Підтримка в дії: 7 організацій, які підтримав Фонд після підриву Каховської ГЕС

Сашко Кульчицький

Підрив окупантами Каховської ГЕС став одним з найбільших російських воєнних злочинів за час війни. Одразу після події команда Фонду почала працювати над тим, щоб якомога швидше допомогти місцевим командам впоратися з наслідками підриву і забезпечити місцеве населення необхідною підтримкою. Спільно з Європейським Союзом ми надали екстрену підтримку 7 організаціям, які на момент катастрофи працювали в регіоні і з якими вже мали попередній досвід співпраці.

«Проблеми підтопленої Херсонщини – це не просто проблеми херсонців, це проблеми кожного з нас. – каже Вікторія Стократюк, менеджерка програми Громадянська Стійкість. – Ми не можемо просто закрити на це очі, тому принаймні через ті інструменти, які може використовувати Фонд, ми включаємось та допомагаємо».

Ми розповідаємо про всі 7 організацій, які ми підтримали в рамках допомоги херсонцям у зв’язку з підривом Каховської ГЕС.

Спілка журналістів «Альтернатива»

Організація виросла з  херсонського ТРК «Херсон Плюс». Під час окупації міста медіа не пішло на колаборацію, тож коли працювати стало занадто ризиковано, журналісти змінили характер своєї роботи – замість того, щоб знімати сюжети про проблеми місцевих мешканців, вони спробували їм допомогти вирішити ці проблеми. В першу чергу – шляхом роздачі гуманітарної допомоги, яку вдавалось отримувати з неокупованої частини України.

Свою нову роботу «Альтернатива» порівнювали з журналістською: тут теж потрібно уміти шукати людей, комунікувати з ними, напрацьовувати довіру, збирати запити й уміти правильно їх розшифрувати. До 20 активістів організації перебували на Херсонщині протягом усього часу окупації, частина команди допомагали організовувати гуманітарні вантажі з інших міст. Таким чином за 255 днів окупації їм вдалося допомогти 25 тисячам херсонців. «Альтернатива» була однією з небагатьох організацій, з якими Фонд працював для допомоги херсонцям до звільнення міста.

Зараз в організації працює або волонтерить близько 30 людей, які продовжують надавати гуманітарну допомогу населенню.  Частина гранту піде на закупівлю найбільш необхідних речей для тих, кому допомагає «Альтернатива», проте більшість коштів піде на підтримку команди, яка щодня ризикує життям, розвозячи гуманітарну допомогу в громади, що знаходяться під постійними обстрілами.

Елеос – Херсон

«Елеос» працює в усій Україні, а один з офісів організації працював і в Херсоні. Після окупації Херсону офіс був спершу розграбований окупантами, а внаслідок підриву Каховської ГЕС його затопило. Відновлення роботи херсонського офісу було одним з пріоритетів спільного проєкту «Відродження» та «Елеос».

За підтримки Фонду в Херсоні зараз працює гуманітарний хаб «Я вдома». На його базі діє Центр екстреної соціально-психологічної допомоги. Крім цього «Елеос» надає гуманітарну допомогу та допомагає з евакуацією херсонців в безпечніші міста України, в тому числі розміщують переселенців у власних прихистках організації.

На базі центру працюють соціальний працівник, юрист, психолог. Наразі вже понад 800 херсонців змогли отримати необхідну допомогу: відновлення документів, юридичні консультації, психологічна підтримка для дітей та дорослих, в тому числі й тих, хто перебував у полоні та/чи зазнав тортур зі сторони російських окупантів. Допомога надається як індивідуально, так і в межах груп самодопомоги і взаємопідтримки. І, звісно, «Елеос» продовжує надавати гуманітарну допомогу для найбільш нужденних.

Rescue Now

Як і інші організації, Rescue Now надають гуманітарну допомогу, проте їх діяльність не обмежується цією сферою. У співпраці з «Відродженням» організація проводить дослідження та збір інформації про проблеми та потреби громад області, наявність води та електрики, інтенсивність обстрілів, також моніторинг стану екологічної ситуації на Херсонщині, після чого буде сформовано рекомендації для громад та цивільного населення.

Інформацією, яку збирає організація, вони діляться з головами громад та місцевими чиновниками, допомагають налагоджувати зв’язок між місцевими жителями та представниками влади, щоб останні швидше реагували на потреби. Паралельно вони консультують самих місцевих жителів про можливості отримання допомоги, а ще координують чат злагодженої роботи громадських організацій та волонтерів на Херсонщині, які мають ресурси для закриття запитів від громад.

Інший аспект роботи організації – безпекові тренінги. Інструктори Rescue Now проводять для представників ОГС навчання з домедичної допомоги, мінної, пожежної та санітарно-гігієнічної безпеки тощо з подільшим поширенням знань до місцевих жителів разом з необхідною гуманітарною допомогою.

Help People

Організація почала працювати в перші дні повномасштабного вторгнення і за кілька місяців змогла налагодити ефективну систему евакуації людей з територій ведення бойових дій. Півтора роки тому активісти возили людей на власному транспорті, сьогодні ж ініціатива перетворилася на одну з найпотужніших гуманітарних організацій України, евакуаційні рейси якої здійснюються щоденно.

Help People поєднує гуманітарну допомогу та евакуацію населення. В одну сторону автомобілі їдуть наповнені гуманітаркою, а назад – людьми, що потребують евакуації. Загалом від початку повномасштабного вторгнення вдалося вивезти в безпечні місця майже 33 тисячі людей, що знаходились в небезпеці. Більше 16 тисяч людей з цього числа – мешканці Херсонщини. І попри те, що команда організації працює в надскладних умовах, інколи потрапляючи під ворожі обстріли, а в окремих випадках водіїв навіть затримували окупанти, евакуація не припиняється.

Також організація одна з небагатьох, хто допомагає українцям виїхати з окупованих територій. Завдяки неймовірним зусиллям та злагодженим діям команди, понад 1440 жителів тимчасово окупованих регіонів змогли нарешті опинитися в безпеці на підконтрольних Україні територіях або в країнах ЄС.

Бізнес-асоціація «Ми -Херсонці»

До повномасштабного вторгнення організація працювала в Херсоні, але частина команди змушена була евакуюватися і відкрила офіс у Одесі. В основі діяльності організації – гуманітарна допомога для жителів Херсонщини. Як і з іншими організаціями з цієї когорти, активісти самостійно налагоджують постачання гуманітарної допомоги, а Фонд надає підтримку для команди.

У фокусі спільного з «Відродженням» проєкту – допомога Антонівській громаді. Це одна з громад Херсонщини, що найбільше потерпає від обстрілів. Сьогодні кількість жителів у громаді впала майже в 5 разів в порівнянні з 2021 роком і складає близько 4 тисяч осіб. З них дві третини – люди похилого віку, а решта – ті, хто лишилися доглядати та допомагати їм. У громаді відсутнє електропостачання (місцеві жителі використовують генератори), лишаються складнощі з водопостачанням. Організація допомагає жителям Антонівської громади готуватися до зими, закуповує вугілля для опалення, обдумує закупівлю буржуйок тощо.

Крім цього, «Ми – Херсонці» комунікують із владою та самою громадою, збираючи потреби мешканців для систематизації необхідних запитів від постраждалих, та передаючи їх нагору, надаючи поради та рекомендації для місцевих чиновників, а також координуються із 6-ма волонтерськими хабами, що працюють з громадою. Щоб полегшити життя жителів громади, в організації працює юрист, який надає юридичні консультації для людей з приводу відшкодувань, отримання допомоги тощо.

Мост

«Мост» – це одне з кількох херсонських ЗМІ, що продовжують свою роботу і розповідають Україні та світу про ситуацію в місті та області. На момент підриву Каховської ГЕС частина команди знаходилась безпосередньо в місті і першими взялися висвітлювати події та збирати історії постраждалих.

Команда видання не знаходиться постійно у Херсоні, проте постійно відвідує місто та інші громади, щоб спілкуватися з мешканцями і бути в центрі подій. Часто саме журналісти Мосту є тими, хто першими піднімає важливі питання та проблеми на поверхню, стаючи подразниками для суспільного життя Херсонщини.

В рамках спільної з Фондом роботи Мост зміг розширити команду журналістів, що дозволить виданню опублікувати більше матеріалів про життя херсонців. Також грант частково покриває питання стійкості роботи видання у Херсоні, як через закупівлю техніки на кшталт генераторів, так і через проходження навчань у сфері кіберзахисту, мінної безпеки абощо.

Асоціація Української Миротворчої Школи

Українська миротворча школа – це проєкт з розвитку місцевих лідерів, який з 2014 року об’єднав навколо себе спільноту тих, хто розуміє проблематику розвитку громад та соціальних процесів у громадах.

Спільний проєкт «Відродження» та Миротворчої Школи спрямований на дослідження ситуації на Херсонщині, зокрема в постраждалих від окупації та обстрілів громадах, формування рекомендацій для місцевої влади, проведення мережувань між активістами різних громад, обмінів досвідом між представниками окупованих та деокупованих громад заради якіснішого планування майбутньої роботи після звільнення українського Півдня.

Експерти організації моніторять ситуація в регіоні, вивчають поточні проблеми та запити тощо. Допомагають їм у цьому як місцеві партнери-активісти, що входять до мережі, так і представники місцевої влади, які давно співпрацюють зі Школою. Завдяки цьому влада може якісніше, послідовніше та ефективніше працювати над вирішенням поточних та майбутніх проблем громад. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: