Литовські культурні діячі розповіли в Києві про “Родинну Європу”

Литовські культурні діячі Томас Венцлова й Егідіюс Александравічюс вважають, що європейська інтеграція вимагає певної ідеології

Європейська інтеграція вимагає певної ідеології. Про це заявили литовський поет, перекладач, літературознавець і правозахисник Томас Венцлова та професор Університету в Каунасі, історик культури та літературознавець Егідіюс Александравічюс в межах обговорення “Коли закінчується СРСР і починається Європа?”, яке відбулося 27 травня в Києві. Захід пройшов у межах спільного проекту Книгарні “Є” та Посольства Литовської Республіки в Україні “Європейський досвід: Литва” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Як інформує “Український тиждень”, під час виступу Томас Венцлова наголосив на необхідності подолати примітивну нетерпимість до іншого – рису, що залишилася від радянського минулого. Він нагадав, що польський письменник, нобелівський лауреат Чеслав Мілош запропонував концепцію “Центральної Європи”, “Родинної Європи”. На думку литовського поета, ідея “Родинної Європи” є надзвичайно плідною й тому її слід поширювати у світі.

У свою чергу, Егідіюс Александравічюс додав, що Європа – це насамперед духовна категорія. Він підкреслив, що Чеслав Мілош був справжнім європейцем і його концепція стосується не так географії, як внутрішнього самоусвідомлення й ідентичності. На думку литовського дослідника, саме з розуміння цього починається європейськість і остаточно зникають радянські стереотипи.

Томас Венцлова – активний учасник дисидентського руху, співзасновник Литовської Гельсінської групи. Перекладав литовською вірші Томаса Еліота, Шарля Бодлера, Гарсіа Лорки, Езри Паунда, Жака Превера, Кароля Войтили, Чеслава Мілоша та Йосифа Бродського. Викладав в університеті Берклі та в Єльському університеті. Займається дослідженням віршознавства, історії російського Срібного віку, польської, а також сучасної та класичної литовської літератури.

Егідіюс Александравічюс – президент ради директорів “Відкритої громадської фундації Литви”, член ради директорів Асоціації литовських філологів, член Литовської історичної спілки.

Контакти: Книгарня “Є”, Оксана Щур, 066 174 11 95

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: