Мандрівний фестиваль “Docudays UA” завітав у Білозерку

Елла Петренко, представниця Білозерського районного осередку ХОМГО "Молодіжний центр регіонального розвитку", опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про заходи Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини "Docudays UA" у селищі Білозерка (Херсонська область)

Елла Петренко, представниця Білозерського районного осередку ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку“, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про заходи Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини “Docudays UA” у селищі Білозерка (Херсонська область). Ініціативу підтримала програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Мандрівний фестиваль “Docudays UA” завітав у Білозерку
Елла Петренко

Вже не вперше Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить у Білозерці. Вчетверте організатором кінопоказів у Білозерському районі є громадська організація «Молодіжний центр регіонального розвитку» та створений організацією Центр правової інформації та консультацій.

Покази фільмів проходили з 06 по 14 грудня 2013 року. Організатори відзначають, що щоразу збільшується коло друзів Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини. Так, цього року фестиваль до себе запросили Білозерська районна бібліотека та Музиківська сільська бібліотека, Широкобалківська загальноосвітня школа. Також модератори-волонтери Тетяна Трибушна та Катерина Павловська організували декілька кінопоказів у селах. Але фестиваль не обмежується тільки показами документальних фільмів з прав людини. Після перегляду юрист Центру правової інформації та консультацій Дмитро Суханов надавав безоплатні консультації з правових питань для громадян.

Багато емоцій у глядачів викликали фільми “Ромська мрія” та «Розмови на серйозні теми». Вони бурхливо обговорювали долю ромських дітей, умови, в яких вони живуть, а також ситуації, в яких може опинитися кожна людина.

«Особисто мене вразив фільм «Ромська мрія». Після перегляду у мене залишилося двоїсте відчуття. З одного боку – співчуття до людей, на яких чіпляють ярлики тільки за їх етнічну приналежність, не знаючи, якими вони є насправді. З іншого – нерозуміння того, як можна жити в таких умовах тільки тому, що так жили їх предки, сліпо слідуючи традиціям. Взагалі, для мене це не просто стрічка, яка показує буденні проблеми ромів та порушення їх прав, вона показує, що, так би мовити, «у кожному правилі є виключення». Якщо ти чогось дійсно хочеш, то зможеш досягти, не зважаючи на суспільну думку. Думаю, що стрічка може бути актуальною для всіх регіонів, де проживають не тільки корінні українці, а й національні меншини. Вважаю, що проведення даного фестивалю є дуже важливим для суспільства та нашого села, зокрема», – Інна Сахно, фахівець із соціальної роботи в с.Музиківка.

«Я знаходжусь в стані шоку. Я не уявляю, як можна жити в таких умовах. Роми живуть на звалищах та не мають власного житла. Проживають у будинках, які можуть бути знесені в будь-яку хвилину. Я дуже рада за тих ромів, хто зміг йти до своєї цілі та досягнуті її, як герої фільму Мирослав, Рената, Денис. Вони є гарним прикладом для свого табору», – говорить школярка Ганна з Широкої Балки.

«Мене дуже вразив фільм «Ромська мрія, – говорить Меланія Євгенівна Ісаєнко, завуч з виховної роботи Широкобалківської школи. – Ми звикли сприймати ромів як грабіжників, попрошайок. А вони мріють жити серед нас та бути повноцінною частиною українського суспільства. Багато з них не мають можливості навчатися, живуть в непридатних умовах, в той час як наші діти не завжди цінують те, що мають: затишні будинки, можливість отримати освіту та працювати на гарній роботі. Цей фільм дійсно змінює ставлення до життя, до ромів; змушує переосмислити власні моральні та життєві цінності; цінувати те, що маємо».

«Я вже вдруге став учасником кінофестивалю в Музиківці. Цього року потрапив на показ фільму «Розмови на важливі теми». Коли мене запрошували на перегляд та розповідали сюжет фільму, уявляв його дещо інакшим. Думав, що у кадрі діти просто розповідатимуть про те, які, на їх думку, у них є права та, як ці права порушують. Але я побачив зовсім інше – дітей з розповідями про їх життєві драми. Переглядаючи такі стрічки, відразу думаєш про те, що не все так погано у твоєму житті. Що є люди, діти, яким життя дало набагато менше. Наступного року, якщо фестиваль знову буде в нас у селі, обов’язково прийду і запрошу друзів”, – Давид Іваненко, школяр з Музиківки.

Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA – неполітичний фестиваль. Та він – про права людини. Він просвітницький, надихає правовими методами захищати порушені права, боротися за демократію. Люди, переглядаючи фільми, зняті за реальними подіями, у яких показано як можна відстояти свої права, мотивуються до змін у своєму власному житті. Багато глядачів розуміють, що не варто чекати покращення, яке хтось має зробити. Краще просто взяти і звернутися до Центру правової інформації та консультацій для вирішення власних правових проблем, чи то в оформленні майнових прав, чи для отримання необхідних документів, чи для забезпечення доступу у необхідні установи. Тому з кожним роком збільшується коло глядачів Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Херсонській області.

Довідково

Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проводиться щороку впродовж жовтня, листопада та грудня і традиційно презентує найкращі фільми березневого Міжнародного фестивалю Docudays UA в регіонах України. У Херсонській області організатором Мандрівного фестивалю є молодіжна організація «Нова генерація». Головна мета Фестивалю – сприяння підвищенню рівня української кінодокументалістики, становленню в Україні відкритого діалогу про моральні проблеми суспільства, права людини, формуванню в суспільстві розуміння людської гідності як найвищої цінності, створенню фундаменту для демократичного майбутнього країни.

Контакти:
Білозерський районний осередок
ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку”
(05547) 33 768
mcrr-bilozerka@i.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: