Індекс корпоративної рівності 2016

ВБО «Точка опори» у партнерстві із Жіночим консорціумом України та Національною асамблеєю осіб з інвалідністю України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Коаліції з протидії дискримінації в Україні презентували Український Індекс корпоративної рівності 2016.

Підписуючи Угоду про асоціацію із Європейським Союзом Україна взяла на себе низку зобов’язань щодо внесення змін у законодавство, що регламентує сферу бізнесу. Основною метою цих новацій є приведення української правової системи у відповідність до стандартів ЄС. Одним із важливих аспектів є заборона дискримінації у трудовій сфері. Зокрема, додаток 39 Договору про асоціацію визначає шість директив Ради ЄС, які Україна повинна інтегрувати у національне законодавство протягом чотирьох років. Ці директиви спрямовані на заборону дискримінації та досягнення ґендерної рівності на робочому місці через імплементацію цілої низки інструментів. Для виконання критеріїв ЄС в Україні була адаптована західна модель протидії дискримінації – політика рівності (політика заборони дискримінації).

Проте йдеться не лише про виконання зобов’язань перед ЄС. Політика рівності вже стала частиною корпоративної культури більшості західних компаній та є надійним засобом захисту компанії від дорогих судових витрат. І якщо європейські компанії впроваджували таку політику десятиліттями, то Україна має на це лише чотири роки. Для того, аби допомогти українським компаніям швидко адаптуватись, ВБО «Точка опори» розробили поради, які дозволять оперативно впровадити політику рівності та отримати від цього додаткові бонуси.

Так, на світ з’явився Український Індекс корпоративної рівності (ІКР), який є національним дослідженням корпоративної політики, правил та практик приватних компаній щодо заборони дискримінації на робочому місці та підтримки рівності та різноманітності.


«Цей проект дає можливість зрозуміти бізнесу, що рівність – це вигідна річ. Це створення комфортних умов праці, які роблять її ефективнішою. І тут йдеться радше не про зобов
’язання до чогось, а про здобуття переваг. Мені здається, що нині роль приватного сектору й бізнесу є визначальною, тому Індекс є хорошим інструментом для запровадження в Україні європейських практик ведення бізнесу», – каже Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Цьогоріч, ВБО «Точка опори» у партнерстві із Жіночим консорціумом України та Національною асамблеєю осіб з інвалідністю України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Коаліції з протидії дискримінації в Україні презентували Український Індекс корпоративної рівності 2016.

Лідерами рейтингу стали 5 компаній: ManpowerGroup, Британська Рада в Україні, LUSH Україна, «Ашан Рітейл Україна» і TemplateMonster. Ці компанії продемонстрували найпрогресивнішу політику рівності та застосування практик протидії дискримінації. Варто зазначити, що кожна компанія оцінювалася за 30-ма критеріями і максимально могла набрати 100 балів.

В Індексі 2016 взяли участь 151 компанія. Порівняно з першим випуском кількість учасників дослідження зросла більше ніж удвічі. 57 компаній набрали понад 50 балів та потрапили до відкритого рейтингу, 49% цих компаній є українськими. Окрім того, цього року вперше до Індексу доєдналися державні інституції, а саме: Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство охорони здоров’я» та «Укрзалізниця».

Богдан Глоба, виконавчий директор ВБО «Точка опори» підсумовує: «Другий Індекс корпоративної рівності показав дві важливі тенденції: перша – бізнес готовий долучитися до протидії дискримінації на робочому місці, оскільки ми побачили майже двократне збільшення учасників; друга – бізнес готовий змінюватися й покращувати внутрішні процедури/політики, адже більше 72% компаній, які брали участь в першому Індексі рівності значно підвищили свої результати».

Більше про переможців й учасників дослідження за посиланням

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: