Тарас Качка про інструменти Угоди про Асоціацію

Тарас Качка, заступник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» (у минулому уповноваженого з питань підприємництва при Державній фіскальній службі України, віце-президент зі стратегічного розвитку, та в. о. президента Американської торгівельної палати в Україні) взяв участь у час панельній дискусії «Угода про асоціацію як «програма реформ» для Харківського регіону» в рамках презентації ініціативи Team Europe.

Тарас Качка, заступник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» (у минулому уповноваженого з питань підприємництва при Державній фіскальній службі України, віце-президент зі стратегічного розвитку, та в. о. президента Американської торгівельної палати в Україні) взяв участь у час панельній дискусії «Угода про асоціацію як «програма реформ» для Харківського регіону» в рамках презентації ініціативи Team Europe.

Харків вважається потужним центром підприємницької активності, тому питання виходу на європейські ринки постає дуже гостро, особливо після того, як значно скоротились торгівельні зв’язки з Росією. На думку представників харківського малого та середнього бізнесу, саме Тарас Качка є одним із кращим експертом з питань Угоди про Асоціацію. Тому на прохання місцевих підприємців і громадських діячів, 25 березня Тарас провів відкриту лекцію «Інструменти Угоди про Асоціацію. Ресурси ЄС для підтримки бізнесу, який виходить на ринки Європейського Союзу» у ко-воркінговому просторі для ВПО «IDP Business Space» у Харкові.

Особливу увагу експерт приділив стандартизації та технічним регулюванням українського малого бізнесу, оскільки саме ці питання цікавили аудиторію. Угодою про Асоціацію передбачено поступову зміну та адаптацію українських стандартів до ринків ЄС. Говорячи про стандарти взагалі, слід відзначити, що відбувається їх постійна еволюція, їх розділ на обов’язкові та не обов’язкові. Вони є технічні (база інженерного знання), а є ті, що пов’язані з гарантією безпеки продукції, підкріплені державою-виробником та перевірені на відповідність особливим вимогам. Таке розмежування не має на меті знищити ГОСТ, а лише переводить їх у категорію не обов’язкових.

Обов’язковими залишаться лише стандарти ЄС. Їх використання зняло напругу на внутрішньому ринку, оскільки дало можливість уникнути безпідставних претензій до бізнесу з боку органів ринкового нагляду. Усі добре розуміють, що у всьому світу інженерна думка йде вперед, тому технічні регламенти треба оновлювати й модернізувати, а застарілі стандарти лише гальмують розвиток ринку. Багато українських компаній вже давно працюють по міжнародним стандартам і експортують свою продукцію на ринки РФ та ЄС. Тарас відмітив, що торгівля з ЄС важлива для нас не лише як ринок збуту, а перш за все, як визнання якості наших товарів, оскільки технічне регулювання та безпечність харчових продуктів нормам ЄС визнається у більшій частині світу.

Експерт також прокоментував торгівельні відносини між РФ, Україною та іншими державами. Спираючись на статистичні дані щодо торгівлі між Росією та всіма іншими колишніми республіками Радянського Союзу в період між 1990 та 2013 роками, Тарас розвіяв міф, що експорт та імпорт з РФ знизився нещодавно. Тенденція до скорочення торгівельного обороту з Росією розпочалась ще в 2011 році, коли відносини з Україною ще були стабільними. Основною причиною цього стала програма імпортозаміщення, що почала застосовуватись РФ. Внутрішня промисловість отримувала гроші на розвиток, з метою виробництва того, що раніше постачалось з закордону. Програма імпортозаміщення найбільше вдарила по країнах пострадянського простору із-за виробництва продукції таких галузей, як локомотиво-, вагонобудування та ін. Звісно, у 2013 році до цього додались політичні питання і ситуація на Сході країни.

Пан Качка наголосив, що Україна декларувала важливість торгівельних угод і з РФ і з ЄС, як і про їх одночасну працю. Нашій країні потрібні усі можливі угоди про вільну торгівлю, оскільки ми є торгівельною нацією. Україна виробляє і продає майже весь асортимент товарів та послуг для споживачів, експортуючи у 200 країн світу. Обсяги нашого виробництва значно перевищують обсяги споживання (особливо у сільському господарстві). Тому роботу угоди з РФ все ще важливо повернути. Доповідач вважає, що все відновиться, коли РФ повернеться до нормального режиму, але чим довше буде тривати нагальна ситуація, тим більше шкоди для обох країн.

Окрім питань, повязаних з виходом українського бізнесу на європейські ринки, був представлений погляд місцевих підприємців на євроінеграцію. Під час заходу Олександр Чумак, президент Асоціації приватних роботодавців, керівник проекту «Новий відлік», провів презентацію Харківської агенції з місцевого економічного розвитку (ХАМЕР). В рамках своєї роботи Агенція планує допомагати бізнесу, органам місцевого самоврядування та громадським організаціям у сфері розвитку та реалізації економічного потенціалу регіону. Наявні експерти допоможуть у вивченні ринку, написанні бізнес-планів, залученні інвесторів. 

Фото Сергія Гульчука.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: