Координаційна зустріч мережі ЦПІКів з усієї України

Для забезпечення доступу до судочинства і захисту прав людей, які не мають грошей на оплату юридичних послуг, мережа Центрів правової інформації та консультацій об’єднуватиме зусилля з державою. В Києві відбулася координаційна зустріч керівників, юристів мережі і представників Координаційного Центру з надання правової допомоги.

Для забезпечення доступу до судочинства і захисту прав людей, які не мають грошей на оплату юридичних послуг, мережа Центрів правової інформації та консультацій об’єднуватиме зусилля з державою. В Києві відбулася координаційна зустріч керівників, юристів мережі і представників Координаційного Центру з надання правової допомоги.

Мережа Центрів росте, в Україні збільшується кількість ЦПІКів, які працюють з урахуванням викликів часу, освоюють нові підходи до надання безоплатної правової допомоги. В планах розвитку мережі – проекти, які Міжнародний Фонд «Відродження» втілюватиме разом із партнерами. Такі перспективи окреслила присутнім у вітальному слові координатор Програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження» Ольга Гальченко.

Це зокрема стосується об’єднання зусиль з Координаційним центром надання правової допомоги проекту. Заступник директора Центру Мирослав Лавринок розповів, що пріоритетом роботи установи на даний момент є створення місцевих центрів та надання безоплатної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах.

Презентував проект, який має об’єднати зусилля чотирьох потужних партнерів у сфері надання безоплатної правової допомоги, виконавчий директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома. Ці партнери: Міжнародний Фонд «Відродження», Інформаційний Ресурсний Центр «Правовий Простір», Українська фундація правової допомоги та Координаційний Центр з надання правової допомоги.

Проект «Посилення правової спроможності територіальних громад шляхом інтеграції організацій, що надають первинну правову допомогу в систему БПД на районному рівні» впроваджується з 1 липня 2015 року. В Україні будуть створені 100 Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги – по 3-4 центри в кожній області.

Суть взаємодії надавачів безоплатної і первинної, і вторинної правової допомоги, задіяних в проекті: всі організації, до яких може звернутися людина, яка потребує правової допомоги, у будь-якому випадку отримає її безоплатно. Якщо певна проблема не може бути вирішена у Центрах надання вторинної правової допомоги, людину зорієнтують, де саме вона зможе отримати первинну. У цьому громадянам, згідно з проектом, мають допомагати так звані «провідники», експерти з сектору громадських організацій – Микола Сіома назвав їх інтеграторами і розповів про бачення ролі і завдань таких спеціалістів – ця робота буде оплачуватися державою.

Введення такої нової посади викликало чимало запитань юристів ЦПІКів, зокрема щодо фінансування, і переросло у справжні дебати.

«Механізми роботи інтеграторів ми хочемо розробити саме з вами, – звернулися до присутніх  програмний директор Української Фундації правової допомоги Антоніна Бондаренко, – в результаті спільних обговорень ми плануємо створити робочі групи, які сформулюють певні стандарти роботи – і ми запропонуємо їх державі».

Зрештою всі зусилля проекту будуть спрямовані на його довгострокові результати: створити всі умови, аби місцеві громади мали доступ до якісної правової допомоги із залученням громадського сектору (ЦПІКів) та провайдерів державної правової допомоги.

Ідею, що об’єднання зусиль і координація є справжнім трендом у сфері безоплатної правової допомоги, підтвердив у своєму виступі і координатор Одеського ЦПІКу при обласній організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош. Він розповів про досвід ефективної стійкої координації між усіма надавачами первинної правової допомоги в Одесі та створення єдиного правового сервісу. Ігор Бринош навів приклади об’єднання зусиль близько 25-ти одеських громадських організацій, діяльність яких спрямована на захист прав людини.

«За нашим переконанням, головний шлях об’єднання зусиль – це самоорганізація, принцип координації знизу», – зазначив Ігор Бринош. Координацію планується здійснювати на 4-х рівнях:

  • взаємодія між надавачами первинної правової допомоги;
  • між організаціями, що надають безоплатну правову допомогу та тими, що надають інші її види (наприклад, психологічну);
  • між надавачами первинної та вторинної правової допомоги;
  • між правозахисними організаціями різних рівнів, в тому числі міжнародного.

У планах організації – за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» організаційно забезпечити процес координації зусиль, зокрема створити робочі групи у складі суб’єктів, зацікавлених у наданні правової допомоги. До співпраці Ігор Бринош запросив усіх юристів мережі ЦПІКів.

Контакти:Правовий простір

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: