиренню. Водночас, є різні думки щодо необхідності законодавчого урегулювання медіації».

Контакти:  Наталія Самчинська, ВОГО «Центр Правової Допомоги» center.legalaid@gmail.com, (066) 176-29-27

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: