Київський Діалог розпочинає підтримку громадських ініціатив на Закарпатті

Проект буде реалізовуватися у 5 містах регіону, зокрема, це Перечин, Іршава, Хуст, Виноградів та Тячів. Найціннішим у кожній громаді є її мешканці, тому для Київського Діалогу є важливим налагодження дієвої взаємодії молоді, місцевого самоврядування та бізнесу.

Київський Діалог розпочав роботу в Закарпатській області. Офіційний старт діяльності осередку відбувся за участі депутатки Європарламенту від Партії Зелених Ребекки Гармс, яка здійснює патронаж проекту, а також керівниць проекту Київський Діалог Тетяни Лопащук (Київ) та Зільке Гюпер (Берлін), і регіонального координатора Миколи Яцкова.

Закарпаття – це прикордонний багатонаціональний край, цікавий своїми унікальними громадами з поки що нерозкритим потенціалом. Там, де економічний розрив із сусідніми державами ЄС та історично зумовлене культурне розмаїття все частіше використовуються з метою дестабілізації, Київський Діалог хоче посилити соціальну згуртованість і громадський контроль державних інституцій. Проект буде реалізовуватися у 5 містах регіону, зокрема, це Перечин, Іршава, Хуст, Виноградів та Тячів. Найціннішим у кожній громаді є її мешканці, тому для Київського Діалогу є важливим налагодження дієвої взаємодії молоді, місцевого самоврядування та бізнесу. Поєднання різних секторів громади для вирішення конкретних спільних завдань дозволить максимально розкрити потенціал громади. На це й будуть зорієнтовані зусилля команди Київського Діалогу у Закарпатті.

Презентацію проекту відвідали заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак, виконавча директорка ГО “Екосфера” Катерина Станкевич, депутати міської ради, представники громадськості та журналісти.

Під час дискусії про кліматичні виклики для регіону та роль молоді Ребекка Гармс наголосила: “Ми повинні подолати глобальні кліматичні зміни, проте ми повинні враховувати важливість соціального розвитку. Інвестиції повинні бути збалансованими між перспективами регіону та захистом навколишнього середовища”.

Муніципальне керівництво столиці Закарпаття розуміє важливість балансу між інтересами інвесторів та сталим розвитком регіону.

“Місцева влада має значні успіхи в транскордонній співпраці для збереження природи. Зокрема, заміни очистки води хлором на очистку киснем. Зараз ми чекаємо на схвалення проекту. На жаль, проблема сортування відходів має перепону у вигляді не затвердженого на центральному рівні тарифу. Без цього інвесторам тема не цікава.” – зазначив заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак.

Громадянське суспільство регіону неабияк занепокоєне можливими загрозами біосфері та ландшафтам Срібної Землі від наслідків розвитку вітроенергетики та туристичних мегаспоруд. Цьому була присвячена зустріч в Закарпатському Центру розвитку місцевого самоврядування (створений за підтримки Програми ULEAD з Європою) з екологами, депутатами місцевих рад та релігійними організаціями

“Не продавайте область!”, – наголосила Ребекка Гармс, підкресливши, що модернізація та економічне зростання повинні бути розумними. Плани розвитку вітроенергетики та туризму у Карпатах повинні враховувати інтереси місцевих громад та збереження унікальної природи. Адже саме це є гарантією довгострокового сталого розвитку Закарпаття. Тож мегапроекти, на думку євродепутатки, мають бути призупиненні до проведення якісних експертиз.

Особливість краю – активна участь релігійних громад у захисті навколишнього середовища. Маючи авторитет серед громадян та органів влади, рішуче виступають за врахування екологічного фактору у питаннях забудови гірської місцевості, тож зустріч делегації Київського Діалогу з преосвященним владикою Міланом, єпископом Мукачівським (Греко-католицька церква) пройшла вкрай змістовно.

Єпископ висловив побоювання екологічною ситуацією в регіоні. Зокрема, тим, що побудова вітрогенераторів в місцях з унікальною природою нанесе шкоду. Також сумніви викликає масова побудова малих гідростанцій в регіоні, а зелений тариф, на думку єпископа, є зависоким, що спонукає розбудовувати непотрібні проекти заради надприбутків, не зважаючи на наслідки для природи.

Важливо, що церкви активно проводять просвітницьку роботу. Так, перед Великоднем КЦ та ГКЦ звернулися зі спільною відозвою щодо заборони спалювання шин – й це позитивно вплинуло на зменшення явища. Триває боротьба з пластиковими квітами на цвинтарях.

Ребекка Гармс вважає, що перед реалізацією великих проектів повинна бути вислухана думка усіх зацікавлених сторін: «Розвиток повинен бути сталим та безперервним. Треба роз’яснити ЄС багатство та потенціал українських Карпат. ЄС підтримує ідею безперервного розвитку. Проте необхідно запланувати цей розвиток так, щоб він не мав негативного впливу на навколишнє середовище».

Головне завдання Київського Діалогу у Закарпатській області – розвиток молодіжної політики та сприяння молодіжним радам при органах місцевого самоврядування. З роботою такої Молодіжної ради представники Київського Діалогу ознайомилися у місті Перечин.

Член молодіжної ради Ігор Вишняк розповів: «Ми маємо гарні зв’язки з молодіжними радами інших міст: Чернівці, Івано-Франківськ, Львів. Працюємо над темами бюджету, сталого розвитку та активізації молоді».

А депутат закарпатської обласної ради Андрій Вишняк, голова Благодійного фонду “Центр громадських ініціатив” відзначив важливість системної підтримки від донорів у питанні активізації громадян та залученню до прийняття рішень. “Саме молодь може взяти участь у визначенні проблем регіону. Молодіжна рада – важливий елемент розвитку громади. Люди повинні зрозуміти: це їх громада та їх бюджет”, – зауважив депутат.

Партнерською організацією Київського Діалог в Ужгороді виступає ГО “Простір молоді”.

Запрошуємо прогресивні місцеві ініціативи до співпраці!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: