Лайфхак: як контролювати гроші на ліки?

Як зробити кошти місцевих бюджетів на охорону здоров'я підзвітними громаді, а відтак такими, що ефективно використовуються?

Створення дієвих інструментів участі громади у плануванні й контролі політики в сфері охорони здоров’я на місцевому рівні дає змогу створити умови, в яких кошти місцевих бюджетів у цій сфері будуть підзвітними громаді, а відтак будуть ефективніше використовуватися.

В Слов’янську та Краматорську за цю справу взялися активісти ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу». В лютому вони провели опитування мешканців цих двох міст для того, щоб вивчити наявні проблеми й потреби в сфері охорони здоров’я.

Виявилося, що 68% мешканців Слов’янська та Краматорська оцінили якість медичних послуг як незадовільну і тільки 11% відповіли, що їх існуючи медичні послуги повністю задовольняють. А головними проблемами визначили: корупцію в медичних закладах, застаріле обладнання, неможливість безкоштовно отримати ліки та послуги.

76% мешканців відповіли, що влада повинна залучати громадські та пацієнтські організації до формування бюджету в сфері охорони здоров’я. Окрім цього 47% респондентів готові брати участь в громадських слуханнях та інших заходах аби покращити ситуацію в своєму місті.

Також активісти провели моніторинг та аналіз бюджетних витрат в сфері охорони здоров’я в двох містах та створили експертну групу, яка розробила проект Положення про відкритість місцевих бюджетів в сфері охорони здоров’я  в містах Слов’янськ та Краматорськ, яке передбачає нормативне закріплення інструментів участі громадськості у плануванні, контролі та реалізації місцевої політики у сфер охорони здоров’я.

Наступним кроком у реалізації задуму стала інформаційна кампанія серед містян Слов’янська та Краматорська. Протягом травня волонтери ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» розповсюджували інформаційні листівки та консультували місцевих мешканців з питань запровадження спільного бюджетування у Краматорську та Слов’янську.

Під час спілкування з людьми, волонтери розповідали про переваги затвердження проекту Положення про спільне бюджетування в сфері охорони здоров’я  в містах Слов’янськ та Краматорськ, яке передбачає нормативне закріплення інструментів участі громадськості у плануванні, контролі та реалізації місцевої політики у сфер охорони здоров’я.

 

Найближчим часом активісти планують зустрічатися з депутатами міських рад, аби переконати їх затвердити Положення про спільне бюджетування. Активність громади в цьому питанні вселяє надію, що документ таки набере чинності.

Міжнародний фонд «Відродження» спрямовує свої зусилля на стимулювання відкритого звітування місцевих органів влади щодо бюджетування у сфері охорони здоров’я з 2014 року. Тоді досвід Полтавської, Сумської, Вінницької, Черкаської областей засвідчив ефективність ролі громадськості у процесах планування бюджетів. В 2015 році ця діяльність продовжилася у Чернігівській, Черкаській, Волинській, Львівській, Сумській, Вінницькій, Харківській, Кіровоградській, Луганській та Донецькій областях. Програмна ініціатива «Громадське здоров’я» планує продовжити підтримку ініціатив неурядових організацій, спрямованих на підзвітність використання коштів місцевих бюджетів, що дасть змогу зробити практику контрою місцевого бюджету самою громадою загальнонаціональною. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: