Реформа деінституалізації – крок, який наближає Україну до вступу в Європейський Союз. Люди з інвалідністю і надалі стають заручниками інтернатної системи, без можливості соціалізуватися та реалізувати себе. Про те, як це змінити та які є альтернативи інтернатним закладам розповіла виконавча директорка громадської спілки «Ліги Сильних» Дар’я Сидоренко у сюжеті для 5 каналу.
«Ми вивчаємо іноземний досвід, який плануємо адаптувати в Україні. У подальшому плануємо працювати з органами місцевого самоврядування для того, щоби вони розвинули такі соціальні послуги, як підтримане проживання. Реформа деінституалізації полягає в тому, щоби ми знайшли такі механізми, де люди, які проживають в інтернатній системі, змогли повернутися та жити в громадах», – наголошує виконавча директорка громадської спілки «Ліги Сильних» Дар’я Сидоренко.

В Україні інтернатна система влаштована проти соціалізації людей з інвалідністю. Після повноліття вихованці не мають можливості жити самостійно, оскільки не мають відповідного досвіду. Тож їх переводять знову в інтернати, але для дорослих.
В Україні вже діють проєкти, де люди з інвалідністю можуть опанувати базові навички самостійного життя. Один із таких – «Тренувальна квартира». Його створила громадська організація «Бачити Серцем». Там дорослі люди, які мають інвалідність, упродовж місяця під наглядом кураторів вчаться готувати, прибирати, доглядати за собою.
«Ми всі з вами дорослі люди, ми знаємо, як це – жити самостійно, як це без тата, без мами. Студенти наші – дорослі, та в них ніколи не було такого досвіду», – пояснює очільниця громадської організації «Бачити серцем», членкиня правління «Ліги Сильних» Олеся Яскевич.
***
Проєкт Ліги Сильних впроваджується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Зміст сюжету представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».