Комунальники зумисне використовують завищені тарифи на опалення

Експерти наголошують, що завищені тарифи на опалення щороку забирають у громадян сотні мільйонів гривень

Завищені тарифи на опалення щороку забирають у громадян сотні мільйонів гривень. Про це 11 грудня в Києві заявили учасники круглого столу “За справедливий тариф на опалення!” Захід провела ГО “Комітет захисту конституційних прав і свобод громадян” і Громадянська мережа “Опора” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти з’ясували, що тарифи на опалення розраховують з огляду на середні температури багаторічної давнини, коли зими були холоднішими. Комунальники використовують застарілі нормативи витрат тепла на опалення будинків, розраховані на такі холодні зими, які були, за метеоспостереженнями, у 1881-1960 роках.

“Наша організація надіслала запити в обласні центри гідрометеорології та отримала інформацію, яка свідчить про те, що фактична температура в опалювальному періоді значно відрізняється від тієї, що закладається в розрахунок тарифу. Зараз зими значно тепліші. Наприклад, у Києві для розрахунку тарифу на опалення застосовується температура -1,1 С°, а у 2011 році фактична температура була +0,7 С°. У Луганську застосовується -1,6 С°, а минулого року було +0,3 С°. У Миколаєві відповідно застосовується +0,4 С°, а по факту за 2011 рік було +2,35 С°. Якщо брати до уваги, що загальна опалювальна площа (за офіційними даними) у Києві понад 74 млн. кв. м, у Луганську – майже 5 млн. кв. м, у Миколаєві – понад 4 млн. кв. м, то споживачі цих міст, якщо вони добросовісно оплачували послугу з теплопостачання, переплатили значні суми: у Києві – понад 270 млн. грн., у Луганську – майже 22 млн. грн., у Миколаєві – майже 14 млн. грн.”, – зазначив голова Громадського комітету захисту прав громадян Микола Козирев.

За словами експертів, завищує тариф і використання при розрахунках завищених нормативів споживання тепла на 1 кв. м опалювальної площі. На сьогодні в Україні існує два нормативних довідники. Один із них – “КТМ 204 Україна 244-94” – містить застарілі енерговитратні нормативи споживання тепла, а другий – “СНиП 2.04.05-91*У” – має більш обґрунтовані тарифи за критеріями енергозбереження.

“Комунальна практика тарифікації така: свідомо застосовують енерговитратні нормативи, що дозволяє отримувати додаткові кошти, які перекривають усі безгосподарні втрати, неплатежі населення й маскують кризову ситуацію в комунальному господарстві. У цифрах ці марні витрати виглядають таким чином, що щорічно кияни переплачують майже 700 млн. грн., а мешканці Луганська й Миколаєва – майже по 60 млн. грн.”, – заявив Микола Козирев. Щодо обґрунтованих нормативів за критеріями енергозбереження (“СНиП 2.04.05-91*У”), то, за словами фахівця, ними просто нехтують і їх майже не використовують.

Наведені факти, як наголошують експерти, говорять про масові порушення прав споживачів у сфері теплового комунального господарства. Для зміни цієї протиправної практики громадські організації ініціюють зміни в законодавстві та запровадження Методики перерахунку вартості спожитого тепла з урахуванням кліматичних умов. На думку фахівців, потрібно також скасувати практику використання енерговитратних нормативів.

Правозахисники пропонують органам виконавчої влади запровадити практику перерахунку вартості спожитого тепла з урахуванням різниці між нормативною та фактичною температурами “на вулиці” й повертати споживачам надлишок платежів. Подібна практика існує в Казахстані, Росії та Білорусії, де затверджено відповідні методики.

Щодо практики застосування застарілих нормативів із довідника “КТМ 204 Україна 244-94”, то громадські активісти пропонують відправити його в архів. На їхню думку, це буде передумовою справжнього реформування теплового господарства й застосування технологій енергозбереження.

Контакти:
Громадський комітет захисту прав громадян
Микола Козирев
099 553 20 49
koniku@i.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: