Корупція та непрозорість у сфері медичної освіти

У рамках проекту «Громадська кампанія «Ні!» корупції в медичних вишах: починаємо з перших курсів», що здійснюється за підтримки Програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» провела круглий стіл на тему боротьби з корупцією у сфері медичної освіти.

У рамках проекту «Громадська кампанія «Ні!» корупції в медичних вишах: починаємо з перших курсів», що здійснюється за підтримки Програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» провела круглий стіл на тему боротьби з корупцією у сфері медичної освіти.

У заході взяли участь експерти громадського моніторингу діяльності МОЗ, а також представники нової адміністрації Національного медичного університету ім.О.Богомольця (НМУ).    Під час круглого столу експерт Інформаційно-аналітичного центру «Логос» Олег Яценко оприлюднив звернення до Міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі, в якому запропоновано удосконалити антикорупційний план заходів МОЗ, а також провести перевірки діяльності медуніверситетів та притягнути винних осіб до дисциплінарної відповідальності. Підставою для дисциплінарних стягнень з керівників НМУ названо укладання трудової угоди з Іриною Хіміч. Ця колишня заступниця начальника відділу внутрішнього аудиту МОЗ України здійснювала перевірку цього ж університету, тому,  згідно статті 10 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» не могла протягом року бути працевлаштована в НМУ. Ірину Хіміч призначено на посаду проректора у серпні 2014 року і їй до лютого 2014 року виплачувалася зарплата в НМУ попри заперечення МОЗ від 30 вересня 2014 року. Це, на думку учасників моніторингу, є «прямим порушенням підпунктів 2.1.7. та 2.1.8 пункту 2.1. розділу 2 контракту між ректором НМУ та МОЗ № 791 від 16 червня 2014 року».

Член Правління ВМГО «Студентське братство» Уляна Ковальчук нагадала, що саме за завищення своєї зарплати і потрапив під домашній арешт та під суд колишній ректор Віталій Москаленко.  Водночас, студентка розповіла про таке зловживання як виплачування нинішнім ректором НМУ Катериною Амосовою собі та трьом своїм проректорам двох зарплат –  за роботу в ректораті та керування якоюсь кафедрою чи деканатом. Водночас, стаття 55 Закону «Про вищу освіту», що набув чинності 6 вересня 2014 року, забороняє працівникам університетів поєднувати дві адміністративно-управлінські посади. Таким чином, маючи по дві зарплати ректор НМУ та три проректори сумарно отримують у понад два рази більшу зарплату, ніж прем’єр-міністр України, якому виплачується максимально допустима для працівника бюджетної установи зарплата в розмірі 8 526 грн. 

Професор Віктор Досенко –  «викладач року-2014» та лідер студентських симпатій,  контракт якого з НМУ не було продовжено, розповів про те, що через рік після студентської революції альтернативні думки, критичні до нової адміністрації вишу, придушуються, а студенти залякуються. Підтверджуючи ці слова, інтерн НМУЄвгеній Гончар розповів про те, що після підписання ним висновку громадської експертизи про корупціогенні дії ректора НМУ Катерина Амосової, інші студенти та викладачі звертаються до нього зі словами: «Що в тебе якісь проблеми? Ми були в деканаті, і там дуже сильно тобою цікавляться».

Дискусія за круглим столом відзначилася різними поглядами, адже ректорат НМУ акредитував на захід п’ятьох своїх представників.  Один з них, Василь Гілюк, закликав експертів до конструктивної співпраці та до участі у формуванні нової редакції статуту НМУ. Інший представник адміністрації медуніверситету, Володимир Моторний, запропонував Студентському братству взаємодіяти з Антикорупційним комітетом вишу, співголовою якого він є.

Контакти:  ВМГО «Студентське братство», тел. (044) 561 85 73, sb.vmgo@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: