Круглий стіл “НАТО – вчора і сьогодні: що змінилось” на Харківщині

18 квітня 2008 року у м.  Чугуїв, що на Харківщині, у рамках проекту "Євроатлантична весна – 2008", який реалізовується Харківським Фондом місцевої демократії, Харківським Євроклубом за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження", відбувся круглий стіл "НАТО – вчора і сьогодні: що змінилось".

18 квітня 2008 року у м.  Чугуїв, що на Харківщині, у рамках проекту “Євроатлантична весна – 2008”, який реалізовується Харківським Фондом місцевої демократії, Харківським Євроклубом за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”, відбувся круглий стіл “НАТО – вчора і сьогодні: що змінилось”.

Круглий стіл був присвячений темі євроатлантичної інтеграції України за участі військовослужбовців різних поколінь, представників громадських організацій і молоді міста та району. Круглий стіл відбувся за сприяння Харківської обласної державної адміністрації та організаційної підтримки Чугуївської районної державної адміністрації. Модератором круглого столу став політолог Юрій Чумак.

До обговорення були запропоновані питання про перспективи вступу України до Європейського Союзу, зміни в НАТО від початку створення Альянсу та багато інших.

Переважна більшість учасників круглого столу позитивно висловились за активнішу інтеграцію нашої країни до ЄС, проте зазначили необхідність якісних змін у різних сферах для досягнення рівня європейських стандартів життя,  демократії та прав людини, економічного і соціального розвитку.

Під час круглого столу обговорювалося питання “НАТО – вчора і сьогодні: що змінилось”, яке викликало жваву дискусію серед учасників. Так, Головою Чугуївської міської ради ветеранів І.Д. Дикуном було висловлено думку про те, що вступ України в НАТО може похитнути відносини з Росією, від якої ми економічно залежні, і маємо давні культурні зв’язки. Керівник Чугуївської районної ради ветеранів Л.С. Кузнєцов назвав НАТО агресивним угрупуванням, приєднання до якого для України є неможливим через проголошений в “Декларації про державний суверенітет” позаблокового статусу держави. На противагу цій думці Юрій Чумак зазначив, що “Декларація про державний суверенітет” не має законодавчого характеру, а Конституції не має норм, які би забороняли Україні вступати до будь-яких економічних чи оборонних угрупувань.

Цікаво було дізнатися точку зору теперішніх захисників Батьківщини з даної проблематики. Майор А. Головач вважає, що наша країна може вибрати одну з 4-х можливих оборонних стратегій:

1)                створити потужну армію, що може самостійно захистити Україну від будь-якого агресора (але такий варіант потребує колосальних фінансових витрат, які наша економіка просто не витримає);

2)                зберегти нейтральний статус, заручившись  гарантіями безпеки від країн, що мають вирішальний вплив на світову політику (на жаль, історичний досвід, наприклад, ІІ-ї Світової війни, показує, що збереження такого статусу просто неможливе);

3)                приєднатися до Ташкентського пакту, що об’єднує більшість країн СНД (цей військовий союз практично не діє, як і СНД – фактично існує лише на папері);

4)                вступити до НАТО, заручившись підтримкою військового потенціалу 28 країн Європи та Північної Америки (такий крок далеко не однозначно сприймається всередині України).

Підполковник Андрій Семенович висловив глибоку повагу до старшого покоління,  їх невтомної праці, яка допомогла створити потужну державу, якою буд. Радянський Союз, проте висловив думку, що жити лише минулим – непродуктивно, необхідно дивитися не в світле минуле, а в світле майбутнє.

Учасники дискусії хоча і висловили різне ставлення до європейської та євроатлантичної інтеграції нашої країни, проте погодилися з єдиною думкою про те, що, Україна має чітко визначитись з вектором зовнішньої політики і оборонної стратегією.

За матеріалами Георгія Кобзаря

 Більш детальна інформація:   Ольга Мірошник, керівник проекту, Президент Фонду місцевої демократії (тел. 771 07 92, 731 60 44; e-mail: fmd-kharkiv@ukrpost.ua)

 

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: