Інвесторів житла попереджають про можливі порушення їхніх прав після здачі будинку

Експерти попереджають, що інвесторові житла слід уміти захищати свої права й після здачі будинку в експлуатацію

Інвесторові житла слід уміти захищати свої права й після здачі будинку в експлуатацію. Про це заявили учасники прес-конференції “Захист прав інвесторів після введення будинку в експлуатацію”, яка відбулася 4 квітня в Києві. Її організували Асоціація допомоги постраждалим інвесторам, управлінська компанія “Спілки власників житла України” й ініціативна група ЖК “Брест-Литовський” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

”Всупереч розповсюдженій серед інвесторів думці, після введення житлового будинку в експлуатацію іноді проблеми тільки починаються”, – заявив президент Асоціації допомоги постраждалим інвесторам Олексій Гончарук. “Саме тому, вимагаючи від забудовника якнайшвидшого введення житлового будинку в експлуатацію, слід розуміти, що важливо не стільки “коли”, скільки “як” будинок буде введено в експлуатацію”, – додав він.

За словами експерта, щораз частіше у новобудовах забудовник відпрацьовує схему створення та функціонування приватних ЖЕК, к якій починає використовувати всі доступні йому важелі впливу для нав’язування інвесторам договорів на отримання необов’язкових або зайвих для них послуг і послуг за необґрунтовано високими цінами. Олексій Гончарук зауважив, що в цій ситуації до будівельного бізнесу додається комунальний і виникає проблема зловживання з боку забудовника станом монополіста на надання житлово-комунальних послуг у будинку.

Як повідомили учасники прес-конференції, на сьогодні в Києві існує 68 приватних ЖЕКів, які обслуговують 332 житлових будинки, у яких мешкають приблизно 75 тисяч людей. За підрахунками Асоціації, близько 90% цих приватних ЖЕК створені та штучно нав’язані мешканцям будинку забудовниками заради отримання додаткового прибутку.

При цьому, за словами експертів, більшість приватних ЖЕКів необґрунтовано підвищують тарифи на житлово-комунальні послуги, не погоджуючи їх із Київрадою: з 75 тисяч людей, що мешкають у будинках, якими опікуються приватні ЖЕКи, 40 тисяч переплачують. Фахівці підкреслили, що більше половини людей платять за завищеними тарифами.

При цьому представники Асоціації відзначили, що під час перевірки приватних ЖЕКів майже в кожному було виявлено порушення.

Прикладом свавілля приватного ЖЕКу було названо ЖК “Брест-Литовський”, який обслуговує ТОВ “Екожитлосервіс”. “Вже більше року наш будинок введено в експлуатацію, і весь рік мешканці будинку б’ються з тими самими проблемами: немає структури тарифів, її не можуть отримати ні мешканці, ні перевіряючі органи. Нам невідомо, за що ми сплачуємо”, – розповів член ініціативної групи та мешканець ЖК “Брест-Литовський” Іван Гаврилюк. Мешканець Андрій Гіль додав, що в разі претензій ЖЕК вимикає в будинку світло.

За словами експертів, створення ОСББ не є панацеєю у вирішенні таких проблем. Як зазначив адвокат і керівник юридичного відділу  управлінської компанії “Спілки власників житла України” Олександр Сахно, якщо власник квартири не є членом ОСББ, він, за законом, не має можливості впливати на управління тим майном, співвласником якого він є. При цьому, за його інформацією, трапляються випадки, коли забудовник сам створює контрольоване ОСББ і таким чином монополізує надання комунальних послуг.

Експерти вважають, що вирішити проблему в комплексі можна тільки шляхом ґрунтовних змін в українському законодавстві, використовуючи при цьому передовий досвід інших держав, зокрема країн Балтії. Директор Спілки власників житла України Ольга Пальчикова-Козуб заявила: “Новий Житловий кодекс має бути прийнято не чиновниками в кабінетах, а громадянами України на всеукраїнському референдумі”.

Насамкінець Олексій Гончарук дав пораду інвесторам, які зіткнулися з цими проблемами: “Головне в такій ситуації – не терпіти й не впадати у відчай. Об’єднуйтесь, привертайте увагу ЗМІ та громадськості, звертайтеся до правозахисних організацій. Ми, у свою чергу, завжди будемо готові прийти вам на допомогу”.

Контакти:
Асоціація допомоги постраждалим інвесторам, (044) 599 50 53, press@investhelp.com.ua
Управлінська компанія
“Спілки власників житла України”, (044) 496 41 31, svgu88@gmail.com

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства” – сприяти розвитку системи захисту прав громадян як споживачів державних і комунальних послуг, посилювати спроможність громадських організацій щодо вироблення політики та впливу на прийняття політичних рішень із суспільно важливих питань.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: