Стійкі команди, адаптація та інтеграція: як «Відродження» працює з ВПО?

Сашко Кульчицький

За даними Мінцсоцполітики, внаслідок російської агресії близько 5 мільйонів українців змушені були покинути домівки та зупинились в інших українських містах та селах, розриваючи соціальні та професійні зв’язки. За 2 роки до первинних викликів, таких як житло та їжа, для тих, хто переїхав у пошуках безпеки, додалися нові: адаптація, інтеграція в спільноту та можливість впливати на рішення в громаді, працевлаштування тощо.

Почавши з гуманітарної допомоги для ВПО у березні 2022, сьогодні Міжнародний фонд «Відродження» прийшов до нових форм підтримки. Про те, що робить фонд для внутрішньо переміщених українців, що роблять організації, які ми підтримуємо, та чому важливо розвивати стійкість команд, ми поговорили з Вікторією Стократюк, менеджеркою програми «Громадянська стійкість» Міжнародного Фонду «Відродження».

Вікторія Стократюк

Трансформація роботи з ВПО у 2022-23

Житло, їжа, облаштування прихистків, забезпечення гуманітарної допомоги, надання первинної психологічної допомоги та юридичних консультацій, і навіть дрова для опалення будівель – такими були витрати Фонду на підтримку ВПО у 2022 році. В умовах, коли держава та більші міжнародні організації потребували часу на запуск процесів, ми вже на початку березня змогли налагодити підтримку найуразливіших з переселенців.

Але вже за рік ми повернулися до більш властивої для Фонду роботи: підтримувати команди, що здатні вирішувати більш стратегічні проблеми або пілотувати інноваційні рішення та підходи. З 2023 року у «Відродженні» запрацювала нова програма «Громадянська стійкість», серед задач якої була підтримка внутрішньо переміщених українців.

Команда програми «Громадянська стійкість»

«Коли ми розпочинали нашу програму, для нас було важливо оглянути ситуацію на місцях, визначити ключових гравців у цій сфері та зрозуміти, які ініціативи та проєкти вже існують. Ми хотіли виявити ті команди, які вже мали досвід роботи в цій галузі та могли ефективно допомагати людям у їхній новій реальності. Це дозволило нам зрозуміти основні тенденції та потреби громад, як у містах, так і в сільських районах, та відповідно адаптувати наші стратегії», – пояснює Вікторія Стократюк.

Нашим пріоритетом стала підтримка ініціатив, спрямованих на соціальну адаптацію та інтеграцію внутрішньо переміщених осіб. Ми прагнули не лише продовжувати підтримку вже існуючих ініціатив, а й масштабувати успішні проєкти, постійно вносячи зміни в наші підходи з метою покращення діяльності, так само шукати нові ідеї для запуску. Завдяки цьому ми могли підтримати різноманітні організації, які залишаються активними та амбітними у своїх зусиллях. Як пояснює Вікторія, навіть ті організації, які вирішили зосередитися на проблематиці ВПО лише у 2022 році, сьогодні демонструють високу мотивацію та бажання розвивати свої ініціативи, адаптуючи їх до змінюваних умов та потреб громад.

На цьому шляху Фонд зіштовхнувся з великою кількістю найрізноманітніших викликів. Це вимагало гнучкості у плануванні та реалізації наших проєктів. Втім, робота з вивчення середовища допомогла нам зрозуміти, наскільки широким та різноманітним може бути поле діяльності, коли мова йде про допомогу внутрішньо переміщеним особам.

Виклики, з якими ми зіштовхнулись

Як пояснює Вікторія, внутрішньо переміщені особи можуть стикаютися з рядом складних викликів у процесі інтеграції в нові громади. Звісно, у кожній громаді своя ситуація, труднощі та можливості. Але якщо узагальнити, то перший із цих викликів – це доступ до інформації та налагодження комунікації з місцевою владою та місцевими жителями. Приїжджаючи в нову громаду, людям важко швидко зорієнтуватися в ній, що може створювати відчуття ізоляції та покинутості, так само може призвести до тривалого стану невизначеності та стресу. Дуже помічними є єдиний канал чи система інформування: куди можна звернутись, де отримати послугу чи консультацію, які організації та програми у місті діють для ВПО, яка ситуація на місцевому ринку праці, до яких ініціатив чи волонтерських проєктів можна долучитись тощо.

Другий виклик пов’язаний із психологічним станом ВПО. На це могли вплинути досвід побачених бойових дій, стрес від переїзду, втрата роботи, нерозуміння майбутнього тощо. Відповідно, ментальні проблеми можуть ускладнити процес адаптації та інтеграції в нове середовище. Багато організацій зосереджують свою увагу на наданні психологічної підтримки, що варіюється від короткотривалих консультацій до тривалих індивідуальних та групових сесій, проводять заняття з арт-терапії з метою допомогти людям вийти з цього стану та адаптуватись до нової реальності. Наші партнери звертають увагу, що запит на такий вид підтримки лише зростає, особливо в маленьких містечках, де недостатня кількість спеціалістів. 

Житлове питання є найбільш значним викликом для ВПО, оскільки воно безпосередньо впливає на можливість адаптації та стабілізації на новому місці. Усі опитування серед ВПО щодо їхніх потреб стало відображають цей пункт на першому місці. 

Економічна спроможність є ще одним важливим аспектом, оскільки ВПО потребують засобів для утримання себе та своїх родин у новому місці. Різниця в рівні життя та можливостях для заробітку між містами та селами, чи різними регіонами може створювати додаткові труднощі. Перекваліфікація, профорієнтація, розвиток підприємництва, навчання та розуміння місцевого контексту відіграють ключову роль у забезпеченні економічної спроможності ВПО. Вагомою є і робота з роботодавцями та бізнесом у громадах, надання підтримки релокованим бізнесам, громадським організаціям. Тут хотілося би ще згадати про необхідність системних рішень щодо дітей – функціонування просторів, які би бодай частково брали на себе функції дитячих садків, що, в свою чергу, сприяло би доступу жінок до ринку праці. 

Важливим аспектом є також вирішення питань, пов’язаних із соціальною інтеграцією, таких як відновлення документів, вирішення юридичних питань, доступ до освіти для дітей, доступ до медицини та вирішення чи попередження потенційних конфліктів із місцевим населенням.

Відповіді на ці виклики потребують комплексного підходу, який включає як надання безпосередньої допомоги та підтримки, так і розробку довгострокових стратегій для сприяння стабільності та інтеграції внутрішньо переміщених осіб у нових громадах. При цьому ми завжди наголошуємо, що, приїжджаючи у нові громади, ВПО привозять із собою вагомий досвід, кваліфікацію, можуть створювати додаткові можливості та стимули для розвитку громад. 

В чому полягає наш підхід?

Підхід Фонду «Відродження» у роботі з внутрішньо переміщеними особами ґрунтується на підтримці активних та спроможних індивідів, з фокусом на найбільш вразливих групах, сприянні розвитку громадського сектору через навчання та мережування, та підтримці спільних ініціатив, які зміцнюють спроможність громад ефективно інтегрувати ВПО.

«Ми та наші грантери прагнемо створити умови, які заохочували б ВПО залишитися в Україні, інтегруватись у нові громади та збагачувати їх своїм досвідом, знаннями, підходами», – говорить Вікторія про підхід Фонду та програми «Громадянська стійкість» до згаданих викликів.

Міжнародний фонд «Відродження» зосереджує свою увагу на підтримці активних, спроможних та проактивних внутрішньо переміщених осіб, які мають потенціал стати агентами змін у своїх нових громадах. Особлива увага приділяється тим, хто може об’єднати навколо себе інших переселенців та стати голосом для позитивних змін у місцевих спільнотах. Фонд визнає важливість географічних зв’язків серед ВПО, які часто об’єднуються за принципом походження для легшої адаптації та взаємопідтримки в новому середовищі.

Фонд також зосереджений на роботі з найбільш вразливими групами внутрішньо переміщених осіб, зокрема з людьми старшого віку, жінками та особами з інвалідністю тощо.

Підтримуючи громадські організації, що працюють з ВПО, Фонд допомагає проводити додаткові тренінги та навчальні програми, спрямовані на зміцнення потенціалу організацій. Це включає мережування, спільну роботу над проєктами, обмін досвідом та розвиток навичок адвокації. «Ми особливо цінуємо можливості для спільних зустрічей та комунікації між різними організаціями, адже активісти та експерти нечасто мають можливість вийти за межі своєї бульбашки, дізнатися про ідеї та підходи інших чи просто відновити свій ментальний ресурс. – говорить Вікторія Стократюк. – Це ефективний спосіб, щоб успішніше реалізовувати власні проєкти та починати нові спільні ініціативи».

Відтак, «Відродження» активно працює над створенням платформ для мережування та спілкування між організаціями, що допомагають ВПО, підкреслюючи необхідність слухати один одного та працювати разом над вирішенням спільних проблем.

Одним з критеріїв успішності ми визначаємо для себе зростання спроможності організацій-грантерів. Кредо Фонду – не просто давати кошти на проєкти, а розвивати стійкість організацій, які працюють із ВПО, сприяти інституційному розвитку та зростанню. Наприклад, в межах конкурсу «Посилення стійкості та спроможності організацій, що опікуються питаннями ВПО», який оголошували минулого року, ми пропонували закладати кошти на підсилення потенціалу команд, навчання, додаткові тренінги, та супервізію. Майже кожен підтриманий проєкт мав інтегровану компоненту, спрямовану на зміцнення команди, що допомагало організаціям не лише продовжувати свою діяльність, а й попередити стан вигорання, покращувати якість роботи та зберігати стійкість в умовах змін.

Самі організації високо оцінюють такі можливості. «На заходах, організованих Фондом, представники організацій дякували за цей тип підтримки і наголошували на її ключовій ролі у зростанні організації. – говорить Вікторія. – Такий підхід не лише зміцнив існуючі команди, але й стимулював їх до майбутньої роботи, підвищивши їхню мотивацію та впевненість».

Фонд «Відродження» продемонстрував, що своєчасна та цілеспрямована підтримка може стати вирішальним фактором у забезпеченні стійкості організацій, які працюють у складних умовах та зі складними викликами, пов’язаними з допомогою ВПО. Така підтримка не лише сприяє збереженню існуючих ініціатив, але й підкріплює основу для розвитку нових проєктів і стратегій, що в кінцевому рахунку веде до покращення умов життя внутрішньо переміщених осіб.

Комплексна допомога ВПО

Всього в межах конкурсу «Посилення стійкості та спроможності організацій, що опікуються питаннями ВПО», Фонд підтримав 11 організацій. Кожен проєкт мав свої унікальні особливості та про кожен доцільно розповісти окремо. Проте, для зручності, ми об’єднаємо їх у декілька категорій. В межах трьох проєктів ВПО отримували комплексну допомогу.

До повномасштабного вторгнення основним видом діяльності «Зміст Полтава» було інтернет-медіа ZMIST, яке має краудфандингову платформу. У 2022 році розширила свою діяльність на підтримку внутрішньо переміщених осіб, створивши Центр адаптації. Наш Фонд у 2023 році підсилив роботу Центру.

Цей Центр став фізичним простором, де ВПО отримували психологічну допомогу та приєднувались до дозвіллєвих активностей та культурних заходів у Полтаві. Особлива увага приділялася економічній адаптації через допомогу в пошуку роботи, перекваліфікації чи то навчання по самозайнятості та власній справі. Також команда Центру організовувала тренінги з англійської мови, проводили групові лекції та інші ініціативи на запит відвідувачів. Це дозволило створити безпечний простір для спілкування та обміну досвідом, та підтримати консультаціями, послугами та заходами понад 600 осіб за період реалізації проєкту. А ще команда з метою розвитку мережі партнерів поширила практики роботи Центру в 5 нових громад Полтавщини.

У Хмельницькому експерти та волонтери організації «Захист – об’єднання волонтерів» працюють за запозиченим інструментом із США – робота мультидисциплінарної команди за комплексним підходом до клієнтів, залучивши фахівців різних спеціалізацій: кейс-менеджер, психолог, соціальний працівник, кар’єрний консультант та арт-терапевт. Також такий підхід містить і навчальний компонент (залучення педагогів із освітніх послуг). 

Проєкт охопив понад 2000 людей, яким були надані соціальні послуги, групові та індивідуальні консультації, допомога у працевлаштуванні в регіоні, проведені різноманітні навчальні заходи задля полегшення адаптації.

ГО «Захист» активно співпрацювала з громадським сектором та органами місцевого самоврядування Хмельниччини. Організація має 14 філій у регіоні, що дозволило поширити досвід роботи центру на ширшу територію. В результаті, було створено методичні матеріали, які детально описують підхід ГО до роботи з ВПО та ветеранами, що стало основою для подальшої діяльності організації в регіоні.

Крім того, «Захист» особливо зосереджена на роботі з ветеранами, розвиваючи партнерства та використовуючи ветеранські простори для поширення своїх напрацювань та надання послуг.

Команда громадської організації «Джерело підтримки» з перших днів повномасштабної війни власними силами організували волонтерський штаб у м. Дніпро та оперативно створили три прихистки тимчасового перебування для переселенців із районів бойових дій, відкрили Центр інтеграції та дозвілля.

Вже в рамках проєкту за підтримки «Відродження» було проведено опитування серед ВПО, яке дозволило виявити найактуальніші потреби, проблеми та можливості ВПО у місті (охоплено 1200 людей) та дозволило розширити спектр та підвищити якість надання соціальних послуг.

Завдяки команді проєкту у Дніпрі з’явився функціонуючий на постійній основі майданчик для публічних обговорень та прийняття рішень, на якому представники громадського сектору та вимушено переміщених осіб обмінюються кращими практиками, працюють над розв’язанням актуальних кейсів, отримують нові знання, визначають шляхи і способи рішень проблемних питань вимушених переселенців і громадських об’єднань, та готують відповідні пропозиції для подання органам місцевого самоврядування. За 6 місяців роботи майданчику його послугами скористалися 47 організацій. Також було створено методичний посібник, який включає в себе методологію та набір тренінгових інструментів для роботи з ВПО. Посібник було розповсюджено серед представників громадського сектору та викладено у відкритому доступі на сторінці організації.

Робота з жінками-ВПО

Два проєкти стосувалися допомоги жінкам-ВПО. Благодійний фонд «СОС Штаб громадянської оборони» відіграє важливу роль у підтримці ВПО в Кам’янець-Подільському, створивши простір для їх зустрічей та допомоги. Він надає комплексні послуги, включно з психологічною підтримкою, юридичною та гуманітарною допомогою, заходи із медичної реабілітації та оздоровлення, курси з перекваліфікації. Також команда простору пропонує велику різноманітність заходів, щоб кожна жінка обрала те, що їй цікаво, наприклад, проведення арт-терапевтичних сеансів, організація творчих майстер-класів та екскурсій у регіоні, проведення спільних заходів для жінок і їхніх дітей тощо. З числа учасниць проєкту набрано співробітниць організації.

А ще команда пишається, що їм вдалося збільшити залученість до активностей жінок-ВПО вікової категорії 60+.

Це все сприяло створенню спільноти жінок-ВПО, яких налічується вже близько 600 учасниць. Жіночий клуб проводить понад 30 заходів на місяць, сприяючи взаємодопомозі та інтеграції ВПО в місцеву громаду.

Громадська організація «Прокачай себе» в місті Кременчук організувала простір для взаємодії та комунікації, зосередившись на жінках та дівчатах-підлітках з родин ВПО та місцевих мешканок. Програма включала психологічну підтримку, юридичні консультації, різноманітні тренінги та воркшопи, в тому числі навчання з написання проєктів. Учасниці мали можливість взаємодіяти з органами місцевого самоврядування, вивчати потреби громади та розробляти власні суспільно-важливі ініціативи та адвокаційні кампаній для позитивного впливу на життя громади та привернення уваги влади і суспільства до потреб незахищених верств населення.

На завершення програми було представлено 10 найкращих проєктів, які мали найвищий потенціал для реалізації. Це дало можливість учасницям презентувати свої ідеї широкому колу людей і сприяло формуванню нових жіночих ініціатив. Проєкт «Прокачай себе» створив умови не тільки для особистісного розвитку жінок та дівчат, але й для покращення комунікації та співпраці між різними поколіннями учасниць.

Зміцнення організацій

Хоча, до певної міри, елемент інституційного зростання був у кожному з реалізованих проєктів, у деяких з них саме зміцнення організації стало ключовим результатом.

Наприклад, Благодійний Фонд «Право на захист» – провідна правова організація з командою понад 1000 фахівців, яка комплексно працює над вирішенням проблем пов’язаних з вимушеним переміщенням та міграцією, їх причинами та наслідками. Організація зосередилася на інституційній підтримці та навчанні своєї команди, особливо керівників середньої ланки, для покращення управління та ефективності надання послуг ВПО. Понад 70 співробітників з 15 міст України пройшли тренінги з управління та розвитку команди, що сприяло підвищенню їхніх професійних навичок, покращенню сервісів та вироблення сталих рішень в сфері внутрішнього переміщення.

На основі отриманого досвіду «Право на захист» запустили окремий департамент у відділі HR по розвитку команди, та розробили план навчання для більш, ніж 100 управлінців у Фонді на 2024 рік. Ця ініціатива дозволила покращити координацію роботи та впровадження рішень всередині організації, забезпечуючи вищу якість послуг для ВПО.

Фонд «Твоя опора» у Львові управляє шелтером для внутрішньо переміщених осіб. За два роки через прихисток пройшло понад 5000 людей, з яких близько 100 мешкають там наразі.  Основна мета – допомогти ВПО адаптуватися, знайти роботу та інтегруватися в громаду. Шелтер пропонує психологічну, соціальну та юридичну підтримку, гуманітарну допомогу, профорієнтацію, допомогу в пошуці роботи та розвитку дітей. Також є великий запит на групи підтримки для жінок. Крім того команда робить фокус на навчання дорослих: тренінги з фінансової грамотності, емоційного інтелекту, школа батьківства, мотиваційні заходи для подолання страху в новому регіоні, вивчення історії України та української мови. 

Команда проєкту пройшла внутрішні тренінги та групові супервізії, щоб покращити роботу з мешканцями. Через високе навантаження на команду, організація сформувала запит на підтримку її стійкості та мотивації, протидію вигоранню. Завдяки навчанню психосоціальної підтримки в кризових умовах та наставництву, команда змогла відновити свою роботу та продовжує надавати ефективну допомогу мешканцям шелтеру.

«Молодіжний центр «Територія ініціатив» вже багато років займається підтримкою молодіжних ініціатив Донецької області, організувавши мережу активістів та спільнот. Після повномасштабного вторгнення Центр продовжив свою роботу у м. Вінниця. В рамках проєкту було організовано 2 форуми молодіжних лідерів для психологічної адаптації, мережування та обміну досвідом щодо роботи з молоддю, стратегічного розвитку та планування, презентації кращих практик роботи з ВПО в умовах переміщення. 

Зібрання дозволило покращити емоційний стан та зміцнити зв’язки між молодіжними активістами та спільнотами, які працюють як на території Донецької області у «зонах ризику» під постійними обстрілами, так і в більш безпечних регіонах. Завдяки навчанню та згуртуванню було відновлено мережування та роботу 20 молодіжних центрів та організацій, що працюють з молоддю серед ВПО. Розроблені в цей час програми молодіжні центри розпочали реалізовувати після другого форуму та продовжуватимуть після завершення проєкт.

Проєкт надав молоді можливості для розвитку та підтримки, незважаючи на виклики, пов’язані з внутрішнім переміщенням. Форуми допомогли учасникам визначити напрямки подальшої роботи, зокрема у фандрайзингу та підтримці ініціатив.

Працевлаштування, розвиток бізнесу та безпека в громадах

Громадська організація «Професіонали майбутнього» та портал Happy Monday запустили проєкт для підтримки внутрішньо переміщених осіб в Україні, зосередившись на проблематиці дискримінації на ринку праці. Організація розробила та провела національну соціальну промокампанію “Ти вдома”, для подолання упереджень і підвищення розуміння потенціалу та цінності ВПО серед роботодавців та місцевих громад.

Кампанія включала створення спеціальної платформи, відеороликів, публікацій у ЗМІ та соціальних мережах, розміщення білбордів та сітілайтів у чотирьох містах України (Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Одеса), охопивши понад 4 мільйони цільових контактів, серед яких пріоритетно роботодавці, ВПО та мешканці приймаючих громад. В результаті, понад 500 компаній ознайомилися з рекламною кампанією, і 30 роботодавців висловили готовність надавати вакансії без дискримінації, а також проводити тренінги для ВПО. Також кампанія привернула увагу цільових груп, викликала емоційну реакцію, бажання ВПО ділитися власним досвідом. Проєкт продовжує збирати історії від ВПО та роботодавців для зворотного зв’язку та подальшого розвитку ініціативи.

До повномасштабного вторгнення команда «Агенції регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад» базувалась у Новій Каховці та реалізовувала проєкти у громадах Херсонщини. На сьогодні свій досвід та експертизу вони перенесли на Черкащину, де зосередились на економічному зростанні територіальних громад через розвиток підприємництва. Проєкт полягав у проведенні Школи активістів регіонального розвитку для ВПО та місцевих волонтерських й громадських ініціатив, та був створений на основі річної роботи Агенції з громадами Черкаської та Вінницької областей. Однією із основних умов відбору учасників було проживання у цільових громадах і готовність після навчання працювати саме на потреби малих громад, де відсутність підготовлених проєктних менеджерів відчувається найбільш гостро. Організація підготувала тренінгові програми, що допомогли учасникам зрозуміти економічний потенціал області та розвивати проєкти у своїх громадах.

В навчальній програмі взяло участь 20 людей, з яких 17 пройшли повний курс навчання. Учасники отримали не тільки теоретичні знання, але й застосовували їх на практиці, спілкуючись з мешканцями та місцевою владою, проводячі польові опитування, дослідження потреб бізнесу та інфраструктурного потенціалу громади. Це дало можливість розробити готові проєкти, які можуть бути реалізовані для підтримки громад або розвитку бізнесу (декілька команд учасників вже залучили фінансування та розпочали реалізацію проєктів).

Українська спільнота практиків діалогу (ГО «Спільнота фахівців») провела онлайн-конференцію «Робота з конфліктами в умовах війни як фактор зміцнення згуртованості в громадах. Концептуальні та практичні, інструментальні аспекти». Завданням конференції було створити майданчик, де фахівці, що працюють із конфліктами в умовах війни, могли обмінятися напрацьованим в Україні досвідом, співвіднести своє розуміння процесів, які зараз відбуваються в суспільстві: і тих, що розділяють, і тих, що згуртовують.  

Конференція тривала протягом 5 днів в онлайн режимі, у різних форматах та зі спрямуванням на різні цільові групи – експертні панелі, майстер-класи та фасилітовані обговорення, 18 змістовних сесій, де виступили 50 спікерів. 

В основу програми конференції ліг досвід декількох найбільш системних програм роботи з конфліктами, у яких працювали як досвідчені фахівці з конфліктів та діалогів, так і ті, які тільки починають свій професійний шлях. Для учасників заходів це була можливість отримати цінну інформацію про конкретні соціальні, психологічні, ідентичнісні та інші аспекти конфліктів, питання залучення ВПО в життя громад та інші виклики, з якими зустрічаються громади, а також обмінятися ефективними інструментами та особливостями роботи із ними. Водночас ця подія передбачала роботу в окремих сесіях із залученням широкого кола зацікавлених осіб, зокрема, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, журналістів та фахівців з комунікацій, релігійних діячів та організацій та інших професіоналів, що в тих чи інших аспектах працюють із темами соціальної згуртованості в громадах.

Що далі?

За словами Вікторії Стократюк, у Фонду багато планів щодо роботи з організаціями, які допомагають ВПО, у 2024 році.

«Наш фокус у цьому році – це мережування організацій між собою, обмін досвідом та запуск спільних проєктів. Також хочемо допомогти їм ставати професійнішими та впливовішими, прокачувати себе у сфері адвокації та роботи з органами влади. Окрім того, виявляти активних та лідерів серед ВПО, допомагати нарощувати їм експертизу. Передусім про потреби та можливості ВПО і від імені ВПО мають говорити самі внутрішньо переміщені українці – важливо давати їм для цього платформу. А ще підтримуватимемо ініціативи, спрямовані на пошук рішень та можливостей щодо розвитку економічної спроможності ВПО, і такі, що посилюють соціальну згуртованість як на рівні спільноти, так і на рівні громади», – говорить Вікторія.

Фонд продовжить підтримувати комплексні підходи та ініціативи, що забезпечують інтеграцію та масштабування кращих практик серед громад. Це дозволить не тільки покращити умови для ВПО, а й сприяти розвитку громад, забезпечуючи стійке вирішення проблем, пов’язаних з внутрішнім переміщенням осіб.

«Завдяки нашій роботі, ми не тільки надаємо безпосередню підтримку тим, хто цього потребує, але й мотивуємо інших до активних дій, демонструючи, що зміни можливі, і кожен із нас може внести свій вклад у покращення життя внутрішньо переміщених осіб», – говорить Вікторія Стократюк.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: