Спільна заява щодо насильства стосовно ромів в Україні

Європейський центр захисту прав ромів, Міжнародна благодійна організація “Чіріклі” та Міжнародний фонд “Відродження” висловлюють глибоку стурбованість у зв'язку з випадками насильства й залякування, спрямованими проти окремих осіб ромської національності й ромських громад

Ми, Європейський центр захисту прав ромів, Міжнародна благодійна організація “Чіріклі” та Міжнародний фонд “Відродження”, висловлюємо глибоку стурбованість у зв’язку з випадками насильства й залякування, спрямованими проти окремих осіб ромської національності й ромських громад в Україні в останні тижні та дні.

Очевидно, в нинішній нестабільній ситуації в Україні дехто намагаєтеся зробити ромів мішенню чи перетворити їх на цапів-відбувайлів. ЗМІ повідомляють про ескалацію антиромських настроїв, що вже призвело до кількох випадків насильства щодо ромів і може призвести до подальшого погіршення ситуації.

Спеціальна доповідачка ООН із питань меншин Ріта Ішак нещодавно відвідала Україну й заявила, що “захист прав меншин має бути посилено, щоб зміцнити довіру в суспільстві й домогтися більшої єдності в різноманітті України”.

29 квітня у Слов’янську один ром отримав тяжкі вогнепальні поранення при спробі захистити своє житло від нападу. Раніше у квітні група з понад 20 чоловіків у Слов’янську атакувала сім ромських помешкань. Чоловіки вривалися в будинки й били ромів, що живуть там, у тому числі дітей. Потім вони зажадали грошей і розграбували помешкання в пошуках чого-небудь цінного. Після цього нападу й повідомлень про подібні інциденти в регіоні ромські мешканці Слов’янська й сусідніх міст Донеччини побоюються за свою безпеку, а деякі з них уже виїхали зі своїх будинків в інші частини Донбасу.

29 квітня було підпалено будинок ромської сім’ї в Черкасах. Хоча будинок було знищено, внаслідок нападу ніхто не постраждав. Це трапилося після тижнів ескалації напруження у взаєминах між ромами й деякими неромськими мешканцями міста. Група неромських жителів прийшла до циганських родин, сказала їм покинути свої будинки й погрожувала фізичною розправою, якщо вони відмовляться це зробити. Спочатку міліція не хотіла ставати на захист ромських сімей і зробила це тільки під тиском місцевих НУО й активістів. Попри ці зусилля, очевидно, погрози було здійснено.

27 лютого в місті Переяслав-Хмельницький (Київська область) на місцевого ромського мешканця напала група людей, які заявили, що роми не брали участі в політичному процесі країни й були аполітичні. Через день трапився інший інцидент: група з приблизно 15 осіб напала на чотири ромські родини в місті Коростень (Житомирська область) і заявила, що планує атакувати також інші помешкання ромів. Кілька сімей покинули свої будинки, побоюючись нових нападів.

Про інші випадки насильства й залякування роми повідомляли профільні НУО, але цієї інформації не розголошували з міркувань безпеки: роми попросили не інформувати про ці інциденти, побоюючись репресій.

Дуже важливо, щоб у цей період нестабільності найбільш уразливі меншини – такі, як рома в Україні, – були захищені. Всі відповідальні органи повинні засудити будь-яке насильство чи залякування ромів і забезпечити, щоб будь-які випадки насильства було розслідувано повністю і швидко відповідно до національних і міжнародних правових норм, що стосуються розслідування нападів, здійснених із расистських мотивів.

Організації-підписанти закликають усі відповідальні сторони в Україні, а також міжнародні організації зробити все можливе й необхідне для захисту прав ромської меншини та гарантувати безпеку й захист ромів незалежно від політичної ситуації у країні.

Контакти:
Ромська програмна ініціатива
Міжнародного фонду “Відродження”
Ольга Жмурко
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: