Лише одне місто Миколаївщини надало для ознайомлення копію генплану

У Миколаєві відбулося обговорення доступності генпланів міст Миколаївщини

20 грудня в Миколаєві відбулося обговорення доступності генпланів міст Миколаївщини. Захід провів Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) у межах проекту “Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, мешканці Миколаєва, Очакова, Вознесенська, Первомайська не мають можливості ознайомитися з запланованим розвитком свого міста, дізнатися про його зелені насадження, стан довкілля, не можуть проконтролювати законність нових забудов. Адже основна містобудівна документація – генеральні плани міст – є недоступною для громадян. Згідно з Конституцією та законами України, ці документи мають бути відкритими, проте правові колізії та традиції пострадянського підходу до планування міст перекривають доступ.

“З одного боку, саме міністерства формують списки службової інформації, на основі яких основна містобудівна документація є недоступною для містян. З іншого боку, активність громадян і політична воля представників муніципалітету цілком можуть дозволити створити прецедент із відкриттям доступу до цієї інформації та дати важливий приклад іншим містам України”, – сказав Богдан Бондаренко, представник СЦГІ.

Центр надіслав офіційні запити до міських рад із проханням надати копію картографічної складової генерального плану й інформацію про текстову частину документа.

У Миколаївській області лише міська рада Южноукраїнська надала засвідчену копію графічної складової генерального плану міста в масштабі 1:25000. У Вознесенську запропонували ознайомитися з документом у відділі містобудування й архітектури міської ради. З Очакова повідомили про вільний доступ до генплану, проте копії не надали “у зв’язку з відсутністю технічної можливості її виконати”. Первомайськ на інформаційний запит не відповів. Генплан Миколаєва перебуває під грифом “ДСК” (для службового користування).

Ситуацію в обласному центрі прокоментував голова СЦГІ Володимир Щербаченко: “Очевидно, історія й досі справляє сильний вплив на посадовців Миколаївської міської ради й обласної адміністрації. У мене склалося враження, що чимало з них радше схильні втаємничувати неіснуючі секрети генпланів, аніж забезпечити право громадян на доступ до публічної інформації. Водночас радує активна позиція громадських діячів, журналістів та архітекторів, які відкритого говорять про проблеми вибіркового та свавільного підходу чиновників до надання інформації з питань містобудування”.

Експерти підкреслили, що застосування грифу “ДСК” суперечить Конституції. Цей гриф обмежує право громадян на доступ до інформації, яке, згідно з Конституцією, може бути обмежено лише законами України. При цьому використання грифу “ДСК” регулює постанова Кабінету Міністрів.

Серед інших популярних відмов, якими користуються органи місцевого самоврядування, було названо такі:
– відсутність технічних можливостей для копіювання карт;
– їх великий обсяг;
– зношеність генеральних планів;
– відсутність коштів у міської ради;
– непередбачення відповідних витрат у міському бюджеті тощо.

Усі ці відмови також є незаконними.

Практика втаємничення генпланів суперечить численним нормам законодавства, зокрема законів “Про регулювання містобудівної діяльності” та “Про доступ до публічної інформації”, які вимагають від органів місцевого самоврядування оприлюднити генеральні плани на веб-сайтах міських рад. При цьому розміщення частини матеріалів генпланів у мережі Інтернет не скасовує обов’язку місцевих рад надавати відповіді на запит поштовим листом.

“Наразі ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України провести широкі публічні обговорення цього питання”, – наголосив Володимир Щербаченко.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
planmista@gmail.com

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: