Конституційна реформа в умовах політичної кризи: відповідь громадськості

18 червня, на прес-конференції Оргкомітету Громадянської Асамблеї України (ГАУ) "Нова Конституція: позиції громадянського суспільства" було підбито підсумки 24 регіональних обговорень. Регіональні обговорення, в яких взяло участь більше 350-ти громадських організацій були підготовчим етапом до проведення  ГАУ. Андрій Когут, секретар Оргкомітету ГАУ, узагальнивши результати обговорень, відзначив, що всі без виключення учасники процесу обговорень в регіонах вимагають від Президента та Верховної Ради зробити публічним процес розробки варіантів змін до Конституції. В той же час, більшість учасників круглих столів висловили сумнів в доцільності зміни Конституції в умовах політичної кризи та протистояння різних гілок влади та політичних сил. Часто наголошувалося на необхідності виконання сучасної Конституції, адже ніхто не гарантує, що зміненою не нехтуватимуть так само, як нинішньою.

На прес-конференції Оргкомітету Громадянської Асамблеї України (ГАУ) “Нова Конституція: позиції громадянського суспільства” було підбито підсумки 24 регіональних обговорень. Регіональні обговорення, в яких взяло участь більше 350-ти громадських організацій були підготовчим етапом до проведення  ГАУ.

Андрій Когут, секретар Оргкомітету ГАУ, узагальнивши результати обговорень, відзначив, що всі без виключення учасники процесу обговорень в регіонах вимагають від Президента та Верховної Ради зробити публічним процес розробки варіантів змін до Конституції. В той же час, більшість учасників круглих столів висловили сумнів в доцільності зміни Конституції в умовах політичної кризи та протистояння різних гілок влади та політичних сил. Часто наголошувалося на необхідності виконання сучасної Конституції, адже ніхто не гарантує, що зміненою не нехтуватимуть так само, як нинішньою.

“Можна впевнено стверджувати, що тема Конституційної реформи цікавить громадянське суспільство, а в багатьох питаннях позиція громадських організацій є більш конструктивною, ніж у більшості політиків” — такий висновок зробив Олександр Ломако, координатор Чернігівського круглого столу, член Координаційної Ради ГМ ОПОРА.

В умовах тривалої політичної кризи Конституційний процес і де-факто, і де-юре зводиться до спроб тих чи інших політичних сил досягти у такий спосіб вирішальних переваг і, водночас, уникнути і юридичної, і політичної відповідальності, що призводить до закріплення на найвищому правовому рівні норм, далеких від Права.

Тому необхідними передумовами прийняття нової Конституції України є:

  1. Подолання постійної політичної кризи.
  2. Досягнення належної якості політичного процесу, забезпечення його прозорості і відмова політичних сил від використання конституційного процесу для отримання власних політичних чи будь-яких інших переваг.
  3. Законодавче забезпечення ефективного механізму вирішальної участі громадськості у конституційному процесі.

На думку радника ВГО “Альянс Майдан”, к.ю.н. Олександра Северина, “тільки у такий спосіб можна забезпечити втілення в Конституції не уявлень тих чи інших політичних сил про ситуативну доцільність, не юридичного закріплення колективної сваволі можновладців, а верховенства права. Створення демократичної і правової держави, відповідальної перед українським народом”.

На думку члена Оргкомітету Володимира Горбача “консолідована позиція громадськості та періодичне нагадування політичній владі та опозиції про їхню відповідальність є тим фактором, який може не допустити перетворення перманентної політичної кризи в інституційну кризу державності”.

21 червня 2008 р. в Києві, в Українському Домі відбудеться Громадянська Асамблея України “Нова Конституція: позиції громадянського суспільства”, на якій буде презентовано напрацьовану позицію громадськості та висунуто вимоги до політичних сил щодо перебігу конституційного процесу та необхідності вирішення політичної кризи. Очікується участь представників понад 300 об’єднань громадян з усіх регіонів країни. До участі в заключному пленарному засіданні запрошені Президент України, Прем’єр-міністр, Голова Верховної Ради, Глава Секретаріату Президента та представники депутатських фракцій Верховної Ради.

 * * *

Громадянську Асамблею України було створено з метою вироблення та публічного обговорення позиції громадянського суспільства щодо конституційного процесу, оголошенні вимог до чинних політиків і політичних сил стосовно процедури прийняття та змісту нової Конституції.

До Оргкомітету ГАУ 2008 р. увійшло двадцять дев’ять представників провідних громадських організацій України. Організаційну та фінансову підтримку діяльності Громадянської Асамблеї України надає Міжнародний фонд “Відродження”.

Контакти: Андрій Когут
Секретар Оргкомітету
Громадянської Асамблеї України
Тел.: +38 063 617 97 05
E-mail: kohut@irf.kiev.ua

Христина Басілія, менеджер зі зв’язків з громадськістю
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: basiliya@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, кім.1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: