На початку серпня ІЕД та Варшавський інститут підприємництва (Warsaw Enterprise Institute) випустив спільний звіт “Український шлях до Європейського Союзу. Польський досвід. Енергетичний сектор”. Документ містить:
- огляд чинного стану польської та української енергетики,
- огляд правових та організаційних засад розвитку енергетичного сектору в Польщі та Україні, а також ЄС
- виклики, що постають перед українським енергетичним сектором при вступі до ЄС
- досвід польських компаній, пов’язаний зі вступом та членством в ЄС, що може буде корисним для України та українських підприємців
- рекомендації для України та українських енергетичних компаній щодо вступу до ЄС тощо.
Так, автори звіту рекомендують Польщі та Україні проводити спільні дослідницькі ініціативи в галузі нових технологій для виробництва, зберігання енергії та управління мережами, використовуючи кошти ЄС для транскордонних проєктів та технологічних інновацій.
Також Україна, зокрема, повинна:
- прискорити «зелену» трансформацію шляхом виконання всеосяжного Національного плану з енергетики та клімату (NECP), узгодженого з цілями Енергетичного Співтовариства до 2030 року,
- гармонізувати своє енергетичне законодавство зі стандартами ЄС,
- інвестувати в модернізацію атомних енергоблоків тощо.
Цей звіт є частиною спільного проєкту ІЕД та Варшавського інституту підприємництва “Український шлях до Європейського Союзу. Польський досвід”, що розпочався на початку 2024 року.
Ключовим елементом проєкту є експертні семінари та секторальні звіти. В рамках цього проєкту дві організації зосереджуються на чутливих секторах економіки, які можуть створювати значні виклики як потенційні сфери конкуренції та суперечок між польськими та українськими підприємцями, але також дають можливість обговорити співпрацю між двома економіками. В рамках проєкту такими секторами є:
- енергетика;
- продовольство та сільське господарство;
- автомобільні перевезення;
- фармацевтика;
- будівництво та будівельні матеріали;
- деревообробна та меблева промисловість.
Джерело: ІЕД