Кримінальне провадження закрито через міліцейські фальсифікації

Адвокату вдалося довести очевидні порушення й фальсифікацію доказів у справі з боку співробітників міліції

Надія Колесникова, менеджер програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, й Айгуль Муканова, експерт Всеукраїнської мережі правової допомоги, підготували статтю про те, як адвокатові мережі вдалося домогтися закриття кримінального провадження з огляду на фальсифікацію доказів міліцією. Діяльність мережі координує Харківська правозахисна група за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Кримінальне провадження закрито через міліцейські фальсифікації
Надія Колесникова, Айгуль Муканова

Адвокату Олександрові Бишкову вдалося довести очевидні порушення й фальсифікацію доказів у справі з боку співробітників міліції та домогтися знакового рішення – закриття кримінального провадження стосовно обвинуваченого за статтею 307 Кримінального кодексу (“Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів”).

Рішення було винесено 26 червня в Харкові, втім, відомо про нього стало лише зараз. Самій перемозі передували три роки боротьби з системою. Підзахисний Олександра Бишкова є хворим на наркозалежність, чим і скористалися представники правоохоронних органів. У ході судового розгляду адвокатові вдалося довести, що і спільник підзахисного, який умовив його виготовити наркотик, і поняті, яких навіть не було на місці злочину, насправді були “на гачку” у правоохоронців і виконували їхні завдання. З огляду на це суд відправив справу на дорозслідування. Оскільки органи слідства не змогли виправити вказаних судом порушень, кримінальне провадження було закрито.

“Це рішення важливе не тільки тому, що встановлено справедливість щодо людини, – говорить адвокат Олександр Бишков, – а й тому, що правоохоронна система показана зсередини й доведено, що з нею можна боротися. Адже в українській правоохоронній і судовій системі заведено видавати хворих наркоманією людей за наркодилерів і не помічати наркоманії”. Інших деталей розгляду захисник не розкриває, оскільки побоюється за долю не лише свого підзахисного, а й слідчого, який закрив кримінальне провадження попри звичну в міліції практику.

Існування такої практики підтверджує й головний експерт Всеукраїнської мережі правової допомоги людям із ВІЛ і наркозалежністю Геннадій Токарєв. За його словами, вся статистика розкриття, яку наводять відділи боротьби з незаконним обігом наркотиків, складається винятково з затримання наркоспоживачів, а подібні фальсифікації та порушення з боку правоохоронців трапляються майже в усіх справах щодо наркотиків. Утім, майже за три роки роботи мережі лише у трьох випадках адвокати домоглися закриття кримінальних справ. Водночас понад 15 тис. людей щороку опиняються за ґратами через звинувачення у зберіганні наркотичних і психотропних речовин (найчастіше в мікроскопічних розмірах), а то і внаслідок того, що ці наркотики їм просто підкинули.

“Я не зустрічав, – каже Геннадій Токарєв, – щоб кількість збутої речовини в так званих наркодилерів перевищувала грами: це шприц, два шприци, пакетик марихуани. Тобто затримують тільки споживачів. У єдиній справі, коли справді було перекрито канал реалізації наркотиків, організаторами злочинного бізнесу виявилися самі правоохоронці. Щоб змінити цю практику, слід підняти “поріг”, який дає змогу переслідувати у кримінальному порядку тих, у кого знайдено дозу”.

Саме тому адвокати мережі звернулися до Президента України Петра Порошенка з відкритим листом, у якому просять сприяти затвердженню змін до наказу Міністерства охорони здоров’я №188 і збільшити розміри наркотичних речовин, що є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Це дасть змогу позбавити від переслідування хворих на наркозалежність і змусить міліцію затримувати реальних наркокур’єрів, а не фальсифікувати кримінальних справ.

Контакти:
Всеукраїнська мережа правової допомоги
Марина Ніколаєва
067 784 69 74

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: