Інтерв’ю з онкопсихологом з Вірменії Євою Асрібабаян

Це інтерв'ю було зроблено під час міжнародної конференції «Практики паліативної допомоги в Євразійському регіоні», що відбулась в Івано-Франківську 17-19 жовтня 2017 року.

В Україні рак є причиною 15% випадків смерті, поступаючись тільки серцево-судинним захворюванням. Згідно з національним канцер-реєстром, п’ять з десяти хворих – помруть. Кожен третій не проживе й року після постановки діагнозу. Незважаючи на те, що з раком так чи інакше стикається майже кожна українська родина, лікарі все ще не вміють повідомляти погані новини пацієнтам, а рідні схильні приховувати діагноз від свого хворого родича. Байдужість, напружене мовчання і страх – те, з чим стикаються онкопацієнтів. Навіть якщо здається, ніби близькі люди поруч, переживати хвороба кожному хворому доводиться наодинці з собою.

В Європі з пацієнтами працюють спеціально навчені онкопсихолог. Онкопсихолог вважається самій вузькій медичною спеціальністю, незважаючи на те, що в основному її практикують люди, які не мають медичної освіти. Саме психологи підтримують пацієнта і його сім’ю на всіх етапах захворювання, саме вони допомагають медперсоналу підібрати правильні слова. Час від часу ця спеціальність підноситися як метод включення раку в психологію, але прямої кореляції між «очищенням мізків» і лікуванням від раку немає. Спілкування з пацієнтом – робота на стику медицини, психології та соціології, рятувальний круг для втратили самих себе в хвороби.

У 2016 році в Єревані на базі державного університету відкрили Вірменську психо-онкологічну асоціацію. Її директором стала Єва Асрібабаян. Зараз Єва також працює в психосоціальної службі в клініці хіміотерапії при лікарні Мурацана Єреванського медичного університету. Вона брала участь в розробці академічного курсу з паліативної психології, а в наступному році планує почати розробку магістратури з паліативної допомоги. Маргарита Тулуп, журналістка LB.ua поговорила з Євою про те, чому слово «рак» все ще лякає, як правильно говорити про хворобу і навчитися жити після неї.

Це інтерв’ю було зроблено під час міжнародної конференції «Практики паліативної допомоги в Євразійському регіоні», що відбулась в Івано-Франківську 17-19 жовтня 2017 року.

Переклад англійською читайте тут.

Фото: Анна Корж

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: