«Майдан. Свідчення» – 2. Допомога постраждалим, міжнародна солідарність

Вчора, 22 лютого, в Києві презентували видання «Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність». Це видання входить до серії «Бібліотека спротиву, бібліотека надії», яку започаткували видавництво «Дух і літера» та Києво-Могилянська Бізнес-Школа, та підтримав Міжнародний фонд «Відродження». Видання побачило світ за редакцією Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої.

Вчора, 22 лютого, в Києві презентували видання «Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність». Це вже друга книга з серії «Бібліотека спротиву, бібліотека надії», яку започаткували видавництво «Дух і літера» та Києво-Могилянська Бізнес-Школа, та підтримав Міжнародний фонд «Відродження». Видання побачило світ за редакцією Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої.

Ця книга вже є другою, в якій зібрані свідчення учасників, Революції Гідності, цього разу про допомогу постраждалим (Перша книга побачила світ у 2015 році). Нині презентоване видання скдається з двох частин. Перша – спогади про медичну, соціальну, психологічну, а також правову допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників, та майбутніх поколінь.

А у другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Громади з усього світу збирали для постраждалих на Майдані гроші, речі та ліки, організували лікування та реабілітацію, побут майданівців та їх рідних, яки приїзджали з інших міст до Кєива. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою – як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

Для Міжнародного фонду «Відродження», підтримка цього видання є важливою, оскільки висвітлює спогади про те, як на початку 2014-го року Фонд підтримав ініціативу Оксани Забужко, Андрія Куркова, Сергія Жадана та Василя Князевича, які оголосили про створення благодійної програми адресної допомоги на лікування та реабілітацію постраждалих під час масових протестних акцій «Гуманітарна солідарність».

Робота програми стала можливою завдяки пожертвам українських громадян та організацій, а також посольств Естонії, Канади, Великої Британії, коштам, які надала фундація «Ukraine Charity» (Велика Британія) та громадської організації «Нова українська хвиля» (місто Балтимор, США), а також внеску Міжнародного фонду «Відродження». Загалом на потреби «Гуманітарної солідарності» надійшло 3 129 057,63 грн.

До Наглядової ради програми увійшли її ініціатори – Оксана Забужко, Андрій Курков, Сергій Жадан, Василь Князевич. Рішення про підтримку пацієнтів приймала Експертна рада, до складу якої увійшли лікарі різного профілю.

Надання адресної допомоги стало для фонду «Відродження» унікальним досвідом, адже з моменту заснування фонд спрямовував зусилля на досягнення системних змін і не займався адресною підтримкою. Досить швидко ми зрозуміли, що кожна людина, яка звернулася по допомогу, потребуватиме особистого супроводу. Такий щільний кейс-менеджмент був пов’язаний як із безпекою пацієнтів (люди все ще боялися повідомляти дані про себе), так і з унікальністю кожного випадку. Досить швидко ми налагодили роботу з волонтерами при лікарнях і громадських шпиталях та створили власну волонтерську мережу.

За час роботи програми «Гуманітарна солідарність» надійшло 300 звернень від постраждалих із різних областей України. Наймолодшим з тих, хто звертався по допомогу було 15 років, найстаршому – понад 70. Найчастіше люди зверталися з закритими черепно-мозковими травмами, вогнепальними пораненнями та забоєм м’яких тканин або наслідками переохолодження. 127 людей звернулися з ураженням дихальних шляхів унаслідок розпилювання газів і вибухів гранат. Понад 40 звернень стосувалися протезування зубів, 32 людини потребували допомоги офтальмологів. Проведено 8 операцій тимпанопластики (пластика барабанної перетинки). 25 пацієнтів отримали путівки на реабілітацію та санаторно-курортне лікування.

Процедури, які розробив фонд для забезпечення роботи програми «Гуманітарна солідарність», було передано іншим організаціям й ініціативам, які взялися за надання допомоги, зокрема Центру «Родина Майдан».

«Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність» – це не лише книга, що фіксує свідчення свідків, це можливість осмислення Майдану, як етапної події української історії для майбутніх поколінь.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: