Лупашити невпинно і не боятись казати незручну правду: інтерв’ю з Бігусом

Денис Бігус – відомий український журналіст-розслідувач та відповідно керівник Bihus.Info, чиї випуски ви не могли не бачити. Bihus.info – це незалежна команда журналістів і юристів-антикорупційників, яка займається викриванням корупційних схем, та навіть залучає громадян до благодійних проєктів.

Свою кар’єру журналіста-розслідувача Денис Бігус почав ще у далекому 2013 році, коли був ведучим програми “Наші гроші”, що транслювалась на телеканалі ZIK. Згодом разом із командою створює громадську організацію “Том 14” й паралельно з цим його програма антикорупційних розслідувань виходить на каналах: “Суспільне”, “24 канал” і “Громадське”.

Надано з архіву Дениса Бігуса

Бути журналістом – це…?

Бути журналістом це – нікому не вірити на слово, лупашити невпинно і не боятись казати незручну правду.

Де отримали свій перший досвід журналіста? Чи вивчали щось нове для себе?

В сенсі “чи вивчав щось нове для себе”? Все життя щось нове вивчаю. А свій перший досвід журналіста отримав, коли писав огляди на комп’ютерні ігри. Тоді журнали про комп’ютери були друкованими виданнями. Благословенні часи. Тиждень граєшся. Годину пишеш. Знову тиждень граєшся.

Якісне розслідування яке воно?

Якісне розслідування є таким, що:   

• довело те, що мало на меті довести

• дало або правильні відповіді або поставило правильні питання

• в ідеалі чимось закінчилось (офіційним розслідуванням і судовим процесом)

Надано з архіву Бігус інфо

Яким розслідуванням Ви пишаєтесь? Чи є провальні розслідування?

Питання, після якого дуже просто зробити з дружньої команди недружню 🙂 Насправді, в першу чергу пишаємось тими, що привели до успіхів – як от конфіскація жомового мільйону Киви, обвинувачення Гладковському, повернення киянам землі, яку захопили охоронці Медведчука, Микитась в СІЗО (там НАБУ якраз після нашого матеріалу почали працювати) або ж скасування корупційної схеми при дипломуванні моряків – після нашого сюжету. Щодо провальних – мабуть що ні. Бо якщо щось не доведено – воно в нас не виходить. 

Факапи у Бігус інфо?

Треба зрозуміти, що саме вважати факапом. Бо іноді ти можеш битись над пошуком доказів в якійсь темі і не знаходити їх кілька місяців. Або мати можливість підійти до фігуранта, але не встигнути поставити потрібне питання. Або втратити якусь флешку з відео для матеріалу. Чи не дізнатись, де в цей вечір був політичний двіж, а хтось з колег зніме його замість тебе. В якомусь сенсі це все факапи, проте вони бувають у всіх, це життя.

Як набираєте людей у команду?

Перше – має подобатись процес. Друге – базові принципи: чесність, наполегливість, відповідальність за результат. Насправді, в нашій сфері дуже швидко стає зрозуміло, чи підходить людині, чи ні. Це і про шалений графік, і про небезпеки, що трапляються, і про вміння вирішувати проблеми і шукати нові підходи, щоб робити кожне відео краще. Ну і вміння працювати в команді, страхувати один одного і відповідати за спільний результат. Тобто, немає такого, що ось це моя частина роботи, а інше пофігу. Кожен з нас лупашить, щоб в фіналі вийшло класно.

З архіву Бігус інфо

Як не втрачаєте мотивацію при великому об’ємі роботи?

Тяжко 🙂

Але загалом це те, що ми любимо. Бо якщо не любиш – це не дуже приємна, насичена і непроста робота, тож втратити мотивацію просто. Бо швидких результатів не видно, навколо треш і ад, ще й купу часу з’їдає, так що часу на інше життя мало. Ну тобто рецепту нема, крім як класна команда і любов до своєї справи.

Чи складно знаходити гранти? Наскільки успішно працює система підтримки через пожертви (патреон)?

Гранти знаходити складно, звітувати по ним ще складніше. Але це досі наше основне джерело фінансування і грантодавці ніколи не мають впливу на нашу редакційну політику, а отже це добра можливість. Водночас наразі пробуємо диверсифікуватись, запустили рекламу, активно працюємо з донатерами і Патреоном. На початку 2021 на нашому Патреоні було менше 2000 на місяць, тепер втричі більше – майже 6000. Сподіваємось в майбутньому в нас буде більше реклами (бо вона класно заходить і люди пишуть чудові відгуки по інтеграціям) і більше підтримки від глядачів.

Назвіть три книжки, які б Ви радили прочитати всім журналістам?

“Ви мабуть жартуєте, містере Фейнман”, “Вся королівська рать” і всього О Генрі.

З архіву Бігус інфо

Що думаєте про український ютуб?

Це класне місце для розвитку – в будь-якій темі. Перевагою саме українського ютубу є те, що конкуренція досі не така висока, як за кордоном, а попит на якісний український контент зростає. Частина ютубних функцій досі не доступна в Україні, та я думаю коли ютуб їх включить і навчиться розпізнавати українську – стане ще цікавіше.

У вересні ви виступали на першому фестивалі україномовного відеоблогінгу під назвою UaTube. Які враження від нього?

Сподобалось, що організаторам вдалося зібрати дуже різних ютуберів, тобто там були і політичні, і спортивні, і тревел-блогери, канали про культуру, історію, кулінарію. Цікаво було почути про те, хто і як монетизується, про досвід роботи з рекламою як у великих, так і у маленьких каналів.

Яким Ви бачите майбутнє українського ютубу?

Ютуб вже став другим гуглом. Люди ходять туди за різним – щось шукають, розважаються, дізнаються новини. Думаю оці 40-50 хвилин, які сьогодні в середньому українці сидять на ютубі теж збільшаться. Водночас, підвищиться і якість контенту.

Авторка: Іванна Якуб

Матеріал створено у рамках ініціативи Фонду “Ліга відкритого суспільства” – гуртка для блогерів-початківців зі створення повільних історій.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: