Кілька посередників одного виробника удають конкуренцію на тендерах МОЗ

За словами експертів, у тендерах на закупівлі ліків для дітей з онкологічними й онкогематологічними захворюваннями, організованих Міністерством охорони здоров’я, брали участь компанії-посередники, які насправді представляли того самого виробника

У тендерах на закупівлі ліків для дітей з онкологічними й онкогематологічними захворюваннями, організованих Міністерством охорони здоров’я (МОЗ), брали участь компанії-посередники, які насправді представляли того самого виробника. Про це свідчать результати громадського моніторингу, який здійснює Всеукраїнський благодійний фонд “Крона” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Сума закупівлі склала 61 млн. грн. (із 77,9 млн. грн., які планували витратити на ці ліки).

Було виставлено 42 лоти (найменувань лікарських засобів). На всі лоти було по двоє учасників. Лише на два лоти не подано жодної пропозиції. Ціни на ліки попали в передбачену МОЗ межу й різнилися на 5-10 грн.

За словами експертів, участь у торгах брали не самі фірми-виробники, а посередники, і пропонували вони ліки тих самих виробників, тільки “накрутки” трохи різнилися.

Безумовним лідером нинішніх закупівель стала “Людмила-фарм” (укладено договорів на суму 38 861 780 грн.).
Друге місце “поділили” ТОВ “ФРА-М” (4 300 915 грн.) і “Біофарма” (4 409 580 грн.).
Трохи менше виграли на торгах ПАТ “Ганза” (2 361 987,42 грн.) та “Альба Україна” (2 441 148,50 грн.).
Трохи більше ніж по 400 тисяч перепало “Фармстандарт-Біолік” та “Фармадіс”.

На одну позицію – препарат тимоглобулін – було запропоновано ціну, яка аж на 913 грн. вища від запланованої МОЗ. Тож і цього разу препарату не закупили. Торік на цей препарат узагалі не було подано жодної пропозиції. Закупівля не відбулась, а орієнтовну ціну закупівлі 2012 року було сформовано на основі ціни позаминулого року. Наразі в Україні зареєстровано “Тимоглобулін” (Антитимоцитарний глобулін кролячий) лише одного виробника – “Genzyme Ltd.” (Нідерланди).

“Фактично вся процедура торгів виглядає як фарс, розіграний для громадськості та контрольних органів. Ніякої конкуренції, зниження цін і стимулювання й розвитку національного виробництва тут не простежується. Однакові гравці – посередники – один виробник”, – наголошують експерти.
 
“Тож і цьогорічні торги показують, що стандартні процедури державних закупівель життєво необхідних ліків давно вже стали неефективними. Вони проводяться лише для галочки, чиновники й учасники грають сцени, створюючи видимість активної діяльності, ретельного виконання приписів. Але реально конкурси не досягають передбачених закупівлями цілей: стимулювання конкуренції, ефективності використання коштів і головне – забезпечення якісного лікування дітей”, – переконані представники ВБФ “Крона”.

Всеукраїнський благодійний фонд “Крона”
Лариса Сідєльнік
095 82 107 83
lsidelnik@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: