«Індекс Здоров’я. Україна – 2017» – Харків серед лідерів

20 березня у Харкові відбулася прес-конференція за результатами всеукраїнського дослідження «Індекс Здоров’я. Україна – 2017: результати Харківської області». Проект «Індекс здоров’я. Україна», був започаткований у Міжнародним фондом «Відродження», Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» для щорічного визначення фактичного рівня задоволеності громадян України медичною допомогою.

20 березня  у Харкові відбулася прес-конференція за результатами всеукраїнського дослідження «Індекс Здоров’я. Україна – 2017: результати Харківської області». Проект  «Індекс здоров’я. Україна», був започаткований у Міжнародним фондом «Відродження», Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» для щорічного визначення фактичного рівня задоволеності громадян України медичною допомогою.

Для фонду «Відродження» це важливий проект, оскільки ми продовжує підтримувати проекти, які сприяють трансформації системи охорони здоров’я в Україні відповідно до кращих міжнародних практик. «Індекс Здоров’я. Україна» є проектом, що дозволяє проводити регулярний, неупереджений моніторинг  поведінки  домогосподарств (родин) в Україні у разі настання хвороби, їх ставлення до деяких аспектів надання мед допомоги,  їх оцінку  системи.  Таким чином  це своєрідний барометр  впровадження реформ, який ми сподіваємося  дозволить побачити, які саме області  активно включилися в реформу, який досвід від реформи у самих пацієнтів  –  для кого ця реформа і була започаткована.

«Мета цього дослідження («Індекс здоров’я» – ред.) – не рейтинг областей, не порівняння. Мета – показати реальну картину: як в умовах однакового правового поля та більш-менш однакової фінансової ситуації різні області реалізують політику в сфері охорони здоров’я», – пояснює Вікторія Тимошевська, директорка програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

«Індекс Здоров’я. Україна – 2017» – це вже друге дослідження, перше було представлено в Києві в кінці 2016-го року.  У 2017 році дослідники опитали 10 тисяч респондентів у всіх регіонах України, а в Харківській області – близько 400 жителів. Харківщина увійшла до п’ятірки лідерів. У 2017 році Індекс здоров’я жителів Харківської області склав 67 пунктів з 100. Це на 11 пунктів вище, ніж в минулому році, і на п’ять пунктів вище середнього показника по країні.

Вибірка, розроблена для дослідження, є випадковою та репрезентативною для дорослого населення (18 років та старше) України в цілому та кожної з 24 областей України та міста Києва. У Донецькій та Луганській областях дослідженням охоплені лише території, підконтрольні Уряду України.  «Така велика вибірка (10 тисяч – ред.) дає змогу аналізувати населення загалом, незалежно від того, чи звертаються люди до медичних закладів або ні. Також така вибірка дозволяє виокремити ту групу населення, яка є безпосередньо споживачами», – наголошує Вікторія Захожа, заступниця виконавчого директора Київського Міжнародного інституту соціології.

Дослідження показало погіршення фінансової доступності медичної допомоги. 86% опитаних сказали, що їм стало складніше оплачувати послуги лікарів. 39% респондентів і зовсім не відвідали доктора під час хвороби, так як для них це було дорого.

Харківська область показала найвищий показник задоволеності послугами дільничних терапевтів. 89% опитаних позитивно оцінили професіоналізм своїх лікарів, тоді як в Запорізькій тільки 47% респондентів виявилися задоволеними кваліфікацією лікарів. В середньому по країні цей показник на рівні 73%.

Також з’ясувалося, що в Харківській області відношення батьків до вакцинації позитивне в 96% випадків. За останні 30 днів респонденти в середньому витратили на ліки 462 гривні, що на 108 гривень менше, ніж в цілому по Україні. Один з найкращих місцевих показників – невелика кількість курців. Тільки 16% респондентів мають цю шкідливу звичку.

Всього 49% опитаних жителів області проходили плановий медогляд протягом останніх 12-ти місяців. Це один з найнижчих показників в порівнянні з іншими регіонами.

Тетяна Степурко, координаторка дослідження та доцент Школи охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Вікторія Тимошевська, директорка програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» в ефірі АТН Харьков у  телепрограмі «Отражение-Віддзеркалення» пояснюють важливість дослідження «Індекс Здоров’я. Україна – 2017» в контексті медичної реформи.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: