Іспанський відголос подій в Україні

Іспанці почули правду про події, що відбуваються в Україні. Це стало можливим завдяки виступу Голови Правління МЦПД Василя Філіпчука з лекцією у Барселоні.

Іспанці почули правду про події, що відбуваються в Україні. Це стало можливим завдяки виступу Голови Правління МЦПД Василя Філіпчука з лекцією у Барселоні.

Не секрет, що нині уявлення іспанців про Україну і їхнє ставлення до збройного конфлікту на Донбасі часто формується під впливом російської пропаганди, яка отримує впевнені тактичні перемоги на цьому полі інформаційної війни. Це пояснюється сучасними відцентровими тенденціями в самій Іспанії та її тісними економічними зв’язками з Росією.

Іспанія – одна з кількох європейських країн, в якій проживає найбільша кількість українських іммігрантів. Нерозуміння та дезінформація в питаннях української кризи пояснюють негативне ставлення багатьох іспанців до тих українських іммігрантів, які відкрито демонструють свій патріотизм та підтримку ідеї унітарної України (за останні кілька місяців було зафіксовано кілька випадків нападів представників іспанських  радикальних молодіжних організацій на українських патріотів).

Саме тому лекція В. Філіпчука на тему української кризи викликала широкий суспільний резонанс, адже іспанці почули зовсім іншу, правдиву, інтерпретацію подій в Україні. Правдива вона була тому, що український експерт апелював до фактів, а не до міфів, на яких базується російська пропаганда.

Успіх виступу Василя Філіпчука підтверджується кількістю статей з його коментарями, опублікованих в популярних іспанських виданнях, таких як  «El Mundo», «La Vanguardia Internacional», «El Punt Avui» тощо.

«El Mundo» опублікувала на своєму сайті статтю із заголовком «Україна після Дебальцевого: що далі?»  У ній автор зазначає, що Мінські угоди-2 є вкрай невигідними для українців, оскільки, по суті, надають Путіну право вето на проведення конституційної реформи в Україні. Лише незнання реальної ситуації чи бажання якнайшвидше перевернути цю сторінку конфлікту в Україні змушує вважати Мінські угоди-2 фундаментом для встановлення тривалого миру між Україною та Росією.

Цитуючи В. Філіпчука, журналіст пише, що досягненням Мінську – 2 можна вважати лише порятунок ситуації у короткостроковій перспективі за умови можливого наступу сепаратистів на Маріуполь та Харків при поганому озброєнні української армії.

Врешті автор доходить висновку, що політика ЄС щодо умиротворення і помірного тиску на Росію зазнала невдачі.

Стаття, опублікована в «La Vanguardia Internacional», була присвячена Дебальцевому та тимчасовому перемир’ю за результатами Мінських домовленостей. Ця стаття практично повністю опирається на твердження та коментарі Василя Філіпчука. Словами українського експерта «La Vanguardia Internacional» викрила наявність домовленостей «за зачиненими дверима» в Мінську, зокрема щодо ситуації навколо Дебальцевого, неефективну роль ОБСЕ у врегулюванні конфлікту та необхідність зміни європейської системи безпеки. Важливо, що Голова Правління МЦПД говорив про важливість повернення Криму під українську юрисдикцію, в той час як питання Криму поступово зникає з українського інформаційного поля.

«Які у нас варіанти? Повернути Крим військовим способом ми не можемо. Не можемо ми також чекати, залишивши все у стані замороженого конфлікту. Крим залежить від води, електроенергії з материкової України на 80%. Якщо наш уряд займе більш мілітаристську позицію,  ми отримаємо ще одну війну. Це теж не вихід. Чому б нам не знайти іншу формулу? Є цікавий досвід Північної Ірландії у врегулюванні подібного конфлікту. Договір, який дозволяє подвійну ідентичність… Росії ми можемо дозволити використовувати Севастополь для розміщення російського Чорноморського флоту.. протягом ста років, за прикладом Гонконгу. Крим знаходитиметься під юрисдикцією України, але з правом для мешканців Криму  на збереження подвійної ідентичності».

Отже, тактичні перемоги українських експертів показують, що Україні під силу виграти інформаційну війну. Необхідно лише докладати максимум зусиль для донесення правди до європейської і міжнародної спільноти.

Лекції Василя Філіпчука відбулися в рамках проекту «Європейські університети: лекції, які розкажуть про Україну», що реалізується Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». 

Контакти:  Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: