Не зізнання, а докази – іноземні експерти про механізм процесуального інтерв’ю

Процесуальне інтерв’ю – рішення, до якого Великобританія, Канада, Австралія, США прийшли в пошуках ефективніших і гуманніших способів розслідування кримінальних злочинів. Програма «Права людини і правосуддя» запросила фахівців з-за кордону, щоб обговорити можливості цього методу для оздоровлення української системи кримінальної юстиції.

Процесуальне інтерв’ю – рішення, до якого Великобританія, Канада, Австралія, США прийшли в пошуках ефективніших і гуманніших способів розслідування кримінальних злочинів. Програма «Права людини і правосуддя» запросила фахівців з-за кордону, щоб обговорити можливості цього методу для оздоровлення української системи кримінальної юстиції.

«Технологічний розвиток останніх 20 років створює передумови для якісної модернізації системи кримінальної юстиції. Україна в цьому сенсі може швидче запроваджувати рішення, що дебюрократизуть розслідування злочинів, і це питання дуже на часі. Проте, важливо, аби в основу був покладений людиноцентричний підхід. Саме тому ми запросили фахівців, які працюють із процесуальним інтерв’ю, щоб зрозуміти переваги, ризики та необхідні передумови для недоліки для його застосування в українських умовах», – пояснив Роман Романов, керівник програми «Права людини і правосуддя». Запрошені спікери – Енді Гріффітс, Дарен Джей і Брюс Пітт-Пейн (детальні профайли ви знайдете наприкінці матеріалу) – поділилися історіями з власного досвіду роботи з процесуальним інтерв’ю, зокрема, у ролі слідчих, тренерів і дослідників. Пропонуємо ознайомитися з тезами їхніх виступів.

Andy Griffiths

Енді Гріффітс (Andy Griffiths)

Допит виходить із припущення вини й націлений на зізнання, а тому є неефективним. Тоді як інтерв’ю – це бесіда, що має невимушений, консультативний характер та покликана зібрати інформацію. Серед аргументів на користь процесуального інтерв’ю:

  • зменшення кількості судових помилок;
  • право на справедливий судовий розгляд;
  • ефективність.

Навчання слідчих – це рішення, яке точно допоможе досягти позитивних змін, хоча, звісно, змінити всіх не вдасться.

З 1984 року у Великобританії діє законодавство, що передбачає, зокрема, медичну оцінку під час слідства, максимальну тривалість затримання й запис на аудіо всіх бесід зі слідчим. З 1992 року Королівство запустило національну програму PEACE, що має на меті навчати методам процесуального інтерв’ю.

 Daren Jay

Дарен Джей (Daren Jay)

Генерувати розмову – ось завдання слідчого. Звісно, це не означає обмінюватися листівками на Різдво, але ми всі люди, й гідне ставлення до іншого має бути передовсім.

Якщо раніше очікування від допиту було в дусі «Ну що, зізнався?», то тепер нам важливо зібрати інформацію. Хай докази самі говорять за себе.

Етика має бути глибоко усвідомлена тими, хто навчатиме поліцейських нових методів проведення слідства. Для зміни системи важливо не лише оновити законодавство, але й мати підтримку в самих наглядових інституціях.

Bruce Pitt-Payne

Брюс Пітт-Пейн (Bruce Pitt-Payne)

У канадському законодавстві немає єдиного закріпленого методу процесуального інтерв’ю, але є процес, в основі якого готовність еволюціонувати. Різні види поліцейських структур у країні використовують ті моделі, що їм найбільш пасують. Серед них підходи, засновані, приміром, на досвіді США чи Великобританії. На щастя, у нас свого часу було достатньо поліцейських, які казали «Навіщо чекати офіційних інструкцій, інціюймо процесуальне інтерв’ю самотужки».

Мене як слідчого ніколи не хвалили за те, що я не досяг зізнання. У такій ситуації є ризик, що процесуальне інтерв’ю переросте в допит. Водночас у канадській практиці є окремий обвинувальний етап. Це певний запобіжник, щоб не допустити переходу на повністю «допитувальні рейки». До того ж усі розмови зі слідчим записуються зараз на аудіо- та відеопристрої.

~~~~~~~

Енді Гріффітс – міжнародно визнаний експерт з процесуального інтерв’ю та допиту, який має практичний досвід, наукові публікації та досвід роботи в якості міжнародного консультанта.

Дарен Джей має 22 роки досвіду роботи слідчим в Королівській військовій поліції Великої Британії (спеціальному слідчому відділенні). Він займав вищі слідчі посади та отримав досвід оперативної поліцейської роботи в декількох країнах, включаючи Велику Британію, країни материкової Європи, Близького Сходу, Азії та Австралії.

Брюс Пітт-Пейн має 26-річний досвід роботи в Королівській канадській поліції на посаді слідчого з розслідування тяжких злочинів, фахівця з проведення інтерв’ю та радника. Він є експертом з методів розслідування, включаючи опитування дорослих (свідків та підозрюваних) та дітей. Протягом декількох років він був менеджером програми навчання процесуального інтерв’ю канадської поліції в Британській Колумбії, де він відіграв важливу роль у розробці моделі поетапного інтерв’ю, яка поєднує характеристики когнітивного інтерв’ю, моделі P.E.A.C.E., мотиваційного інтерв’ю та моделі Step-Wise. Він був свідком еволюції інтерв’ювання в Канаді від конфронтаційного до розмовного і твердо переконаний, що Канада рухається в напрямку інтерв’ю, які є ефективними і, водночас, етичними. Він навчав навичок інтерв’ю зі свідками та підозрюваними всередині країни та на міжнародному рівні. Брюс пишається тим, що може зрозуміло пояснити складні питання. Його викладання орієнтоване на дорослих і включає аудіовізуальний матеріал, а також участь студентів у реалістичних симуляціях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: