Хто заважає відновити українське мовлення на Донбасі?

30 вересня відбулася дискусія на тему «Хто заважає відновити українське мовлення на Донбасі?». Організатором заходу виступила громадська організація-аналітичний центр «Донецький інститут інформації», яка підготувала доповідь про можливі шляхи відновлення українського телемовлення на території Донецької області.

30 вересня відбулася дискусія на тему «Хто заважає відновити українське мовлення на Донбасі?». Організатором заходу виступила громадська організація-аналітичний центр «Донецький інститут інформації», яка підготувала доповідь про можливі шляхи відновлення українського телемовлення на території Донецької області.

В ході дискусії було презентовано доповідь ДІЇ «Проблеми відновлення українського мовлення в Донецькій області».

Автор-дослідник Віталій Сизов розповів, що сьогодні існують 2 великих проекти з відновлення аналогового мовлення в Донецькій області. Один з них – відновлення телевежі «Краматорськ» на горі Карачун біля Слов’янська, який вже реалізується за рахунок коштів Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ). Другий – будівництво телевежі в місті Покровск (колишній Красноармійськ) поки існує тільки у вигляді планів через проблеми з фінансуванням.

На думку аналітика, оперативно вирішити проблему фінансування будівництва вишки в Покровську можна за рахунок бюджету Донецької області, який в цьому році отримав додаткові кошти. «Близько 3-х мільярдів гривень отримано в зв’язку з тим, що кошти перевели з рахунків місцевих рад, які знаходяться на непідконтрольній території», – сказав Сизов.

Радник міністра інформаційної політики України Олександр Бригинець розповів, що коли мова йде про відновлення українського мовлення не можна зосереджуватися лише на аналоговому і цифровому. Зараз МІП працює за 5-ма основними напрямками: установка телевеж і передавачів (аналогове мовлення), кабельне телебачення, супутникове телебачення, IPTV, інтернет-мовлення.

Бригинець вважає за необхідне підтримувати розвиток мереж кабельного мовлення на підконтрольній української владі території Донецької області і робити їх доступними для населення з різним рівнем доходів.

Депутат Донецької обласної ради Сергій Третьяков вважає, що потрібен єдиний проект відновлення мовлення в Донецькій області, який має фінансувати обласна адміністрація.

Екс-заступник Міністра інформаційної політики України, медіа-експерт Тетяна Попова, яка була учасником дискусії, розповіла, що на темі відновлення українського мовлення на Донбасі виникає багато політичних спекуляцій. «Кажуть, що якби вишка на Карачуні була на 20 метрів вище, то вона б покрила Донецьк і всю окуповану територію – це абсолютно не відповідає дійсності. Тому що вишка в Донецьку – 365 метрів і до Слов’янська і Краматорська вона не добиває», – повідомила Попова. Будівництво вежі в Покровське дозволить лише частково компенсувати втрату вишки в Донецьку і покриє українським мовленням тільки невелику частину непідконтрольною території. Попова підтримала ідею, що будівництво телевеж в Донецькій області могла б фінансувати обласна адміністрація, як це вже робиться в Луганській області.

Заступник головного редактора громадської організації «Громадське Радіо» Наталія Соколенко запропонувала вирішувати проблему відновлення українського мовлення за рахунок нових методів доставки сигналу, в тому числі за допомогою інтернет – технологій.

Аналітик проекту «Фабрика думки «Донбас» громадської організації «Комітет виборців України» Віктор Литвинов заявив, що на підконтрольній території Донецької області, як і на непідконтрольної, ті люди, які мають бажання отримувати інформацію з українських ЗМІ, знаходять можливості робити це. Головна проблема – виготовлення контенту, який би користувався популярністю у жителів Донбасу. На думку Литвинова, зараз контент основних українських телеканалів, які здійснюють мовлення на Донбасі політизований і люди роблять вибір на користь російських телеканалів, в першу чергу, через доступність розважальних телешоу.

Підводячи підсумки дискусії її модератор, журналіст і голова правління громадської організації «Донецький інститут інформації» Олексій Мацука заявив, що необхідно робити акцент на багатоформатності способів виробництва і передачі контенту для територій, які не контролюються українською владою, в тому числі і Криму.

«Необхідна зацікавленість з боку тих, хто цей контент виробляє, якщо її не буде, то це буде викликати тільки відторгнення і це буде неефективно. Деякі в організації «ДНР» жартують, що треба платити українському телебаченню, щоб воно сюди мовило і тоді ніхто Україну вибирати не буде», – сказав він.

Робота над якістю контенту українських каналів буде наступним кроком після відновлення інфраструктури мовлення, однак його треба осмислювати вже зараз, вважає Мацука.

За підсумками дискусії пріоритетними напрямками для збільшення покриття українськими телеканалами території Донецької області були названі:

– розвиток мережі кабельних операторів;

– збільшення кількості користувачів інтернетом;

– використання нових технологій;

– удосконалення якості контенту телевиробництва;

– фінансування будівництва Покровської телевежі за рахунок коштів бюджету Донецької області.

Дискусія пройшла в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів України, яку реалізує Міжнародний фонд «Відродження» (МВФ) в партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: