Лабораторія урбаністичних ініціатив для організацій Сходу

Обмін досвідом, думками щодо вирішення спільних проблем у сфері культури, контактами і проектами – все це відбувалось 16 – 17 грудня у Слов’янську під час проведення Лабораторії урбаністичних ініціатив, організованої Міжнародним фондом «Відродження».

«Коли 50 креативних дієвих людей збираються на два дні в одному просторі – цього разу в арт-просторі «Теплиця» в Слов’янську – то концентрація нових ідей і бажання їх втілити буде надзвичайно високою», –  вважає Тетяна Пилипчук, співробітниця Харківського літературного музею: «Ще раз переконалась у тому, що сьогодні українці шукають можливості для спілкування, порозуміння, принципових змін через  соціокультурні ініціативи. Для чого і створюють платформи соціальної взаємодії, яких, між іншим, за останній рік за підтримки різних донорів чимало відкрилось у невеликих містах Сходу країни».

Обмін досвідом, думками щодо вирішення спільних проблем у сфері культури, контактами і проектами – все це відбувалось 16 – 17 грудня у Слов’янську під час проведення Лабораторії урбаністичних ініціатив,  організованої Міжнародним фондом «Відродження». Захід мав на меті підтримати культурницькі та урбаністичних ініціатив, розвиток платформ громадської активності у малих містах Луганської, Донецької і Харківської областей, мережування цих рухів. До участі у заході долучились понад 50 осіб з 11 областей країни.

Протягом двох днів учасники слухали виступи ключових спікерів зі Львову, Вінниці, Києва, Івано-Франківська, Одеси, Полтави Кривого Рогу та Харкова. Про облаштування міського простору, його розвиток, цінності та активності на прикладі своєї діяльності розповіли Марта гладка («Громади в дії»), Леонід Марущак (Український кризовий медіа-центр) та Юрій Власюк (продюсер ярмарків Mini Maker Faire). Юрій Филюк («Тепле місто») разом з Ганною Бондаренко (Impact Hub) розкрили питання залучення бізнесу до облаштування міського простору. Саме у Франківську і Одесі бізнес долучився до фінансування урбаністичних проектів.

Для підведення підсумків першого дня роботи Лабораторії Володимир Бєглов (Radio SKOVORODA) провів рефлексії «Спільний знаменник», роблячи наголос досягненні порозуміння між різними колами активістів та об’єднанні громади з владою.

Про гуманізацію міського простору говорили спікери з Полтави, Харкова та Кривого Рогу. Ірина Садовнікова («Сіті Лаб») розповіла про проведення урбаністичного фестивалю простонеба (За підтримки фонду «Відродження» вони побудували дерев’яну сцену.  Тетяна Пилипчук, (Харківський літмузей ) поділилась досвідом проведення інтерактивних екскурсій і організації вуличної бібліотеки і Різдвяного трамваю, Станіслав Корнієнко (КГЦ ШELTER+) особливу увагу приділив організації дозвілля дорослих і дітей у промисловому регіоні.

У продовження заходу Роман Видро, Платон Дмітрієв («Гараж хаб») та Сергій Білобров (Spalah) у своїх виступах торкнулися теми згуртування громади навколо урбаністичних ініціатив. А представники хабів ,платформ ініціатив та вільних просторів Донецької і Луганської областей поділились своїми міркуваннями як зробити міста Сходу комфортнішими.

«Тішить те, що є ініціативні люди, готові до конкретних дій – змінювати довкілля, і якість життя загалом через соціальні та  культурні акції, до яких долучається локальна громада, – продовжує Тетяна Пилипчук. «Такі приклади ініціативи «знизу» надихають – коли люди добре розуміють, що вони хочуть зробити і для чого. Бентежить, що більшість таких ініціатив не продумали механізмів діяльності, які би зробили ці платформи життєздатними. Нам всім ще не вистачає навичок, що застосовуються бізнесом. Тому подяка організаторам, що в «Теплиці» зібрали і громадських активістів, і представників бізнесу, і бюджетників».

На думку Марти Гладкої («Громади в дії», «Інститут міста») лабораторія урбаністичних ініціатив –  успішна платформа для обміну досвідом між активістами Сходу та Заходу України. «Особисто для мене, ця подорож стала не тільки першою поїздкою на Схід, але й дозволила розвінчати багато міфів, – визнає вона. – Особливо вразила велика кількість громадських організацій, ініціатив та проектів, що реалізуються у таких містах як Слов’янськ, Краматорськ, Костянтинівка, Бахмут, Сєвєродонецьк та Дружківка. Сподіваюсь, що досвід проекту «Громади в дії» буде корисним і для інших міст та для нових міських проектів, що народжуються на Сході. Дякую фонду “Відродження” за таку можливість.

Антон Кухлєв (Молодіжна платформа ініціатив «MOVE»), зазначає, що урбаністика почала захоплювати його дедалі більше, тому що він усвідомлює важливість перетворення міських просторів у різних кутках України. За його словами, це має великий вплив на свідомість людей, їхнє сприйняття оточення, навколишнє середовище. «Як на мене, ця проблема особливо актуальна для міст і містечок Донбасу які опинились в непростих умовах і потребують переосмислення, – каже Антон – під час Лабораторії я ознайомився з прикладами перетворення міст та міських просторів, познайомився з активними людьми та отримав інформацію для подальшого розвитку свого міста». У майбутньому Антон хоче створити літній кінотеатр у місті Новогродівка.

На думку Олени Розсказової, керівника Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», Лабораторія урбаністичних ініціатив сприятиме розвитку нових проектів на Сході України і залученню бізнесу до підтримки активності з перетворення міст. «Саме зараз актуальним є примирення через розвиток культури і мистецтва, особливо на Сході країни. І громадські організації відіграють в цьому процесі неабияку роль», – вважає Олена. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: