Конкурс «Сприяння соціальній адаптації воїнів АТО». Результати і перспективи

Цей конкурс був спрямований на додаткове сприяння вирішенню проблем колишніх воїнів – створення успішних моделей соціальній адаптації ветеранів АТО із залученням громадських організацій та волонтерських ініціатив.

В кінці 2015-го року Міжнародний фонд «Відродження» оголосив конкурс «Сприяння соціальній адаптації воїнів АТО». Він обумовлювався викликом перед Українським суспільством, який виник внаслідок збройного конфлікту на Сході України – 210 тисяч осіб, згідно з даними, оприлюдненими Президентом України, було призвано до лав Збройних Сил України під час шести хвиль мобілізації у 2014-2015 роках. З них значна частина брала участь безпосередньо у бойових діях.

Серед учасників Антитерористичної операції (АТО) – велика кількість активістів Майдану, громадян, які братимуть участь у творенні нової, демократичної України. Разом з тим, існують небезпеки для людей, які пройшли через збройні конфлікти. Серед них – психосоціальні проблеми, необхідність допомоги у соціальній адаптації до мирного життя. Громадянське суспільство України вже допомагає подолати ці виклики. Цей конкурс якраз був спрямований на додаткове сприяння вирішенню проблем колишніх воїнів – створення успішних моделей соціальній адаптації ветеранів АТО  із залученням громадських організацій та волонтерських ініціатив.

Пріоритети конкурсу:

–  надання психологічної підтримки, юридичної допомоги та іншої консультативної допомоги учасникам АТО, демобілізованим із Збройних сил України та інших силових структур;

– сприяння становленню та розвитку організацій, які мають на меті захист прав та інтересів демобілізованих воїнів АТО та членів їхніх родин.

Переможці конкурсу реалізували 15 проектів, на суму 1 702 000 гривень.

Основні результати:

  • Проведено перше комплексне дослідження якості надання психологічної допомоги ветеранам АТО. Його здійснила Асоціація подолання наслідків психотравмуючих подій).
  • На базі Інституту психічного здоров’я УКУ, розроблено методологію та проведено підготовку 22 тренерів у сфері надання психологічної підтримки ветеранам АТО.
  • Більше 13 тисяч учасників АТО та членів їх родин отримали необхідну юридичну допомогу, консультації щодо надання статусу учасника бойових дій, отримання пільг тощо.
  • Підтримано роботу «гарячої лінії» Юридичної сотні, яка перейшла на номер 0-800-308-100 – що забезпечує безкоштовні дзвінки по Україні; підтримано подальше формування на базі організації ефективного партнерства з надання правової допомоги ветеранам. Зараз це партнерство налічує понад 70 партнерських громадських організацій по всій Україні; скоординовано діяльність мережі 200 юристів по Україні.
  • Створено передумови для інституційного зростання організацій ветеранів АТО у Києві та Харкові; вироблено моделі взаємодії із міською владою щодо конструктивного вирішення гострих проблем: виділення земельних ділянок, соціально-психологічної адаптації ветеранів тощо.
  • Більше 6 тисяч ветеранів АТО отримали первинну психологічну допомогу та консультації.
  • Більше 700 ветеранів АТО отримали консультації щодо працевлаштування та отримання власної справи. Їх надали: Центр зайнятості вільних людей, курси #ITRecruit у Харкові).

«Разом з тим, завдяки  проведеному конкурсу вдалося сформувати або посилити певний «пул» громадських організацій у регіонах – які виникли на основі волонтерських ініціатив. Для наших партнерських НУО ці проекти не були ізольованою діяльністю, яка залежала від грантової підтримки. Ефект підтриманих проектів посилила волонтерська праця, участь державних структур, спів фінансування від інших донорів», пояснює Станіслав Лячинський, директор програмної ініціативи «Громадські ініціативи Нової України» Міжнародного фонду «Відродження».  

Він зазначив, що фонд планує оголосити наступний аналогічний конкурс на початку 2017 року. «Серед його пріоритетів, які плануємо іще обговорити з фахівцями та усіма зацікавленими – розробка та втілення належної державної політики у сфері допомоги ветеранам АТО, зокрема, виділення необхідного бюджетного фінансування на потреби ветеранів, адвокація справедливого та прозорого розподілу цих коштів. Потребує подальшої підтримки і координація між волонтерськими, громадськими організаціями та органами влади. Сьогодні нашим завданням є створення можливостей для участі ветеранів АТО у розбудові Нової України – у владі, власному бізнесі, громадянському суспільстві»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: